Vít Beneš: „Budapešti se nemůžu nabažit!“

Vít Beneš: „Budapešti se nemůžu nabažit!“

V létě za sebou uzavřel sedmiletou kapitolu s názvem Jablonec a vyrazil na první zahraniční štaci. V budapešťském Vasasi se stoper Vít Beneš chytil, pravidelně nastupuje, patří k oporám. Postavení týmu mu však dělá starost - v závěru sezony bude bojovat o udržení. Naopak radost dělá Benešovi jarní jízda Jablonce.

„VÝSLEDKOVĚ SE VŮBEC NEDAŘÍ“
„Momentálně neprožíváme s Vasasem ideální období. Z posledních třinácti zápasů jsme vyhráli jediný, o víkendu jsme padli doma s Puskás Akademia. Série je hodně špatná. Jsme ale pořád na nesestupové příčce, dole je situace v tabulce vyrovnaná. Věříme, že se nakonec udržíme. Bodů ve hře je pořád dost. Vasas skončil v uplynulém ročníku na třetím místě, hrál dokonce předkolo Evropské ligy. Z toho pohledu je tato sezona zklamáním. Před dvěma lety postoupil klub do první ligy, vedení chtělo navázat na minulý ročník. Ale výsledkově se vůbec nedaří.

„MÁM VE VASASI VÝJIMKU“
Měl jsem v Budapešti složitý začátek. V mládí jsem přišel při fotbale o ledvinu, v Maďarsku je zakázané provozovat profesionální sport s tímto hendikepem. Když to na klubu zjistili, v první chvíli vypadalo, že se stěhujeme s přítelkyní zpátky do Česka. Vasas se ale nevzdal, postavil se za mě. Stihl jsem v letní přípravě odehrát tři přátelské zápasy, chtěli mě za každou cenu udržet, což se jim naštěstí podařilo. Obdržel jsem od maďarského fotbalového svazu výjimku, všechno tedy nakonec dobře dopadlo. Já i klub jsme museli převzít odpovědnost za riziko.

„ČESKÁ LIGA JE DÍKY CIZINCŮM O NĚCO VÝŠ“
Spousta lidí se mě ptá, jaká je úroveň maďarské ligy oproti české. Odpovídám, že jsou si zhruba podobné. Možná v poslední době, jak některé kluby přivedly zahraniční posily, je kvalitou o něco výš česká. Nejsledovanějším zápasem v Maďarsku, srovnatelným s pražským derby Sparty se Slavií, je souboj Ferencvároše s Videotonem. Tyto kluby jsou tady nejpopulárnější. Pro Vasas je zase největším utkáním to s Honvédem. V popularitě jsme asi na čtvrtém místě.

„MAĎARŠTINA JE PRO MĚ TĚŽKÁ“
Co se týká života mimo fotbal, jsme maximálně spokojení. Budapešť je nádherné město, jsou tu překrásné památky. Už jsme se docela porozhlédli, hlavně na začátku, ale snažíme se pořád prozkoumávat nová místa. Nemůžeme se nabažit, jsme uchváceni. Těžká je však pro mě maďarština. Kdybych si měl objednat v restauraci, asi bych se do toho nepouštěl. Nějaké základy mám, ale aby člověk opravdu něco uměl, musel by se denně učit. Momentálně spíš zdokonaluji angličtinu, která jede v kabině. Trenér je Němec, anglicky umí také skoro všichni kluci.

„Z JABLONCE SE STAL ČERNÝ KŮŇ“
Samozřejmě na dálku sleduji českou ligu, nejvíc Jablonec, kde jsem působil posledních sedm sezon. Klub zažívá na jaře neskutečnou jízdu. Koukám na každý zápas Jablonce, pokud nekoliduje se utkáním Vasase. Kluci to mají fantasticky rozjeté, teď je čekají důležité zápasy s Libercem a Olomoucí. Rozhodne se v nich, jestli můžou skončit na pohárové příčce. Věřím jim, momentálně drží parádní formu, určitě mají na to skončit třetí. Vím o síle mužstva, ale tak dlouhá vítězná šňůra je něco mimořádného. Z Jablonce se stal černý kůň. Najednou všichni museli zbystřit.“

VÍT BENEŠ

Narozen: 12. srpna 1988. Výška: 193 cm. Váha: 85 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Klára. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Ústí nad Labem (1995-2006), FK Kladno (2006-2010), FK Jablonec (2010-2017), Vasas Budapešť (2017-?). Česká liga: 199 zápasů/ 15 gólů. Největší úspěchy: vítěz Českého poháru (2013), 3. místo v české lize (2011, 2015).