Václav Hladký: „Mým snem je Anglie!“

Václav Hladký: „Mým snem je Anglie!“

Za necelých dvanáct měsíců si podmanil skotskou ligu. Brankář VÁCLAV HLADKÝ si v St. Mirrenu vydobyl za krátkou dobu obrovský respekt, nejen na ostrovním trhu je horkým zbožím. Smlouva se St. Mirren mu končí po této sezoně, není ale vyloučeno, že změní dres už nyní v lednu.

„SPÍŠ VYPADÁ, ŽE NA JARO ZŮSTANU“

„Není tajemství, že v St. Mirrenu jsem neprodloužil smlouvu. Jednání probíhala v létě i během podzimu, jednoznačně jsme se dohodli, že moje fotbalové cíle jsou ještě o malinko výš. Pokud je výkonnostní laťka takhle nastavená, proč toho nevyužít. Aktuální stav vypadá tak, že jsem stále v St. Mirrenu. Ozvaly se nějaké kluby, konkrétní být ale nechci, nechávám všechno na agentech. V tuto chvíli to spíš vypadá, že na jaro zůstanu. Nicméně, přestupní období končí až na konci ledna, stát se může všechno. Teď se plně soustředím na St. Mirren, abych mu co nejvíc pomohl. Aby se ho opět netýkala baráž o záchranu.

 

„PREMIER LEAGUE? NEJDŘÍV MEZIKROK“

Mým velkým snem je Anglie. Tím největším Premier League. Ale ta je daleko, nejprve bude třeba udělat mezikrok. Nejsem blázen, abych si myslel, že půjdu ze St. Mirrenu přímo do anglické ligy. Měl jsem spoustu rozhovorů s lidmi, kteří se na Ostrovech pohybují mnohem déle než já. Někteří tvrdí, že dostat se do Premier League je lepší přes top klub ve Skotsku. Jiní si zase myslí, že příznivější varianta je přes druhou anglickou ligu. Ani jedna cesta není špatná, v tuto chvíli ale nevím, která je ta nejlepší. Všechno bude vyloženě záležet na jednotlivých jednáních s kluby.

 

„VE SKOTSKU SE CÍTÍM SKVĚLE“

Od příchodu do St. Mirrenu jsem odchytal všechny zápasy. Jsem maximálně spokojený. Můžeme se bavit, že mi skotská liga vyhovuje, ale je tam spousta jiných parametrů. Od mého trenéra brankářů až po celý klub. Všechno probíhá ve fantastické rovině. Od prvního dne se ve Skotsku cítím skvěle, i díky veškeré podpoře z klubu. Začátky, aklimatizaci mi udělal mnohem snazší. Náš kouč Goodwin o mně prohlásil, že jsem nejlepší brankář ligy. Je skvělé slyšet na sebe chválu. A je jedno, jestli jde o fotbal nebo o jakoukoli jinou práci. Tu větu ale vnímám také jako velký závazek.

 

„PRVOTNĚ SE DÍVÁME POD SEBE“

V lize jsme v posledních pěti zápasech uhráli osm bodů. Situace se ale zlepšuje delší čas, jen se nám to předtím nedařilo podpořit výsledky. V srpnu přišel nový trenér, v kádru byl velký pohyb. Postupně se všechno dávalo dohromady. Lámalo se to v listopadu a v prosinci, naše hra začala mít slušné parametry. Počet bodů je slušný, doufám, že na poslední utkání po krátké zimní přestávce navážeme. Jestli pomýšlíme na účast ve skupině o titul? To je asi silné slovo, ale bodové rozdíly nejsou velké. Může se nám podařit vítězná série a vyhodit nás výš. Prvotně se ovšem díváme pod sebe.“

 

„POČASÍ JE NĚKDY DIVOČINA“

Spousta lidí se mě ptá, jak snáším ostrovní počasí. Ano, je občas divoké. Nicméně, nějakým způsobem jsme s manželkou zvyklí z Liberce. Tenkrát byl pro nás mnohem větší šok, když jsme šli z Brna do Liberce. Ale co vám budu povídat, je to někdy divočina. Během dne se vystřídá pět druhů počasí, v intervalu pěti deseti minut. Což je docela vtipné, neboť se musíte zařídit na vítr, na sluníčko a také musíte počítat s tím, že bude pořádný déšť. Život ve Skotsku je ale skvělý. Lidé jsou usměvavější než v Česku. Jsou spokojenější. Češi se pořád za něčím honí.

 

„S MANŽELKOU POZNÁVÁME SKOTSKO“

S manželkou Danielou rádi cestujeme, snažíme se poznávat Skotsko co nejvíc. Nelítáme domů, neboť máme psa. Velká Británie totiž uvalila embargo na přílet zvířat. Trávíme tedy reprezentační pauzy ve Skotsku, využíváme je právě k cestování. Najdeme si nějaké zajímavé místo, sbalíme se a vyrazíme. Naposledy jsme byli na poloostrově na severu Skotska. Moře, vodopády, travnaté duny, historické hrady. Nádhera. Jsme tu devět měsíců, viděli jsme spoustu krásných míst. Ale ve finále jsme prakticky neviděli nic. Ve Skotsku je toho strašně moc.“

VÁCLAV HLADKÝ

Narozen: 14. listopadu 1990. Výška: 189 cm. Váha: 80 kg. Stav: ženatý, manželka Daniela. Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: FC Sparta Brno (1996-2003), FK Šardice (2004-2006), 1. FC Brno (2004-2006), Zbrojovka Brno (2006-2009), MSK Břeclav (2009-2011), FC Sparta Brno (2011-2012), SK Líšeň (2012-2013), Zbrojovka Brno (2013-2015), Slovan Liberec (2015-2019), St. Mirren (Skotsko, 2019-?). Česká liga: 70 zápasů. Skotská liga: 40 utkání. Největší úspěchy: účastník základní skupiny Evropské ligy (2015, 2016), člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 18, 19 a 20 let.