Vrba se upsal Machačkale

Do nové kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018 v Rusku povede český národní tým nový kouč. Trenér Pavel Vrba totiž od něj odchází a podepsal smlouvu s Anži Machačkala. Spolu s ním vyráží do Dagestánu také dosavadní manažer reprezentace Dušan Fitzel a trenér brankářů v Plzni Martin Ticháček. Asistenta bude Vrbovi dělat bývalý ukrajinský obránce Sigmy Olomouc Alexander Bokij.

Dvaapadesátiletý Vrba byl u národního týmu od prosince 2013, kdy přišel z Plzně a s FAČR podepsal čtyřletou smlouvu s dvouletou opcí. S reprezentací vyhrál kvalifikační skupinu o postup na EURO 2016 ve Francii, kde však jeho výběr ve třech zápasech získal jediný bod za remízu s Chorvatskem, skončil poslední ve skupině D a nepostoupil do play off. Už před šampionátem se spekulovalo o jeho zájmu vrátit se zpátky na klubovou úroveň i o ligových nabídkách z Ruska. V úterý pak potvrdil, že chce využít výstupní klauzule ve své reprezentační smlouvě.

"Je na místě poděkovat Pavlu Vrbovi za práci, kterou pro český fotbal a reprezentaci odvedl. Dokázal s týmem postoupit na mistrovství Evropy ve Francii, a přestože naše mise skončila již v základní skupině, považuji trenérovo angažmá za úspěšné," říká předseda FAČR Miroslav Pelta a dodává: "Několikrát jsem mu v minulých dnech vyjádřil podporu a také své přání, aby se stávajícím realizačním týmem u reprezentace v započaté práci pokračoval i v další kvalifikaci. Nyní nám nezbývá, než respektovat přání trenéra, který si chce vyzkoušet zahraniční angažmá a návrat ke klubovému fotbalu.“

Pavel Vrba u národního mužstva končí s bilancí 25 odehraných mezistátních zápasů a 10 výher, 5 remíz a 10 porážek při skóre 41:36. Jeho nástupce i vzhledem k zářijovému kvalifikačnímu startu bude znám už v příštích dnech. "Naším úkolem nyní je najít nového trenéra pro národní tým. Začínáme na věci intenzivně pracovat a 8. července bych rád Výkonnému výboru FAČR navrhl jméno nového kandidáta na post reprezentačního trenéra," zdůrazňuje brzký konkrétní termín svazový šéf Pelta.