V nominaci není žádný nováček

Prakticky nejsilnější možnou sestavu povolal trenér české reprezentace Karel Jarolím na červnové přípravné zápasy s Austrálií a Nigérií na soustředění v Rakousku, kde bude pobývat v resortu Therme Laa kousek od hranic. V nominaci není žádný úplný nováček a naopak nechybějí hlavní opory v čele se záložníkem Vladimírem Daridou. Ve dvacetičlenném kádru figuruje také útočník Matěj Vydra z anglického Derby County, který za národní celek nehrál téměř dva roky. Kouč pravděpodobně ještě dodatečně doplní nominaci o několik hráčů.

Zápas s Austrálií odehraje český celek 1. června od 13 hodin v St. Pöltenu, proti Nigérii nastoupí 6. června v 15 hodin ve Schwechatu. Zatímco oba soupeři se chystají na mistrovství světa v Rusku, čeští reprezentanti na blížící se šampionát nepostoupili. Kemp v Rakousku bude pro národní tým poslední prověrkou před vstupem do nově vzniklé Ligy národů, která odstartuje na podzim. Českou reprezentaci čeká druhý sraz letošního roku. Na konci března se národní tým představil na turnaji čtyř zemí v čínském Nan-ningu, kde nejprve podlehl Uruguayi 0:2 a poté porazil domácí výběr 4:1.  

"Je to zatím užší nominace, je pravděpodobné, že o někoho bude doplněna. Jestli to bude do plného počtu 23 hráčů včetně gólmanů, se rozhodneme během týdne. Je možné, že v rámci stabilizace se rozhodneme třeba pro 18 hráčů do pole plus gólmani. Abychom měli možnost se co nejvíc sehrát, protože naposledy jsme spolu byli v březnu a v září nás čeká start Ligy národů," říká Karel Jarolím, který do Rakouska nepovolal žádného nováčka. Nulu na kontě startů má ale slávistický stoper Jakub Jugas, ale ten už v týmu dvakrát figuroval. "Vsadili jsme na prověřená jména, nikdo se nebrání tomu, že když si někdo výrazným způsobem řekne o nominaci, tak proč ne. Ale sázíme na osvědčené hráče," dodává kouč.  

Vydra byl v Jarolímových plánech už na podzim a v březnu, jenže kvůli zranění nakonec z nominace vypadl. Šestadvacetiletý útočník Derby prožil skvělou sezonu a s 21 góly se stal nejlepším střelcem druhé anglické ligy.  
"Doufám, že Matěj bude v pořádku. Mluvil jsem s ním minulý týden, procházel obdobím, kdy problém měl. Věřím, že měl dost času po sezoně zregenerovat a dát se natolik dohromady, že se soustředění zúčastní a bude schopen hrát dobré zápasy," přeji si Jarolím, který si rovněž pochvaluje, že žádnou z opor netrápí zranění. "To mě těší, měli jsme s tím problém, hlavně před Čínou. Doufám, že to pomůže k tomu, že základní sestava se nějakým způsobem vykrystalizuje."  

Austrálii a Nigérii považuje za velmi silné soupeře. "Už jen tím, že se kvalifikovali na mistrovství světa, to budou kvalitní prověrky. U Austrálie došlo ke změně trenéra po postupu na šampionát. Předtím kvalifikaci hráli v trochu jiném rozestavení, teď přišel nový trenér, který prosazuje jiný styl. A Nigérie opakovaně potvrzuje velice dobrou výkonnost," zdůrazňuje  reprezentační trenér.

NOMINACE NA RAKOUSKÝ KEMP:
 
Brankáři:
Tomáš Koubek   Rennes  7/0
Jiří Pavlenka   Brémy  5/0
Tomáš Vaclík   Basilej  19/0
Obránci:
Jan Bořil   Slavia  5/0
Pavel Kadeřábek  Hoffenheim 32/3
Theodor Gebre Selassie Brémy  47/3
Jakub Jugas   Slavia  0/0
Tomáš Kalas   Fulham  12/1
Filip Novák   Trabzonspor 14/1
Marek Suchý   Basilej  38/1
Záložníci:
Antonín Barák   Udinese 9/5
Vladimír Darida  Hertha Berlín 51/4
Josef Hušbauer   Slavia  14/1
Jakub Jankto   Udinese 10/1
Jan Kopic   Plzeň  12/3
Tomáš Souček   Slavia  10/1
Jaromír Zmrhal   Slavia  8/1
Útočníci:
Michael Krmenčík  Plzeň  13/7
Patrik Schick   AS Řím  7/2
Matěj Vydra   Derby County 20/5