Tříbodový skluz Daridy

Po nejtěsnější středeční porážce 0:1 v Lipsku s Německem zdolal v neděli v Plzni český národní tým stejným výsledkem v předposledním kole Ligy národů Izrael a udržel si tak šanci na vítězství ve skupině B2, znamenající postup mezi kontinentální elitu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého ztrácejí na druhém místě bod na vedoucí Skotsko, které odpoledne prohrálo rovněž 0:1 v Trnavě se Slovenskem. K předskočení lídra potřebuje Česko porazit ve středečním epilogu opět v Plzni ve federálním derby Slovensko a na dálku držet palce Izraelcům, aby doma se Skotskem neprohráli.

Podobně jako před měsícem při výhře 2:1 v Izraeli reprezentační tým brzy otevřel skóre. V 7. minutě se Jankto z vlastní poloviny protáhl podél postranní levé čáry a centrem našel na Daridu, který v souboji se dvěma skotskými obránci v šestnáctce udržel míč a poslal ho zpět na Ondráška. Plzeňský forvard však nevypálil, ale chytře přistrčil balon doprava volnému Coufalovi, který našel v ideální pozici před brankou Daridu. Kapitán pak moderní akci rychlou akci zakončil pohotovým skluzem, který usměrnil míč do izraelské branky.

Izraelci, kteří venku v základní hrací době třikrát za sebou neprohráli, sice chvílemi více drželi balon, ale k výraznější šanci se v první půli nedostali. Naopak domácí mohli několikrát zvýšit. Agilní byl především Jankto, kterého nejprve v 16. minutě vychytal hostující brankář. Poté křídelník Sampdorie Janov hlavou mířil mimo stejně jako v 31. po individuální akci. V 38. minutě Kalas po centru Daridy hlavičkoval jen do gólmana. Dvě minuty po pauze měl první velkou šanci nejlepší izraelský střelec Zahavi, který v minulém utkání rozhodl hattrickem o výhře 3:2 na Slovensku. Sám před Vaclíkem ale špatně trefil míč. Poté jeho volej zblokoval Matějů, v další šanci hostů přestřelil Perec.

Po hodině hry poslal kouč na trávník Krmenčíka s Kopicem, který ale v nadějné akci nepřihrál přesně nabíhajícím spoluhráčům. Izraelci, kteří jen jednou hráli na velké akci v roce 1970 na mistrovství světa v Mexiku, v závěru nepříjemně tlačili. V 81. minutě jim zkomplikoval situaci Abd Elhamed, když zahrál rukou před unikajícím Kopicem a rozhodčí Jovanovič ho vyloučil. Hosté i v deseti ještě měli jednu šanci, v 88. minutě vychytal Zahaviho skvěle Vaclík.

Utkání skupiny B2 Ligy národů v Plzni:

ČESKO - IZRAEL 1:0 (1:0)
Branka: 7. Darida. Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič (všichni Srbsko). ŽK: Ondrášek (Česko). ČK: (81.)Abd Elhamed (Izrael). Bez diváků.
Česko: Vaclík - Coufal, Kalas, J. Brabec, Matějů T. Souček, Král - Masopust (61. J. Kopic), Darida (89. Dočkal), Jankto (81. Vydra) - Ondrášek (61. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.
Izrael: Marciano - Bitton, Tibi, Abd Elhamed - Dasa, Perec (73. Weissman), Natcho (46. Lavi), Golasa (86. Abu Fani), Tawatha (46. Menachem) - Zahavi, Solomon. Trenér: Ruttensteiner.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ? "Byl to velice těžký zápas s nervozitou až do konce. Dobře jsme se do něj vstoupili, dali jsme rychlý gól po krásné akci. Pak tam měl Jakub Jankto na noze pojišťující gól. Bylo by to veselejší, nicméně jsme nedali. Druhý poločas soupeř prostřídal, dostal nás pod tlak několika rohy, ale ubránili jsme to. Sami jsme měli další protiútoky, ale bohužel jsme je nedotáhli. Soupeř se tlačil dopředu i v deseti, ale zvládli jsme to. V úplném závěru nás podržel Tomáš Vaclík, když vyrazil nebezpečnou střelu Zahavího. "