Vyrovnají Španělé rekord?

O zisk pátého titulu, kterým by vyrovnali rekord Itálie, budou v pátečním finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let hrát fotbalisté Španělska. Jejich soupeř Německo bude na stadionu v Krakově usilovat o druhý titul. Španělsko do finále prošlo naprosto suverénně, když v základní skupině vyhrálo všechny tři zápasy se skóre 9:1 a v semifinále si poradilo 3:1 právě s Itálií. Pěti góly se na úspěšném tažení podílel nejlepší střelec turnaje záložník Saúl Níguez z Atlética Madrid, jehož jen dva zásahy dělí od rekordu šampionátu, který drží se sedmi brankami z roku 2009 Švéd Marcus Berg.

    "Doufáme, že podobný zápas odehraje i ve finále. Je pro nás velmi důležitým hráčem," říká španělský záložník Marcos Llorente. Německo naopak ve skupině, kde porazilo český výběr 2:0, skončilo po prohře s Itálií druhé a v semifinále udolalo Anglii až na penalty. "Před semifinále za mnou přišli hráči, jestli by si nemohli na hotel objednat holiče. Hned mě napadlo, jestli vůbec máme šanci, když myslí zrovna na tohle," přiznává trenér Stefan Kuntz, který s nezvyklým přáním svých mladých svěřenců nakonec souhlasil. "Po zápase za mnou proto všichni hráči chodili a říkali: Vidíte, trenére. Že jsme se nechali ostříhat, se vyplatilo," dodává mistr Evropy z roku 1996, se kterým by mělo vedení německého svazu díky postupu do finále podepsat novou smlouvu.
    Španělsko už ovládlo Euro jednadvacítek v letech 1986, 1998, 2011 a 2013. Na kontě má také stříbro z roku 2009, kdy ve finále nestačilo na svého pátečního soupeře. Pro sjednocené Německo jde o zatím jediný titul. Bývalá NDR skončila v letech 1978 a 1980 druhé, stejně jako někdejší SRN v roce 1982.