Tomáš Pekhart: „Na Kanárech je skvělý život!“

Tomáš Pekhart: „Na Kanárech je skvělý život!“

Nepříjemná období z první sezony v Las Palmas, kdy se útočník TOMÁŠ PEKHART nevešel ani na lavičku, jsou pryč. Třicetiletý bývalý reprezentant totiž nastřílel na podzim ve druhé španělské lize už pět gólů.

„MÁME AMBICE VRÁTIT SE DO LA LIGY“

„Jsem moc rád, že se situace obrátila k lepšímu. Je těžké v pár větách vysvětlit, proč byla v uplynulém ročníku období, kdy jsem nenastupoval. Ale pokusím se. Do Las Palmas si mě přivedl trenér Jiménez, se kterým jsem spolupracoval v AEK Atény. Brzy byl ale odvolán. Pod dalším koučem jsem v prvním zápase dal gól a radoval se, že budu hrát dál. Jenže dalších sedm zápasů jsem nebyl vůbec v nominaci. Tohle lze těžko pochopit. Ale zažil jsem toho v kariéře už tolik, že se z podobných věcí nehroutím. V Las Palmas je navíc neskutečná konkurence. Klub má velké ambice vrátit se do první španělské ligy.

 

„V LAS PALMAS JE TĚŽKÉ SE PROSADIT“

Sestupující z La Ligy dostane ve Španělsku padák čtyřicet milionů eur. Tedy přes miliardu korun. Obrovská částka. Když předminulou sezonu Las Palmas sestoupilo, většinu finančních prostředků použilo na posily. I proto je složité se tady prosadit. Uplynulou sezonu jsme měli našlapaný kádr, každá pozice byla ztrojená. Kabina byla plná velkých jmen. Skvělý tým máme pořád. Každý trénink musím dokazovat, že se vůbec můžu dostat na lavičku. Když dá trenér přednost konkurentům, skousnu to. Na Kanárech je skvělý život, ten mi to vykompenzuje.

 

„NA ZÁPASY ODLÉTÁME I V PĚT RÁNO“

Celoroční léto, přitom žádná vedra, dvanáct měsíců kolem šestadvaceti stupňů. K tomu fouká vítr. Znáte příjemnější klima? Jiné oblečení kromě trička a kraťasů můžete vyřadit ze šatníku. Jediná vada na kráse je, že do Evropy je poměrně daleko. Jen přelet do Španělska zabere tři hodiny. Každý venkovní zápas je tří, čtyřdenní výjezd. Do vzdálenější destinace odlétáme den před utkáním klidně v pět ráno, vracíme se večer po něm. Když je volno, s manželkou po Kanárech cestujeme. Minulé Vánoce jsme strávili na vedlejší Fuerteventuře. Od jara jsme ale cesty omezili, manželka otěhotněla.

 

„NA PRVNÍHO POTOMKA SE MOC TĚŠÍME“

Jsme v očekávání z prvního potomka, strašně moc se těšíme. Na svět přijde každým dnem, musím být pořád na telefonu. Během posledního venkovního výjezdu do Extramadury jsem byl jako na jehlách. Kdekoli bych hrál v Česku, do dvou hodin bych byl doma. Ale tady kdyby mi manželka zavolala, vracel bych se den. Proto jsem nyní necestoval na týdenní venkovní trip, během kterého náš tým čekají dva zápasy. Zůstal jsem s manželkou doma, jsme tady sami, bez blízkých.

 

„NÁVRAT DO ČESKA ZATÍM NEPLÁNUJI“

Smlouva v Las Palmas mi vyprší až po příští sezoně. Jestli jsem rozhodnutý ji dodržet? Ve fotbale nikdy nevíte, co se stane. Druhá španělská liga je ale výkladní skříň. Pokud dáte pár gólů, můžete přestoupit absolutně kamkoli. Občas se mě lidé ptají, jestli zvažuji návrat do Česka. Když nepočítám období v mládeži Tottenhamu, jsem v zahraničí devátý rok. Není moc českých hráčů, kteří by byli venku tak dlouho. Nevím, možná někdy v budoucnu o tom budu přemýšlet. Ale zatím takový krok neplánuji, jsme na Kanárech šťastní. Zároveň si ale uvědomuji, že všechno se může změnit ze dne na den.“

TOMÁŠ PEKHART

Narozen: 26. května 1989. Výška: 193 cm. Váha: 85 kg. Stav: ženatý, manželka Adéla. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: TJ Sušice (2001-2002), TJ Klatovy (2002-2003), Slavia Praha (mládež, 2003-2006), Tottenham Hotspur (2006-2008), Southampton (2008-2009), Slavia Praha (2009), FK Jablonec (2010-2011), Sparta Praha (2011), 1. FC Norimberk (2011-2014), Ingolstadt (2014-2016), AEK Atény (2016-2017), Hapoel Beerševa (Izrael, 2017-2018), UD Las Palmas (2018-?). Reprezentace: 19 zápasů / 2 góly. Česká liga: 51 / 24. Největší úspěchy: čtvrtfinalista EURO 2012, vicemistr světa U20 (2007), český mistr (2008/2009), vicemistr Evropy U17 (2006), semifinalista ME U21 (2011), mistr izraelské ligy (2018), vítěz Řeckého poháru (2016), vítěz Izraelského superpoháru (2017).