Tomáš Souček: „Po derby jsem se vrátil zase na zem!“

Tomáš Souček: „Po derby jsem se vrátil zase na zem!“

Ligu hraje teprve od léta, stihl si však už udělat solidní jméno. Záložník TOMÁŠ SOUČEK je na jaře se čtyřmi góly nejlepším střelcem Slavie, výborné výkony mu málem vynesly i pozvánku do reprezentace. Trenér Pavel Vrba zvažoval jeho zařazení pro nadcházející přípravy se Skotskem a ve Švédsku. Souček toho totiž za poslední měsíce zvládl opravdu hodně, postupně si vyplnil několik snů. První ligový start za Slavii, první ligový gól, nedávno se blýskl dokonce premiérovým hattrickem (v duelu s Ostravou). V úterý mu přistála nominace od kouče Vítězslava Lavičky do české jednadvacítky. Jen nedělní porážka 1:3 v derby se Spartou mu radost neudělala.

„Nad porážkou v derby se Spartou jsem dlouho přemýšlel. Dali jsme brzy gól, což nám mělo pomoct, uklidnit nás. Jenže branka měla opačný efekt. Zatáhli jsme se, jenom jsme bránili. Čekali jsme na gól. Byla to velká chyba. Sparta je teď rozjetá, fotbalově je na tom asi nejlépe z ligy, jenže my jsme měli zápas dobře rozehraný.

„NEMOCI NÁM DERBY NEPROHRÁLY“

Poslední týdny naší kabinu zasáhly různé virózy a chřipky. Každou chvíli byl někdo nemocný, prošli si tím prakticky všichni. Někteří byli i v nemocnici na infuzích. Ale myslím, že do derby každý nastoupil ve stoprocentním stavu, kvůli nemocem jsme neprohráli. V prvním poločase jsme běhali bez míče, což nás unavilo, po přestávce se to projevilo.

Proti týmům, které jsou v tabulce pod námi, se nám už docela daří, porážíme je. Ale proti těm lepším nikoli. V Mladé Boleslavi i na Spartě jsme to nezvládli herně ani výsledkově. V těchto utkáních je všechno rychlejší. V tom se musíme zlepšit. Po zimních změnách v kádru se sehráváme, musíme si na sebe ještě zvyknout. Nejde mávnout kouzelným proutkem a najednou bude všechno ideálně sladěné. Chce to ještě čas.

„MOC SI VÁŽÍM, ŽE TRENÉR VRBA ZVAŽOVAL MOJI NOMINACI“

Přiznávám, že když jsem si v médiích přečetl, že trenér reprezentačního áčka pan Vrba zvažoval mojí nominaci na zápasy se Skotskem a ve Švédsku, byl jsem hodně překvapený. Mile, samozřejmě. Moc si toho vážím. Stejně mi ale těší, že mě povolal kouč jednadvacítky pan Lavička.

„CHTĚL JSEM ASPOŇ NĚKDY NASTOUPIT“

Ligu jsem začal hrát v létě. Před sezónou jsem si říkal, že bych chtěl aspoň někdy nastoupit. Dočkal jsem se rychle. První zápasy se mi povedly, měl jsem vyšší a vyšší ambice. Pak přišel premiérový gól. Všechno bylo krásné, poslední měsíc jsem dal čtyři góly, spekulovalo se o reprezentaci. Po derby jsem se ale vrátil zase na zem.

Vím, že nyní už na mě nikdo nebude koukat jako na zelenáče, který v lize začíná a kterému se odpustí slabší chvilka. Uvědomuji si, že výkony budu muset potvrzovat, trenér bude ode mne vyžadovat stálou výkonnost. Stejně tak i spoluhráči. Aby to nebylo jeden zápas ano, druhý ne. Zodpovědnost cítím vyšší, ale nejsem z toho nervózní.

„DĚLÁM SI LEGRACI, ŽE JSEM DRUHÝ NEJLEPŠÍ STŘELEC“

Před nedávným domácím zápasem s Baníkem Ostrava jsem si říkal, že bych si mohl věnovat k jednadvacátým narozeninám jeden gól. Nakonec z toho byl můj první ligový hattrick. Po fotbalové stránce jsem si tedy dal ten nejhezčí dárek. Máme ve Slavii útočníky, kteří přišli v zimě, za své původní kluby vstřelili víc gólů než já. Ale je pravda, že pokud to budeme brát pouze za Slavii, jsem hned za Škoďákem (Milan Škoda). Občas si z kluků dělám srandu, že jsem druhý nejlepší střelec.“

 

VIZITKA

TOMÁŠ SOUČEK

Narozen: 27. února 1995

Výška: 190 cm

Váha: 84 kg

Stav: svobodný, přítelkyně Natalie

Fotbalový post: záložník

Hráčská kariéra: Havlíčkův Brod (2000-2004), Slavia (2004-2014), Viktoria Žižkov (2015), Slavia (2015-?)

Česká liga: 21 zápasů / 6 gólů

Největší úspěchy: hattrick v ligovém utkání s Ostravou (2016), člen reprezentačních výběrů do 19 a 20 let