Video z různých úhlů

Těžko by se našla výstižnější názorná ukázka použití videa v nejpopulárnějším sportu, jakou opakovaně přineslo sobotní derby pražských „S“ na Letné. Hlavní rozhodčí Pavel Královec ve čtyřech sporných případech vyhledal pomoc kolegy u videa, aby následně po jeho zhlédnutí opravil svoje předchozí verdikty. Nezbytné přerušení hry netrvalo neúměrně dlouho, což bývá jeden z hlavních argumentů odpůrců moderní techniky ve fotbale, navíc přispělo i ke správnému posouzení klíčových situací, které by měly vliv na výsledek zápasu a v opačném případě by následně strhly vlnu kritiky.

V tomto směru držíme alespoň částečně krok s vyspělou Evropou i světem, neboť na letošním MS v Rusku bude video premiérově dohlížet na všechny zápasy. Ostatně předseda FIFA Gianni Infantino po nedávném jednomyslném schválení mezinárodní pravidlové komise IFAB přiznal, že byl osobně před několika lety proti, ale dal průlomové technické novince šanci. „A teď musím zdůraznit, že video bude mít na fotbal obrovský vliv. Pozitivní vliv,“ prohlašuje první muž světového fotbalu.

Videorozhodčí, který už v různých formách funguje ve 40 světových ligách včetně české nejvyšší soutěže, může být využit pouze v předem daných situacích – při dosažení branky a všem, co tomu předchází včetně ofsajdů, při rozhodnutí o penaltách, červených kartách a při chybné identifikaci hráčů. To vše bylo k vidění při infarktovém duelu dvou nesmiřitelných rivalů Sparty a Slavie. Jenže 289. derby bylo tak jako v minulých ligových kolech jen jediným duelem pod dohledem videa! Takže zachraňující se ostravský Baník zřejmě v domácím duelu s pražskou Duklou vstřelil regulérní vyrovnávací gól, který však kvůli údajné teči na hraně ofsajdu nakonec neplatil, a nepřítomnost videa na stadionu omyl neopravila… Technické podmínky a značná finanční náročnost brání (zatím) jeho celoplošnému zavedení v nejvyšší soutěži.  Tím se však rapidně snižuje jeho přínos k většímu fair play, protože je na místě řečnická otázka: jak k tomu přijdou ostatní týmy, kde video zrovna nebude?