Václav Procházka: „Baník na záchranu stoprocentně má!“

Václav Procházka: „Baník na záchranu stoprocentně má!“

Ještě před dvěma měsíci návrat do české ligy nezvažoval. Prioritou pro stopera Václava Procházku bylo zůstat v Turecku, kam před dvěma lety odešel z Plzně. Třeba i v jiném klubu než v Osmanlisporu, kde na podzim herně strádal. Nakonec se události schumelily tak, že se objevil v Ostravě, které chce pomoct k záchraně.

„UŠILI JSME SI NA SEBE BIČ“

„Vstup do jara jsme si pochopitelně představovali mnohem lépe. Porážka se Slováckem pro nás byla šokem. Před zápasem jsme z každé strany slyšeli, že bychom měli vyhrát a odrazit se za záchranou hned od prvního duelu. Nikdo si nedovedl představit, že prohrajeme. Ale právě to se stalo. Ušili jsme si na sebe daleko větší bič, v sobotu v Teplicích to bylo už o holý život. Museli jsem prostě něco uhrát. To se nakonec povedlo. I když, v naší situaci bychom potřebovali tři body místo jednoho. Po zpackaném zápase se Slováckem by nám moc pomohly. Remízou jsme si moc nepolepšili, ale hra byla lepší než před týdnem. To je povzbuzující.

„V TÝMU VIDÍM VELKÉ ODHODLÁNÍ“

V kádru Baníku se udála během zimy spousta změn. Na sehrání je třeba čas, jenže ten nemáme. Na druhou stranu, když mančaft vidím, a neberu jen zápasy, nýbrž i tréninky, mám pozitivní pocit. Vidím velké odhodlání, zapálení i kvalitu. Jde pouze o to, ukázat ji na hřišti. Všichni budeme dělat maximum, aby Ostrava hrála první ligu i v dalším ročníku. Věřím, že si na sebe rychle zvykneme, a sehranost bude každým dnem lepší a lepší. Že další utkání postoupíme zase o krůček dál a my získáme body. I když nás čeká nejtěžší možný soupeř Plzeň.

„BUDE ZVLÁŠTNÍ NASTOUPIT PROTI PLZNI“

Sobotní zápas s Plzní pro mě bude hodně zajímavý. Pocházím odtud, ve Viktorce jsem prožil fantastické časy. Vyhrávali jsme tituly, zahráli si Ligu mistrů proti Barceloně, Bayernu, AC Milán. Bylo by ale pro mě psychicky náročnější, kdyby se hrálo v Plzni. Samozřejmě hecovačky s klukama proběhnou. Bude to zvláštní, že s nimi nenastoupím na jejich polovině, ale budu stát proti nim. Jsem zvědavý. Prakticky všichni, s nimiž jsem seděl v plzeňské kabině, tam pořád jsou. Limba (Limberský), Milan (Petržela), Kolda (Kolář)... Jak říkám, bude to zajímavé, moc se těším.

„POHÁR JE ŠANCE, LIGA JE ALE PRO NÁS DŮLEŽITĚJŠÍ“

Tři dny před Plzní nás ještě čeká čtvrtfinále MOL Cupu v Mladé Boleslavi. Nevím, jestli je to vzhledem k naší situaci v lize dobře nebo špatně. Každopádně, dáme do poháru všechno. I fanoušci cítí šanci, že by se mohlo v MOL Cupu dojít daleko, třeba i do finále. Proč ne, jsou to jenom dva zápasy. Na druhou stranu ale máme ligu, která je pro nás důležitější. Právě sobotní zápas s Plzní pro nás bude nejnáročnější, bude totiž třetí během sedmi dnů. Anglických týdnů ovšem na jaře moc nebude, musíme to skousnout.

„VÍM, JAKÉ TO JE HRÁT O ZÁCHRANU“

Když jsem do Ostravy přicházel, dostal jsem otázku, jestli pro mě bude velká změna hrát o záchranu. Že jsem z Plzně zvyklý na boj o titul. Dotyčného novináře jsem musel opravit - když jsem v Plzni začínal, hráli jsme o sestup a nakonec jsme i spadli. Tudíž dobře vím, jaké to je. Není to pro mě nová situace. Boj o záchranu jsem zažil i posléze na hostování ve Slovácku, kdy bylo klubu odečteno několik bodů. Ale zvládli jsme to, navíc jsme postoupili až do finále poháru. Přál bych si stejný scénář i s Ostravou. Týmu věřím, na záchranu stoprocentně má.“

VÁCLAV PROCHÁZKA

Narozen: 8. května 1984. Výška: 185 cm. Váha: 80 kg. Stav: ženatý, manželka Andrea. Fotbalový post: stoper. Hráčská kariéra: ZKZ Břasy (1990-1995), Viktoria Plzeň (1995-2004), 1. FC Slovácko (2005), Viktoria Plzeň (2005-2007), Mladá Boleslav (2007-2011), Viktoria Plzeň (2012-2015), Osmanlispor (Turecko, 2016-2018), Baník Ostrava (2018-?). Česká liga: 302 zápasů / 20 gólů. Reprezentace: 15 utkání / žádná branka. Největší úspěchy: osmifinalista Evropské ligy (2013, 2014), účastník Ligy mistrů (2013), mistr ČR (2013, 2015), vítěz českého Superpoháru (2015), vítěz Českého poháru (2011), účastník MS „20“ ve Spojených arabských emirátech (2003), postup ze skupiny Evropské ligy (2016).