Václav Procházka: „Nemám proč se vzdávat ligy!“

Václav Procházka: „Nemám proč se vzdávat ligy!“

Už od zimy věděl, že v Ostravě po sezoně skončí. Obránce VÁCLAV PROCHÁZKA ale bez angažmá dlouho nezůstal. Před čtrnácti dny se upsal Zlínu, kde se sešel s koučem Bohumilem Páníkem, který ho před časem vedl v Baníku. Premiéra v nové štaci ale vítězná nebyla.

„Z PRVNÍHO ZÁPASU JSEM ZKLAMANÝ“

„Bohužel jsme se Zlínem nezvládli vstup do ligy. Porážka se Slováckem mrzí o to víc, protože šlo o místní derby. Zápas byl ale takový rozehrávací, nebylo v něm moc šancí. Šli jsme do vedení díky penaltě, jenže nám spíš uškodilo. Začali jsme dělat zbytečné chyby, soupeře jsme dostali zpátky do hry. Nabídli jsme mu dva brejky, které jsme ještě přežili, pak ale Slovácko vyrovnalo. Zpanikařili jsme, hnali se dopředu až moc. Nakonec jsme dostali další dva góly. Z prvního utkání jsem zklamaný, měli jsme zápas po naší brance dohrát do vítězství. Nemáme ani bod, což je velká ztráta.

 

„NABÍDKA ZLÍNA BYLA KONKRÉTNÍ“

Po konci v Ostravě jsem dostal několik nabídek. Jen ta ze Zlína ale byla konkrétní. Vedení mi řeklo svoje představy, které se mnou má. Sdělili mi, proč mě chtějí, za jakých podmínek. Bylo to od začátku férové jednání. V tu dobu jsem měl věděl, že ve hře jsou ještě jiné možnosti, byť nebyly ve fázi, že by na stole ležela smlouva. Vzal jsem si trochu času na rozmyšlení. Šlo jenom o to, jestli mi Jablonec vyjde vstříc. Jednání s ním se ale vlekla, čekalo se na další hráče. Když nastal termín, na kterém jsem byl se domluvený se Zlínem, kývnul jsem. Nechtěl jsem nic natahovat.

 

„BYL BY RISK HRÁT OD PRVNÍ MINUTY“

Než jsem se připojil k novému mužstvu, trénoval jsem individuálně. Což je prostě úplně něco jiného než příprava s týmem. Po pár trénincích ve Zlíně jsem toho měl plné zuby, v generálce jsem odehrál jen šedesát minut. Kouč Páník mi narovinu řekl, že proti Slovácku začnu na lavičce. Že mě využije v průběhu zápasu. Šlo o správné řešení, z mojí strany by výkon nemohl být stoprocentní. Byl by to zbytečný risk hrát od první minuty po necelých čtrnácti dnech s týmem. Zlín využívá i systém na tři obránce, nemám s tím vůbec žádný problém. Hráli jsme tak pod trenérem Páníkem v Ostravě.

 

„VĚDĚL JSEM, ŽE V BANÍKU SKONČÍM“

Osobně jsem s odchodem z Baníku počítal už od zimy. V průběhu jara mi i tehdejší sportovní ředitel Marek Jankulovski oznámil, že klub se mnou smlouvu prodlužovat nebude. Šlo o logický krok, byl jsem jediný ze šestice stoperů, kterému končila v létě smlouva. Navíc nejstarší. O zahraničí jsem původně neuvažoval, chtěl jsem se spíš přiblížit domovu v Plzni. Nakonec se jedna varianta z cizina naskytla, ale také byla jen ve fázi oťukávání. Zvolil jsem proto jistotu. Ve Zlíně jsem věděl, co čeho jdu, nechtěl jsem čekat, jestli se objeví nějaké jiné angažmá.

 

„CÍTÍM SE FYZICKY POŘÁD DOBŘE“

V mých letech se už většinou podepisují kontrakty na jeden rok. Jako třeba i teď Limba (David Limberský) v Plzni. Musím zaklepat, zdraví mi drží, cítím se fyzicky pořád dobře. Samozřejmě, pokud je sled zápasů rychlý, je to znát. Kdybych věděl, že s mladšími nestíhám, asi bych všechno přehodnotil. Tak to ale není, výsledky testů mám jako ostatní. Nemám proč se vzdávat první ligy. Byl bych sám proti sobě, kdybych odmítal ještě další roky na nejvyšší úrovni. Mám prý tři sta šedesát startů v lize. Jedna z prvních otázek ve Zlíně byla, jestli tu chci odehrát čtyřstý start. Já v tu chvíli ani nevěděl, kolik jich mám.(směje se)

 

„CHEME BÝT V KLIDNÉM STŘEDU“

Vedení nevyhlašuje žádné ambice. Chceme hrát v lize důstojnou roli. Uplynulá sezona Zlínu nevyšla, na jaře byly v klubu obavy, aby se včas zachránil. Přišel jsem s cílem, aby tato sezona byla daleko lepší. Abychom se pohybovali v klidném středu tabulky. A spíš proháněli mužstva nad námi, než abychom se dívali pod sebe. Ve Zlíně se mi zatím líbí, teď si hledám bydlení, abych mohl přivézt rodinu. Věřím, že tohle angažmá bude pro mě úspěšné.“

VÁCLAV PROCHÁZKA

Narozen: 8. května 1984. Výška: 185 cm. Váha: 80 kg. Stav: ženatý, manželka Andrea. Fotbalový post: stoper. Hráčská kariéra: ZKZ Břasy (1990-1995), Viktoria Plzeň (1995-2005), 1. FC Slovácko (2005), Viktoria Plzeň (2005-2007), Mladá Boleslav (2007-2012), Viktoria Plzeň (2012-2016), Osmanlispor (Turecko, 2016-2018), Baník Ostrava (2018-?). Česká liga: 360 zápasů / 23 gólů. Reprezentace: 15 utkání / žádná branka. Největší úspěchy: osmifinalista Evropské ligy (2013, 2014), účastník Ligy mistrů (2013), mistr ČR (2013, 2015, 2016), vítěz českého Superpoháru (2015), vítěz Českého poháru (2011), finalista MOL Cupu (2019), účastník MS „20“ ve Spojených arabských emirátech (2003).