Václav Pilař: „Užívám si každou vteřinu na hřišti!“

Na tyto chvíle čekal téměř dva roky. Levé koleno se umoudřilo, záložník Plzně VÁCLAV PILAŘ vběhl před týdnem do šlágru proti Spartě. Teď v sobotu si odbyl obnovenou premiéru na domácím trávníku. Ve vítězném duelu s Duklou (2:0), kterým se viktoriáni rozloučili s tragicky zesnulým Františkem Rajtoralem, naskočil Pilař do hry v 66. minutě. Předvedl dva úniky, hrál s velkou chutí. Po utkání čapnul do náručí tříletého synka Jakuba a společně si užili děkovačku s fanoušky.

„DĚKUJU PLZNI, ŽE MI ZASE DALA ŠANCI“
„Čekal jsem na tenhle moment strašně dlouho. Měl jsem neuvěřitelně krásné pocity, když jsem na Spartě nastupoval. Koleno mi dovolilo posledních čtrnáct dnů naplno trénovat, mohl jsem jít do zápasu. Ale tím, že zápas na Letné pro nás dopadl špatně (prohra 0:2), to pro mě bylo spíš hořké. Teď s Duklou jsem si to užil se vším všudy. Děkuju Plzni, že mi dala zase šanci. I nyní doma. Stejně tak děkuju i fanouškům, jak hezky mě přivítali. Byl to celkově pozitivní. Hlavně díky klukům, kteří předvedli vynikající první poločas. Vstřelili dva góly, pak jsme to nějak dohráli.

„MÁM REZERVY V KONDICI, V NOZE TO ALE POŘÁD JE“
Snažil jsem se, stejně jako na Spartě, něco předvést. Měl jsem od trenérům pokyny, abych udržel míč. Výsledek byl pořád otevřený. Soupeř chodil do brejků, naštěstí žádný nevyužil. Co se týče mě, vidím u sebe pořád obrovské rezervy, především v kondici. Je to však složité. Musím poslouchat svoje tělo, nemůžu si neustále přidávat. Fyzička je moc důležitá. Podle toho, na jaké úrovni ji máte, se na hřišti cítíte. Pokud k vám přiletí míč a vy necítíte sílu, neuděláte nic. Netroufnete si udělat kličku, nevystřelíte. Nechci, aby to vyznělo namyšleně, ale víc mi dělá problémy právě pohyb než balón. V noze to pořád je, to je příjemné zjištění.

„BLOK V HLAVĚ NEMÁM, DO SOUBOJŮ SE NEBOJÍM“
Musím být rozumný, můj strop je zatím asi třicet minut. Na celé utkání to zatím není, trénuju teprve krátce, stále doháním kondici. Těžká zranění kolene mi kariéru přerušila už dvakrát, promarodil jsem s ním celkem přes tři roky. Moc dobře vím, že potřebuju čas. Ale jsem trpělivý. Po tom, co jsem si musel vytrpět, si užívám každou vteřinu na hřišti. Netlačím na pilu. Jsem s kolenem spokojený, podstatné je, že mi nenatéká. Samozřejmě nevím, jak se bude chovat dál. Trenéři mě sice při tréninku nabádají k opatrnosti, ale mně nevadí, když mě někdo přepálí. V hlavě blok nemám, chodit do soubojů se nebojím.

„NA ROTOPEDU JSEM OBJEL ZEMĚKOULI“
Nejhorší moment byl, když jsem to poprvé zkusil po velké operaci předloni na podzim. Druhý den jsem se probudil, koleno nateklé. Bylo to frustrující. Zkoušel jsem všechno možné, abych se co nejdřív dal do kupy. I čínskou medicínu. Dřel jsem na rotopedu, každý den neskutečný dávky. Když to sečtu, myslím, že jsem na něm za ty měsíce objel zeměkouli. Lidé se mě často ptali, co budu dělat, pokud se koleno neuzdraví. Odpovídal jsem: budu hrát fotbal. Nechci si připouštět jiný scénář. Doufám, že se mi to vyplní. Ale přiznávám, měl jsem krizové chvíle. Hodně mě držela rodina, manželka se synkem Jakubem.

„VYHRÁLI JSME PRO RAJTYHO“
Je hrozné, co se stalo. Byli jsme z té zprávy o smrti Rajtyho v naprostém šoku a cítili jsme strašný smutek. To vlastně pořád. Při minutě potlesku na památku Františka před zápasem s Duklou se nám to všem znovu vybavilo. Klobouk dolů před celým týmem, jak utkání zvládl. Psychika opravdu nebyla dobrá. Kluci zaslouží poklonu za první poločas, který odehráli neuvěřitelně. Dukla je vynikající soupeř, jenže oni jezdili po zadku, nepustili ji k ničemu a dali dva góly. Jsme moc rádi, že jsme mohli Rajtymu poslat do nebe tři body. Hráli jsme a vyhráli pro něj.“

VÁCLAV PILAŘ

Narozen: 13. října 1988. Výška: 170 cm. Váha: 69 kg. Státní příslušnost: Česká republika. Stav: ženatý, manželka Kristýna, syn Jakub (3). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: RMSK Cidlina (1994-2003), Hradec Králové (2003-2011), Viktoria Plzeň (2011-2012), VfL Wolfsburg (2012-2013), SC Freiburg (2013-2014), Viktoria Plzeň (2014-?). Česká reprezentace: 22 zápasů / 5 gólů. Česká liga: 83 zápasů / 14 gólů. Největší úspěchy: čtvrtfinalista EURO 2012, účastník základní skupiny Ligy mistrů (2011), mistr české ligy (2015).