Tomáš Poznar: „První gól? Kluci mě hned zkasírovali!“

Tomáš Poznar: „První gól? Kluci mě hned zkasírovali!“

Zahraniční štaci začal výtečně, v premiéře vystřelil Termalici Nieciecza vítězství v polské lize. Bývalý útočník Zlína TOMÁŠ POZNAR věří, že klubu z malé vesničky u Tarnova, kterému z pozice majitelky velí žena, pomůže k záchraně. Aklimatizaci mu usnadnili čeští spoluhráči Michal Hubínek a Matěj Hybš i trenéři Radoslav Látal s Radimem Kučerou.

„NEZBÝVÁ NÁM, NEŽ BOJOVAT DÁL“

„V pátek jsem odehrál za Termaliku druhý zápas, bohužel výsledkově nebyl úspěšný jako ten první s Wartou, který jsem rozhodl gólem. Porážka s Lubinem nás mrzí o to víc, protože jsme prohráli s týmem, který byl v tabulce blízko nás. Zápas se nám nepovedl podle představ. I když oba pokutové kopy ve prospěch soupeře byly dost sporné. Navíc se k nám nepřiklonilo ani štěstí, abychom uhráli alespoň remízu. Jsme v tabulce poslední, nezbývá nám než se rvát a bojovat dál.

 

„TERMALICA JE FINANČNĚ SILNÁ“

Termalica Nieciecza je malý klub, ale finančně silný. Máme k dispozici špičkové zázemí. Hned vedle stadionu jsou dvě tréninkové hřiště a umělka. Co se týká kádru, jde o směsici Poláků, Čechů a Slováků. Kabina je tedy dobrá. Čeští kluci, kteří působili nebo působí v Polsku, udělali českému fotbalu dobré jméno, otevřeli dveře dalším. Poláci berou české hráče skvěle. Termalica má ambice, usadit se napevno v Ekstraklase. Bohužel se je nedaří dlouhodobě naplnit. Ale celkově je pro mě angažmá v Termalice příjemná změna, zároveň velká výzva. Chci se tady prosadit, ukázat se. Abych v Polsku zůstal třeba delší čas.

 

„ZPÍVAL JSEM NA VEČEŘI VYSOKÝ JALOVEC“

Nemohl jsem si přát lepší debut. Jak jsem už zmínil, povedlo se i vstřelit gól, který byl nakonec vítězný. Spousta kamarádů, bývalých spoluhráčů i trenérů mi gratulovala. Moc si toho vážím. V Polsku měl zápas s Wartou pozitivní ohlas. Mezi kluky jsem dobře zapadl. Sešlo se všechno moc hezky, byl jsem v euforii. Po utkání jsme zašli se spoluhráči na večeři, byla příjemná atmosféra. Pochopitelně, kluci mě za první gól v Termalice hned zkasírovali. Na večeři jsem jim musel, jako nový hráč, zazpívat. Zvolil jsem klasiku, Vysoký jalovec. Nic jiného mě v tu chvíli nenapadlo. Bylo to bez problémů. Oni písničku naštěstí neznají, byl jsem tedy krytý. (směje se)

 

„PREZIDENTKA KLUBU JE PRO MÍSTNÍ BOHYNĚ“

Klub sídlí ve vesničce Nieciecza, která má necelých osm set obyvatel. Když vjíždíte do vsi, je vidět vlastně jen stadion. Když ho minete, pak už je před vámi druhá značka, že vesnice končí. (směje se) Celý tým ale bydlí ve nedalekém Tarnově, což je zhruba dvacet minut autem. Co je neobvyklé, klub vlastní žena, Danuta Witkowská. Nikdo ji neřekne jinak než paní prezidentko. Má v Nieciecze firmu, její rodina odtud pochází. Proto se tady rozhodla vybudovat stadion, vytáhla klub z nižších soutěží až do první polské ligy. Buduje sen fotbalu na malém místě. Pro komunitu v Nieciecze je bohyně.

 

„MÁM TO BLÍŽ NEŽ DO PLZNĚ“

Když se vedla jednání o mém příchodu do Termalici, chtěla se mnou mluvit osobně, chtěla mě poznat. Sešli jsme se, myslím, že jsem na ni udělal dobrý dojem. Řekl jsem jí věci narovinu, že přicházím zraněný. Odpověděla, abych prošel prohlídkou, a že by měla zájem, aby se přestup zrealizoval co nejdřív. Působila na mě, že je přísná. Prostě šéfka, kolem které se musí chodit po špičkách. Je pro mě také příznivé, že Nieciecza není od Zlína daleko. Dokonce je o pár kilometrů blíž než Plzeň, kde jsem před časem působil. Jedu ze Zlína vlastně jenom po dálnici, což je super.

 

„SNAŽÍME SE POMÁHAT UKRAJINĚ, CO TO JDE“

S trenérem Látalem se setkávám poprvé. V Trnavě, kdy jsme před lety působili, jsme se nepotkali. Ale hráli jsme proti sobě několikrát v české lize. Je přísný, což mi nevadí. Naopak nad sebou bič potřebuju, mám někdy své manýry. Znám se především s asistentem Radimem Kučerou. Je zárukou korektního člověka, mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti. Závěrem bych rád vyjádřil podporu Ukrajině, kam vtrhla ruská armáda. Máme v týmu Ukrajince, má rodiče v Charkově... Poláci se celkově staví velice kladně k pomoci Ukrajině. Podporuje ji mocně i náš klub. Majitelka organizuje finanční sbírku, stadion svítí modro-žlutě, barvami ukrajinské vlajky. Snažíme se, jak to jde.“

TOMÁŠ POZNAR

Narozen: 28. září 1988. Výška: 194 cm. Váha: 81 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Česká liga: 177 zápasů/ 44 gólů. Reprezentace: 1 zápas / žádný gól. Hráčská kariéra: Fastav Zlín (1994-2008), FC Vítkovice (2008-2009), Fastav Zlín (2009-2013), Sparta Trnava (2013), Fastav Zlín (2013-2016), Viktoria Plzeň (2016-2017), Baník Ostrava (2017-2018), Fastav Zlín (2018-2022), Termalica (Polsko, 2022-?). Největší úspěchy: debut v české reprezentaci (2020), základní skupina Evropské ligy (2016), postup do první ligy (2015). Zajímavost: v zápase 2. kola Českého poháru s Kroměříží na podzim 2014 zaskočil v penaltovém rozstřelu za vyloučeného brankáře Žukowského. Soupeři chytil tři pokutové kopy, sám pak proměnil rozhodující.