Václav Černý: „Vrátím se silnější!“

Václav Černý: „Vrátím se silnější!“

Na konci října se mu zhroutil fotbalový svět. V duelu Nizozemského poháru si Václav Černý přetrhl křížový vaz v koleni. Na umělé trávě, při kličce soupeři. Následně v prosinci podstoupil operaci. Od ledna už záložník Ajaxu a reprezentační jedenadvacítky pracuje tvrdě na návratu.

„KOLENO POSTUPNĚ ZATĚŽUJU“

„Momentálně jsem na rehabilitační klinice v Antverpách, kde dvakrát denně trénuju. Jedu podle plánu, který vypracoval doktor Boenisch, jenž mě operoval v Augsburgu. A také podle rad kondičních trenérů a fyzioterapeutů Ajaxu i těch z kliniky. Pracujeme na tom, abych dělal pokroky. Koleno postupně zatěžuju, na výklus je ale ještě brzy. Dělám stabilizační cvičení, na mobilitu kolena. Jedná se o menší zátěže. Co se týká pohybu, mám povolený pouze rychlejší krok. Jsem zatím spokojený, všechno probíhá podle očekávání.

„VINU ZA ZRANĚNÍ DÁVÁM UMĚLCE“

Nešťastný moment z Nizozemského poháru jsem si pouštěl na videu snad stokrát. Chtěl jsem zjistit, kdy přesně a při jakém pohybu se mi zranění přihodilo. Tehdy na hřišti jsem věděl hned, že je to špatný. Cítil jsem, jak mi v koleni křuplo. Zápas se hrál na umělé trávě, musím říct, že jí dávám jednoznačnou vinu. Je to specifický povrch. Věřím, že na přírodní trávě by se mi to nestalo. Ale bylo by asi velké slovo, kdybych prohlásil, že na umělku už mě nikdo nikdy nedostane.

„K LEPŠÍMU SE TO ZLOMILO PO OPERACI“

Byla to pro mě zkouška psychiky. Obrovská. První dny jsem cítil bezmoc. Měl jsem nohu v mohutné ortéze, ležel, a pomyslel si, že najednou nemám nic. Bylo strašně důležité, že jsem měl kolem sebe správné lidi. Jenž když si na to vzpomenu, týdny před zákrokem byly fakt nepříjemné. Do pozitivna se to zlomilo po operaci, po návratu do Amsterdamu. Byl jsem s přítelkyní, přijeli také rodiče. Moc mě to zvedlo. Začal jsem si uvědomovat, a věřit, že to bude už jenom lepší a lepší. Vím jistě, že se vrátím silnější.

„NECHCI NIC USPĚCHAT“

Byl jsem v kontaktu s kluky, kteří si prošli něčím podobným. Nejvíc zřejmě s Arkadiuszem Milikem, který má za sebou dokonce dvě operace křížového vazu. Hodně mi psal, dodal mi psychické síly. Také Lasse Schöne se mi svěřoval se svými zkušenostmi. O rady jsem tedy neměl nouzi, ale stejně se s tím musí každý v hlavě vypořádat sám. První věc, kterou jsem si pro sebe řekl, byla, že nechci nikam pospíchat. Raději budu mimo hru o měsíc déle, než abych něco zbytečně pokazil. Proto neřeším, kdy začnu běhat. Zkrátka začnu, až to stav kolene dovolí.

„KLUKŮM Z JEDENADVACÍTKY BUDU DRŽET PALCE“

V prvních dnech po zranění mě také mrzelo, že nemůžu pomoct klukům z české jedenadvacítky. Kvalifikaci jsme nezačali ideálně, chtěl jsem strašně moc přispět k výsledkovému obratu. Jejich listopadové vítězné zápasy v Moldavsku a se San Marinem jsem sledoval, ale nijak intenzivně. Jen na internetu. Bylo to měsíc po zranění, koleno mě bolelo, nebyl to příznivý čas. Teď kluky čeká v březnu klíčový dvojzápas s Chorvatskem a s Řeckem. Karty jsou jasně rozdané, musejí prostě obě utkání vyhrát. Budu jim moc držet palce.“

VÁCLAV ČERNÝ

Narozen: 17. října 1997. Výška: 178 cm. Váha: 67 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: 1. FK Příbram (2004-2014), Ajax Amsterdam (2014-?). Nizozemská liga: 16 zápasů / 1 gól. Reprezentace do 21 let: 16 zápasů /9 gólů. Největší úspěchy: účastník skupiny Evropské ligy (2015), účast na EURO U 21, vítěz nizozemské ligy hráčů do 19 let (2015), člen reprezentačních výběrů U16, U17, U 19, U 21.