Trojlístek na dvou frontách

Po prázdninové hektické vlně předkol všech tří evropských soutěží se v tomto týdnu rozjede jejich klasická skupinová fáze, jejíž zápasy budou muset kluby kombinovat s víkendovými duely domácích ligových soutěží. Z pětice českých zástupců zůstal trojlístek, který tvoří podle očekávání pražská „S“ a Jablonec, jemuž se poprvé v historii podařilo proklestit si cestu z kvalifikace do hlavní soutěže.

Klubový šéf Severočechů Miroslav Pelta se ostatně nijak netajil tím, že úspěchu v pohárové Evropě, oceněném v přepočtu více jak sedmdesáti miliony korun, obětovali v Jablonci i vstup do ligy. Nyní však budou muset obě soutěže vzájemně sladit, což nebude zrovna jednoduché, neboť trenér Petr Rada nedisponuje zdaleka tak širokým i kvalitním kádrem jako jeho kolegové v Edenu a na Letné, aby měl všechny posty adekvátně zdvojené a mohl cíleně se sestavou podle potřeby i únavy rotovat.

Zatímco na severu Čech si nestavějí žádné vzdušné postupové zámky, Slavia a Sparta nepovažují základní skupinu za konečnou štaci, zvlášť když mají čerstvé zkušenosti z předchozí sezony. Červenobílí se jako mistr po nezvládnutých dvojzápasech s Ferencvárosem a Legií Varšava paradoxně ocitli o patro níž, než jejich odvěký rival, což motivaci probojovat se z Evropské konferenční ligy co nejdál a překonat tak dvě nedávné čtvrtfinálové účasti v Evropské lize ještě víc umocňuje. Z poměrně atraktivní skupiny však půjde do jara jen její vítěz, to znamená nechat za sebou v konečné tabulce Feyenoord Rotterdam, Union Berlín a izraelského šampiona Maccabi Haifa. Ke sparťanům je postupový klíč v Evropské lize sice shovívavější, protože si ho zajistí dva z kvarteta týmů, ale zároveň je síla soupeřů zvonivější, což se především týká francouzského Olympique Lyon a částečně i březnového soka Slavie Glasgow Rangers, ani dánský mistr Bröndby Kodaň nebude snadným sokem.

České trio bude hrát nejen o svoji prestiž a miliony do klubové pokladny, ale každý získaný bod bude revitalizační injekcí pro klesající národní koeficient do příštích evropských pohárových sezon. V té aktuální ligové může tato dvojkolejnost nahrávat i týmům, které se mohou výhradně koncentrovat na domácí soutěž. Hlavně v Plzni by okamžitě vyměnili tuto výhodu za návrat do Evropy, o který se potřebí v řadě marně pokoušeli a tím přišli o potřebný nosný sloup klubového rozpočtu. V sobotním prestižním duelu se Spartou viktoriáni prodloužili svoji úspěšnou domácí sérii neporazitelnosti a vrátili se zpátky na čelo tabulky. Nejbohatší a nejslavnější tuzemské kluby Spartu a Slavii budou jistě chtít prohánět po zdejších ligových trávnících znovu i Slovácko, ostravský Baník či olomoucká Sigma.