Trpké penaltové koncovky

Dva ze tří českých klubových zástupců v evropských pohárových soutěžích přišli v úvodních zápasech skupinové fáze o body shodným způsobem – až v nastaveném čase a z penalt, nařízených za nedovolené držení protihráčů po rohovém kopu. Plzeň se tak doma připravila o vítězství nad CSKA Moskva, se kterým s největší pravděpodobností bude bojovat o třetí místo ve skupině, znamenající „přesun“ do jarního play-off Evropské ligy. Finanční ztráta mezi výhrou a remízou je také pořádně propastná i citelná – víc jak 40 milionů korun!

Jablonec, který debutuje v Evropské lize, si mohl odvézt z francouzského Rennes cenný premiérový bod, podložený rovněž několikamilionovým bonusem. Také český koeficient s těmito bodovými zisky, které proklouzly doslova mezi prsty, by výrazněji atakoval 16. příčku, aby i v roce 2020 mohlo vstoupit do evropských pohárových soutěží pět klubů.

Je třeba však ocenit, že po tak frustrující koncovce zachovali „šéfové“ chladnou hlavu a potřebný nadhled. Plzeňský kouč Pavel Vrba prohlásil, že postavení i chování hráčů ve vlastní šestnáctce mělo být jiné a lapidárně podotkl, že jeho svěřenci měli na hřišti udělat vše pro to, aby taková nebezpečná situace vůbec nevznikla. Jablonecký kapitán Tomáš Hübschman sice „hříšníka“, svého jmenovce Holeše hned zpražil za úplně zbytečný obranný zákrok, ale po utkání už neměla jeho slova ostrý osten výčitek. Řekl totiž, že z jeho pohledu jasnou penaltu způsobila především nešikovnost a nezkušenost.

Nezbývá než s mezinárodně naopak ostříleným matadorem souhlasit, ovšem s drobným „ale“. V tuzemské lize často podobné držení protihráčů při standardních situacích, připomínajících spíš bojové sporty než fotbal, rozhodčí pardonují nebo prostě dělají, že je nevidí. Na evropské pohárové scéně se však používá jiný metr. Francouzský arbitr Bastien ho možná při bránění viktoriána Kovaříka zvolil, aby vybalancoval dva vyrovnávací góly, které předtím moskevskému velkoklubu neuznal…