V Lize národů se Slovenskem a Ukrajinou!

Čeští fotbalisté se v Lize národů utkají s Ukrajinou a Slovenskem. Rozhodl o tom los v Lausanne, který obstaral Vladimír Šmicer. Bývalý český reprezentant přiřadil svěřence trenéra Karla Jarolíma do první skupiny Ligy B. Jako prvního soupeře jim vylosoval Ukrajinu a když o chvíli později vytáhl jmenovku s Ruskem, tak z dopředu stanovených geopolitických důvodů byla pořadatelská země letošního mistrovství světa automaticky posunuta do druhé skupiny. „Šmíca“ tak dostal opakovaný pokus a rozhodl o tom, že v roce oslav 100 let Československa se uskuteční i dva „ostré“ zápasy dvou někdejších federálních partnerů Česko-Slovensko!

"Je to pikantní los, oba zápasy se Slovenskem budou mít jistě velký náboj. Slováci mají kvalitní národní tým, také Ukrajina se netají ambicemi skupinu vyhrát. Musíme se v příštích měsících na Ligu národů co nejlépe připravit,“ hodnotí los kouč Jarolím, který se ho s dalšími členy delegace FAČR osobně zúčastnil.

Skupiny se odehrají na podzim letošního roku. Jejich vítězové postoupí do vyšší ligy, poslední celky naopak sestoupí. Vítězové v Lize A si v červnu 2019 zahrají Final Four. Nová soutěž UEFA je zároveň dodatečnou kvalifikací na mistrovství Evropy 2020. Každá ze čtyř lig bude mít jedno účastnické místo, o které budou v březnu 2020 bojovat vždy čtyři nejlepší týmy, které si postup nezajistí z běžné kvalifikace. Celkem 16 celků se tak utká o čtyři místa na šampionátu. K jejich získání bude třeba vyhrát semifinále a finále.

Proti Slovensku čeká fotbalisty prestižní federální derby. Obě země se od rozdělení Československa v roce 1993 utkaly desetkrát. Češi vyhráli pětkrát, dvakrát duel skončil remízou a třikrát zvítězili Slováci včetně posledního přípravného utkání v březnu 2015 v Žilině (1:0). Ve slovenském reprezentačním výběru figuruje i několik hráčů české ligy jako brankáři Matúš Kozáčik a Martin Dúbravka, stoper Lukáš Štetina či záložník Patrik Hrošovský. Největšími hvězdami jsou Marek Hamšík z Neapole, Martin Škrtel z Fenerbahce a Milan Škriniar z Interu Milán.

S Ukrajinou se dosud Češi utkali jen dvakrát v rámci přípravy. V roce 2011 doma vyhráli 4:0, o rok později remizovali ve Lvově 0:0. Tým trenéra Andreje Ševčenka, který je největší legendou ukrajinského fotbalu, v poslední kvalifikaci MS 2018 skončil třetí ve skupině za Islandem a Chorvatskem. Kapitánem reprezentace je Ruslan Rotaň, který na podzim oblékal dres pražské Slavie. Do kádru patří i další hráč z Edenu Eduard Sobol. Klíčovými postavami jsou krajní záložníci Andrij Jarmolenko z Dortmundu a Evgen Konopljanka ze Schalke

Los základních skupin Ligy národů:
Liga A:
Skupina 1: Nizozemsko, Francie, Německo.
Skupina 2: Island, Švýcarsko, Belgie.
Skupina 3: Polsko, Itálie, Portugalsko.
Skupina 4: Chorvatsko, Anglie, Španělsko.
Liga B:
Skupina 1: ČESKO, Ukrajina, Slovensko.
Skupina 2: Turecko, Švédsko, Rusko.
Skupina 3: Severní Irsko, Bosna a Hercegovina, Rakousko.
Skupina 4: Dánsko, Irsko, Wales.
Liga C:
Skupina 1: Izrael, Albánie, Skotsko.
Skupina 2: Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko.
Skupina 3: Kypr, Bulharsko, Norsko, Slovinsko.
Skupina 4: Litva, Černá Hora, Srbsko, Rumunsko.
Liga D:
Skupina 1: Andorra, Kazachstán, Lotyšsko, Gruzie.
Skupina 2: San Marino, Moldavsko, Lucembursko, Bělorusko.
Skupina 3: Kosovo, Malta, Faerské ostrovy, Ázerbájdžán.
Skupina 4: Gibraltar, Lichtenštejnsko, Arménie, Makedonie