Tomáš Souček Fotbalistou roku 2019

Reprezentační záložník Tomáš Souček byl poprvé v kariéře zvolen českým Fotbalistou roku. Pětadvacetiletý středopolař, který v lednu zamířil z pražské Slavie do anglického West Hamu, vyhrál v 55. ročníku tradiční ankety Fotbalové asociace ČR s velkým náskokem před obhájcem trofeje brankářem Tomášem Vaclíkem a středopolařem Vladimírem Daridou, vítězem ankety z roku 2017. Výsledky oznámila FAČR v tiskové zprávě, slavnostní vyhlášení ve Vinohradském divadle bylo zrušeno kvůli pandemii nového koronaviru. Mezi trenéry rovněž poprvé triumfoval slávistický kouč Jindřich Trpišovský. Nejlepším talentem byl za uplynulý rok zvolen sparťan Adam Hložek a fotbalistkou roku pak obhájkyně slávistka Kateřina Svitková.

Souček vloni prožil nejlepší rok kariéry. S pražskou Slavií na jaře vyhrál českou ligu i domácí pohár a prošel s ní do čtvrtfinále Evropské ligy. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem minulé sezony nejvyšší soutěže. S červenobílými pak suverénně ovládl i podzimní část této ligové sezony a zahrál si základní skupinu Ligy mistrů. Národnímu týmu pomohl k postupu na evropský šampionát, který byl kvůli nemoci COVID-19 odložen o rok na příští léto. V zimě zamířil z Edenu na hostování do West Hamu, které se automaticky změní v přestup, pokud se "Kladiváři" zachrání v anglické PremierLeague, ktrerá je kvůli koronaviru stejně jako další evropské ligy přerušena a osud zbytku sezony je nejistý. Coby defenzivní záložník vyniká i ofenzivními statistikami: v minulé ligové sezoně dal 13 branek, na podzim v nejvyšší soutěži skóroval osmkrát. Jeho maximem v anketě FAČR zatím bylo loňské třetí místo, získal v hlasování 760 bodů a nechal za sebou vítěze předchozích dvou ročníků. Obhájce trofeje gólmana Vaclíka ze Sevilly porazil o 299 bodů. O dalších 275 bodů zpět skončil na třetím místě předloňský vítěz Darida, který hraje za Herthu Berlín.

Trpišovský se dočkal prvního vítězství mezi trenéry, které mu už před rokem jen těsně uniklo o tři body za Pavlem Vrbou. Slávistický kouč vloni dosáhl s Pražany stejných úspěchů jako Souček. Na druhém místě skončil Jaroslav Šilhavý, jenž dovedl reprezentaci na E
URO 2020. Třetí příčku obsadil jablonecký Petr Rada.

Do Síně slávy
českého fotbalu byl uveden historicky nejlepší reprezentační střelec Jan Koller.