Vrba se vrací do Plzně

Od nové sezony bude Plzeň opět trénovat Pavel Vrba. Bývalý reprezentační kouč se vrací po třech a půl letech do klubu, se kterým získal dva mistrovské tituly a dvakrát postoupil do Ligy mistrů. S vedením Viktorie podepsla smlouvu na tři roky. V létě nahradí dosavadního kouče Zdeňka Bečku, který by měl v Plzni pokračovat stejně jako jeho asistent Pavel Horváth. Prvním asistentem Vrby bude bývalý manažer reprezentace Dušan Fitzel.

"Jsem strašně rád, že se nám podařilo s Pavlem Vrbou domluvit na kontraktu na tři roky a že ho mohu znovu přivítat zpět v Plzni. Na spolupráci s ním se strašně těším," říká majitel Viktorie Tomáš Paclík. "Do konce sezony povedou tým Zdeněk Bečka a Pavel Horváth. S oběma počítáme i do budoucna. Ještě nedošlo k přesnému rozdělení funkcí. Zatím je jisté, že asistenty trenéra Vrby budou Dušan Fitzel a trenér brankářů Martin Ticháček," doplňuje generální manažer Adolf Šádek.

Třiapadesátiletý kouč působil v Plzni v letech 2008 až 2013 a pomohl z Viktorie vybudovat elitní český klub, který v posledních šesti sezonách získal čtyři tituly. U prvních dvou byl právě on. V prosinci 2013 zamířil k národnímu týmu, se kterým postoupil na mistrovství Evropy 2016 ve Francii. Po šampionátu přijal nabídku ruské Machačkaly, kde vydržel půl roku. Po změně majitele, který nastolil úsporná opatření, však v dagestánském celku v prosinci skončil. Od té doby byl bez angažmá. Zájem o něj projevila pražská Sparta, spekulovalo se o nabídkách z Ruska a Polska, nakonec se ale Vrba rozhodl vrátit na místo, kde prožil nejúspěšnější část kariéry.

"Do konce dubna jsem komunikoval s některými zahraničními kluby, ale ke smlouvě to nevedlo. Pak jsem komunikoval se dvěma českými kluby a rozhodl jsem se pro tuto variantu. Oba kluby byly v jednání seriózní a obě varianty byly pro mě zajímavé, ale rozhodl jsem se pro Plzeň," říká její staronový kouč a dodává: "Jednání se Spartou byla vážná, hodně si jejího zájmu vážím, ale rozhodl jsem se pro známé prostředí!“