V kvalifikaci opět proti Chorvatům a Řekům!

Čeští reprezentanti do 21 let se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2021 utkají se třemi stejnými týmy jako minule Chorvatskem, Řeckem a San Marinem. Zbylými soupeři svěřenců nového trenéra Karla Krejčího v šestičlenné skupině 4 jsou Skotsko a Litva. Los rozdělil 53 zemí do osmi skupin po šesti týmech a jedné po pěti mužstvech. Přímý postup na šampionát si zajistí pouze vítězové, dva týmy s nejlepší bilancí z druhých míst si pak v baráži zahrají o poslední místo na mistrovství.

Jelikož závěrečný turnaj pořádají v červnu 2021 společně Slovinsko s Maďarskem, ubylo oproti poslednímu cyklu jedno postupové místo. Kvalifikace začne v březnu příštího roku, Češi do ní vstoupí v září zápasem s Litvou. První čtyři duely odehrají doma a skupinu zakončí v říjnu 2020 v Litvě.  

"Skupina je na první pohled hodně vyrovnaná. Nebral bych to tak, že jsme mohli dopadnout lépe nebo hůř, bereme los jako fakt, stěžovat si určitě nemůžeme. Náš tým má svoji sílu, v minulosti to opakovaně ukázal, a i teď máme jasný cíl - budeme se prát o postup, i když klíč není úplně jednoduchý," komentuje los trenér Karel Krejčí.  

Český celek obsadil na podzim v minulé kvalifikační skupině až třetí místo se ztrátou devíti bodů na vítězné Chorvatsko s druhým Řeckem a nepostoupil na šampionát v příštím roce. U týmu po vypršení smlouvy před týdnem skončil trenér Vítězslav Lavička a nahradil ho Krejčí, který dosud vedl reprezentační „dvacítku“.  

Češi byli před losem zařazeni do druhého výkonnostního koše a měli jistotu, že se vyhnou například Slovensku, Nizozemsku či Belgii. "Lvíčata" potkají nezvykle hned tři soupeře, s kterými se utkala v předchozí kvalifikaci. S Chorvatskem mladíci prohráli 1:5 venku a zvítězili 2:1 doma, s Řeckem utrpěli dvě porážky 0:3 venku a 1:2 doma a se San Marinem dvakrát vyhráli 3:1 doma a 2:0 venku. S žádným ze soupeřů ve skupině nemá reprezentační jednadvacítka zápornou celkovou bilanci.  

"Z prvního koše si moc nevyberete, ale Chorvatsko je možná o něco schůdnější než tradiční giganti jako Německo nebo Anglie s Francií. Chorvati nám svoji sílu spolu s Řeckem ukázali v poslední kvalifikaci, skončili jsme pod nimi. Na druhou stranu to teď může pro náš tým posloužit jako pozitivní motivace, bude velká výzva jim to v nové kvalifikaci oplatit," říká kouč „lvíčat“ a dodává: "Vedle Chorvatska a Řecka bych nezapomínal ani na Skotsko, které může být nebezpečné pro všechny, hlavně na domácí půdě. Litva a San Marino pro nás bude trochu neznámá, ale máme do startu kvalifikace dost času na to, abychom nasbírali maximum informací."  

Naposledy si „jedenadvacítka“ zahrála na evropském šampionátu vloni v Polsku, kde neprošla ze skupiny.  
Los kvalifikace mistrovství Evropy hráčů do 21 let:

Skupina 1: Itálie, Švédsko, Island, Irsko, Arménie, Lucembursko.  
Skupina 2: Francie, Slovensko, Švýcarsko, Gruzie, Ázerbájdžán, Lichtenštejnsko.  
Skupina 3: Anglie, Rakousko, Turecko, Kosovo, Albánie, Andorra.  
Skupina 4: Chorvatsko, Česko, Řecko, Skotsko, Litva, San Marino.  
Skupina 5: Srbsko, Polsko, Rusko, Bulharsko, Lotyšsko, Estonsko.  
Skupina 6: Španělsko, Izrael, Černá Hora, Makedonie, Kazachstán, Faerské ostrovy.  
Skupina 7: Portugalsko, Nizozemsko, Norsko, Bělorusko, Kypr, Gibraltar.  
Skupina 8: Dánsko, Rumunsko, Ukrajina, Finsko, Severní Irsko, Malta.  
Skupina 9: Německo, Belgie, Wales, Bosna a Hercegovina, Moldavsko.  
Program českého týmu ve skupině:

6. září 2019: Česko - Litva,  
10. října 2019: Česko - Řecko,  
14. října 2019: Česko - Skotsko,  
14. listopadu 2019: Česko - San Marino,  
18. listopadu 2019: Chorvatsko - Česko,  
27. března 2020: Řecko - Česko,  
2. září 2020: San Marino - Česko,  
7. září 2020: Česko - Chorvatsko,  
9. října 2020: Skotsko - Česko,  
13. října 2020: Litva - Česko.