Vítězslav Lavička: „Postavení je nadějné, ale pořád to není jistota!“

Vítězslav Lavička: „Postavení je nadějné, ale pořád to není jistota!“

Jeho týmu se předpovídala zkáza, před zahájením kvalifikace se o něm mluvilo a psalo jako o nejhorší české jednadvacítce v historii. Střih - po roce se trenér VÍTĚZSLAV LAVIČKA se lvíčaty dotýká postupu na EURO, navíc herní projev má značný progres. Ve středu ve velkém stylu přejeli mladí reprezentanti Černou Horu na její půdě 3:0, v úterý je čeká velké finále v Belgii. Pokud neprohrají, získají vstupenku na šampionát. Lavičkovi navíc dělá radost i celkové klima v mužstvu, včetně realizačního týmu.

„TŘEMI RYCHLÝMI GÓLY JSME ČERNÉ HOŘE VZALI VÍTR Z PLACHET!“

„V Černé Hoře to byl pro nás jeden ze zápasů pravdy. Měli jsme v paměti vzájemný podzimní duel, v němž jsme dvakrát vedli o dva góly, ale nakonec jsme remizovali 3:3. Naštěstí středeční utkání se vyvíjelo hodně dobře, během prvních několika minut jsme vstřelili tři góly, čímž jsme vzali soupeři vítr z plachet. Ovšem i při tříbrankovém vedení jsme byli obezřetní, o přestávce jsme hráčům připomněli průběh podzimního duelu. Bylo třeba udržet dál aktivitu a důslednost.

„PÁR SOUBOJŮ BYLO ZA HRANICÍ FAIR PLAY, DOMÁCÍ BYLI FRUSTROVANÍ“

Ve druhém poločase se Černá Hora zlepšila, hrála na riziko, zvýšila agresivitu. Bylo důležité udržet disciplínu. To byl i jeden z aspektů, na který jsme hráče důrazně upozorňovali před utkáním. Některé situace na trávníku byly vypjaté, kluci je však ustáli. Byť pár soubojů bylo za hranicí fair play, což vyplynulo z frustrace domácích. Udržení disciplíny mělo návaznost na nadcházející zápas v Belgii.

„V BELGII BUDE TŘEBA, ABYCHOM ZAHRÁLI NA HRANICI SVÝCH MOŽNOSTÍ“

Nevím, jestli duel v Belgii nazvat přímo finále. Zkrátka my i soupeř usilujeme o přímý postup z prvního místa. Středečním vítězstvím jsme odstřihli Černohorce od úmyslů prát se o první místo ve skupině, rozdáme si to nyní s Belgií. Jsme si vědomi, že jsou dobří, ale v úvodním vzájemném zápase jsme si ukázali, že s nimi lze hrát. Bude však potřeba, abychom zahráli na hranici svých možností.

„PÁTEČNÍ ZÁPAS BELGIE NA MALTĚ JSME PROŽÍVALI SPOLEČNĚ U VEČEŘE“

Naše průběžně postavení je nadějné, jenže pořád to není jistota. Situace mohla být příznivější, neboť Belgičané byli blízko klopýtnutí v pátečním zápase na Maltě. Byli jsme zrovna všichni u večeře, měli jsme informace o aktuálním vývoji. Když vedla Belgie o dva góly, brali jsme to jako hotovou věc. Ale najednou domácí snížili, pak vyrovnali. Napětí bylo v nás všech. Jenže před koncem dala Belgie vítězný gól. Cesta do Polska není jednoduchá, ale stále to máme ve svých rukách.

„PRŮBĚH KVALIFIKACE JE PRO TÝM ZADOSTIUČINĚNÍM“

Když se tým tvořil a čekal ho první sraz před vstupem do kvalifikace, málokdo mu věřil. Její průběh je svým způsobem zadostiučiněním. I když pořád je to jenom dobře rozehraná kvalifikace, nic víc. Ne často, ale někdy klukům v rámci motivace říkám, že na začátku cyklu byla zpochybňována výkonnost této jednadvacítky. A že mají možnost dokázat, že to není pravda. Jsou nastavení na práci, ať na hřišti, nebo mimo něj. Mám dobrý pocit nejen z hráčů, nýbrž i z realizačního týmu. Každý jeho člen svým přístupem a prací vytváří atmosféru pro celkové klima v mančaftu.

„BYŤ HRÁL A-TÝM S ARMÉNIÍ, VEDENÍ FAČR JELO S NÁMI DO ČERNÉ HORY“

Vnímáme pozitivně, že mnozí kluci se během roku posunuli výš ve svých kariérách. Ale nejen my. K zápasu v Černé Hoře s námi cestovalo i nejvyšší vedení Fotbalové asociace, byť ve stejný den hrál A-tým přípravu s Arménií. Předseda Míra Pelta řekl hráčům, že ho těší, že ze zpochybňované jedenadvacítky vyrostli fotbalisté, kteří hrají důležitou roli v českých klubech, anebo jsou dokonce v zahraničí. Myslím, že to od něj byla před utkáním v Černé Hoře správná vzpruha.

„KOOPERACE JEDNADVACÍTKY S ÁČKEM FUNGUJE VÝBORNĚ“

Patrik Schick je momentálně nejlepším střelcem celé kvalifikace ze všech mužstev. Dává pravidelně góly, má potenciál, aby byl nadstandardním útočníkem. Musím v této souvislosti vyzdvihnout výbornou spolupráci A-týmu a jedenadvacítky. V kooperaci hraje důležitou roli manažer Jarda Šeterle, který funkci souběžně vykonává u obou mužstev. Nedávno nás s koučem áčka Karlem Jarolímem pozval na společnou schůzku. Karel byl rozumný a uznal, že byť Patrik by s nejvyšší pravděpodobností byl už nyní v A-týmu, pro klíčové zápasy ho uvolnil pro potřeby lvíčat. Což kvituji.“

VÍTĚZSLAV LAVIČKA

Narozen: 30. dubna 1963. Hráčská kariéra: Plzeň (1972-1982), Sparta Praha (1983-1985), Cheb (1985-1986), Sparta Praha (1986-1990), Hradec Králové (1990), Sparta Praha (1990-1992), Bohemians Praha (1992-1994), Chrudim (1994-1996). Trenérská kariéra: Chrudim (1996-1997), Sparta Praha (1998-2002, asistent), Sparta Praha (2002, hlavní trenér), Žižkov (2002-2003), Liberec (2004-2007), reprezentace ČR do 21 let (2007-2008), Sparta Praha (2008), FC Sydney (2009-2012), Sparta Praha (2012-2015), reprezentace ČR do 21 let (2015-?). Největší úspěchy: vítěz české ligy (2006, 2014), vítěz australské ligy (2010), vítěz českého poháru (2014), Trenér roku ČR (2006), nejlepší trenér australské ligy (2010). Zajímavost: jako hráč vyhrál se Spartou 7x československou ligu (1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991).