Tomáš Ostrák: „Do Ameriky chci odletět v dubnu!“

Tomáš Ostrák: „Do Ameriky chci odletět v dubnu!“

Zase strávil bundesligový duel kolínských „Kozlů“, tentokrát doma proti Mainzu, pouze na lavičce náhradníků, ze které TOMÁŠ OSTRÁK sledoval, jak jeho spoluhráči v závěrečné půlhodině otáčejí dvoubrankové vedení hostů ve svoje vítězství. Ani tentokrát k tomu nepomohl aspoň několikaminutovým startem, naposledy to zažil nedávno proti Dortmundu. Minimální herní vytížení bylo hlavním důvodem, proč dvaadvacetiletý středopolař, stabilní člen českých juniorských reprezentací, nereflektoval na nabídku prodloužit končící smlouvu, a naopak kývl na nabídku ze zámoří, kterou dostal od nováčka Major Soccer League týmu St. Louis City…

Byl to těžký průběh zápasu, prohrávali jsme 0:2, ale stihli jsme výsledek ještě otočit, což ukazuje na charakter týmu. Konečně byli na zápase i fanoušci včetně „ultras“, kteří nás hnali dopředu. Předtím byli už v Berlíně na utkání s Unionem, ale teď poprvé na domácím stadionu. Trenér má svoji hlavu, je to emotivní člověk, což je vidět i na jeho chování během utkání. Těžko se proto odhaduje, jestli má myšlenku, že mě tam z lavičky hodí. Jsem vždycky připravený a čekám na šanci. Škoda, že to zrovna nevyšlo a nebyl jsem na hřišti u toho výsledkového obratu. Do konce sezony zbývá už jen pět kol a nevím, jestli si zahraji v nějakém utkání, která nás ještě čekají. Bylo by to asi na rozloučenou…


DVA MĚSÍCE JSEM SE ROZHODOVAL!“

Když se v klubu dozvěděli, že nepodepíšu novou smlouvu, protože ta stávající mi v červnu končí, tak to nebylo úplně příjemné. Ale pořád mě berou jako svého bundesligového hráče a jsem rád, že mě neodstavili, i když jsem podepsal kontrakt jinde. Měl jsem nabídku i z Kolína a nevěděl jsem, co mám přesně udělat, jak se rozhodnout. Trvalo mi to dva měsíce, během nichž jsem se rozhodoval, kterou variantu zvolit. Radil jsem se s mým agentem, rodinou, blízkými přáteli. MSL má jméno, sledoval jsem ji, hodně mě překvapila její rychlost a technické dovednosti. To by mi mohlo sedět. Nejlíp se cítím ve středu zálohy, ale hrát můžu i na obou krajích. Věřím, že když v Americe budu pravidelně hrát, proto tam také jdu, odkopu dvě-tři dobré sezony, tak se můžu kdykoliv vrátit. Chtěl bych hlavně hrát kompletní zápasy, to mě v kariéře určitě posune víc než jen pět, deset nebo patnáct minut. To byl hlavní důvod, abych měl větší herní praxi, než jsem zažíval v Kolíně, sbíral zápasové zkušenosti.


S TRENÉREM JSEM O REPREZENTACI NEMLUVIL…“

Kontrakt mám podepsaný na čtyři roky. Prvního července bych měl do Ameriky odlétat, tři-čtyři měsíce máme přípravu, v té době budeme mít i nějaké volno. V lednu je naplánována další část přípravy a v únoru nás čeká liga. S trenérem „jedenadvacítky“ panem Suchopárkem jsem nemluvil o své reprezentační budoucnosti. Těžko říct, jestli mě bude chtít nominovat, když budu hrát v Americe. Po březnových vítězných zápasech v Albánii a Andoře končí evropská kvalifikace dvěma červnovými utkáními doma s Anglií a Andorrou, která rozhodnou o pořadí v naší skupině. Jestli si zajistíme přímý postup na závěrečný turnaj mistrovství Evropy v příštím roce, nebo budeme muset jít do baráže.


FILOZOFIE KLUBU JE MI STRAŠNĚ SYMPATICKÁ!“

Němčinu mám samozřejmě lepší než angličtinu, ale anglicky se určitě domluvím. Základy mám a můžu na nich stavět. Za tři-čtyři měsíce každodenní komunikace v angličtině to bude, myslím, v pohodě. Ke konci dubna bych chtěl do Ameriky odletět, abych všechno poznal na vlastní oči, než se tam natrvalo vypravím v létě. Na fotografiích a videu jsem viděl tréninkové podmínky, stadion, i město, dostal jsem i nějaké návrhy na byt, ale chtěl bych všechno uvidět v reálu naživo. Chtěl bych se domluvit s Kolínem, že bych si vzal dva-tři dny volna v týdnu a odletěl na otočku do St. Louis.

Asi první skupinou nových spoluhráčů, se kterými se budu bavit, budou ti, které znám z bundesligy – brankář Bürki, útočník Klauss, jednají ještě s dalším fotbalistou, který je před podpisem. Jsem zvědavý, kdo tam všechno přijde! S trenérem Carnellem jsem už mluvil, znám jeho filozofii a celého klubu. Je mi to strašně sympatické a také atraktivní. Byl to bundesligový hráč, byl i asistentem v Red Bull New York, takže má i trenérské zkušenosti. Těším se a jsem zvědavý na naši spolupráci. Sportovní ředitel Pfannenstiel se dlouhodobě pohybuje v německém fotbale, byl u Hoffenheimu, potom v Düsseldorfu, má i kolem sebe lidi se zkušenostmi z bundesligy. Bude to zajímavé, co se ještě stane do začátku MSL. Půjde i pro mě o úplně novou zkušenost mít takhle dlouhou půlroční přípravu a začínat ligu až v zimě, ale nebudu v tom z hráčů sám. Hlavní bude, abychom se navzájem poznali, protože tým vlastně začíná od nuly, abychom si porozuměli na hřišti a sedli si i lidsky mimo něj.


KARVINÉ DRŽÍM PALCE, ABY NESPADLA…“

Českou ligu samozřejmě sleduji, ale není to tak, že bych na ni koukal každý den. Podívám se rychle na výsledky. V Karviné, kde jsem byl na ročním hostování, mám kluky v mém věku, kteří trénují s „áčkem“, ale nemají to štěstí, aby se do něj natrvalo prosadili. Mám tam kamaráda Michala Papadopulose. Vidím a vím, že se Karviné bohužel nedaří, ale věřím, že to ještě zkusí nějak urvat. Držím jí palce, aby z ligy nespadla! Bundesliga končí v polovině května, takže budu mít letos dlouhou dovolenou. Chci si to užít doma ve Frýdku-Místku, kdo ví, kdy se pak do Česka ze zámoří dostanu…“

TOMÁŠ OSTRÁK

Narozen: 5. února 2000. Výška: 176 cm. Váha: 72 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: MFK Frýdek-Místek (2000-2016), 1. FC Kolín n. R. (Německo, 2016-2019), TSV Hartberg (Rakousko, 2019-2020), MFK Karviná (2020-2021), 1. FC Kolín n. R. (Německo, 2021-2022), St. Louis City (USA, 2022-?).