Trojskok do „Klubu 100“

V červnu jsou klubové soutěže ať v jednotlivých evropských zemích, nebo i ty kontinentální už dávno skončené, v sudých letech bývají urychlovačem v nabité termínové listině závěrečné turnaje EURO nebo mistrovství světa. Letos měl v tuto dobu vrcholit cestovní evropský šampionát ve dvanácti městech, ale COVID-19 ještě před kalendářním jarem překopal zažité věci a jistoty úplně naruby.

A tak se mohlo v šestém měsíci tohoto nevšedního roku stát, že do prestižních Klubů ligových kanonýrů a brankářů týdeníku GÓL vstoupili neméně unikátně hned tři noví členové, a dokonce v pravidelných osmidenních intervalech! Zahájil to 14. června vychytanou jubilejní stou nulou teplický gólman Tomáš Grigar na Stínadlech proti Příbrami. Navázal na něj 22. června v turecké Antalyi proměněnou penaltou v nastaveném čase exslávistický forvard Milan Škoda, oblékající od zimy dres Rizesporu. A klubový trojskok dovršil v poslední červnový den v Madridu český reprezentační brankář FC Sevilla Tomáš Vaclík, který udržel čisté konto s pořadovým číslem 100 v ligovém duelu s Leganés.

S předáním členských odznaků 22 a 23, resp. 74 to v době koronavirové nebude nejjednodušší, neboť před ligovými zápasy v Česku jsou zakázány jakékoliv akce na trávníku, takže Tomáš Grigar si nejspíš bude muset počkat na start nové ligové sezony na sklonku srpna. Milan Škoda se vrátí z Turecka domů v posledním červencovém týdnu na dovolenou, během které se slavnostní akt jeho oficiálního vstupu do „Klubu 100“ snad uskuteční, i když skromný kanonýr zrovna tyhle záležitosti moc nemiluje. Tomáše Vaclíka letos žádná dovolená v tuzemsku vzhledem k našlapanému programu Sevilly na domácí a evropské scéně nečeká, a tak k jeho dekorování dojde nejspíš až při zářijovém srazu českého národního týmu před druhým ročníkem Ligy národů.

Pohled do zpětného zrcátka od vstupních dveří obou klubů však nevypadá příliš optimisticky, že by se před nimi formovaly zástupy netrpělivě přešlapujících čekatelů. Mezi brankáři má nejblíž k magické stovce nul plzeňský Aleš Hruška, který jich musí ale vychytat ještě osmnáct. Až za ním jsou reprezentanti Tomáš Koubek (59), Ondřej Kolář (54) a Jiří Pavlenka (51), před nimi figuruje ještě jablonecký Vlastimil Hrubý (62 nul). Rovněž žádný další reálný kanonýr-aspirant není momentálně na obzoru. Shodně 82 branek mají na kontě útočníci Tomáš Necid, momentálně bez angažmá, a „Kobra“ Zdeněk Ondrášek, který v dresu Dallasu čeká na restart zámořské MLS, v níž se ve dvou úvodních kolech pokaždé trefil. Další tandem tvoří Michal Papadopulos, forvard polské Korony Kielce, a na jaře probuzený teplický ostrostřelec Jakub Řezníček, kteří mají zatím archivováno 77 ligových gólů.