Tomáš Ostrák: „Debut v bundeslize byl zážitek!“

Tomáš Ostrák: „Debut v bundeslize byl zážitek!“

Poznává jiný fotbalový svět. Ještě na jaře hrál záložník TOMÁŠ OSTRÁK českou ligu v dresu Karviné, nyní už má za sebou premiéru v bundeslize za 1. FC Köln. Uvedl se skvěle - přihrávkou na vítězný gól proti Bochumi. V posledních dnech však přešaltoval na reprezentační úroveň, české jednadvacítce pomáhal s úspěšným vstupem do kvalifikace.

„SE SLOVINSKEM TO BYLO SLOŽITÉ“

„V čtvrtek jsme odehráli první zápas v kvalifikaci, porazili jsme těsně Slovinsko. Jednalo se o složitý zápas. Věděli jsme, že Slovinci mají svoji kvalitu, připravovali jsme se na ně důkladně. Pro některé kluky šlo o premiérový start v reprezentaci, zpočátku byla z jejich strany patrná lehká nervozita. Což je normální. V průběhu utkání z nich ale spadla. Myslím, že jsme proti Slovincům předvedli několik dobrých věcí, bohužel ale i pár nepovedených. Naštěstí jich soupeř nevyužil. Z chyb jsme se ale poučili a v dalším zápase s Albánci vyhráli jasně 4:0. Navíc se mně podařilo vstřelit první gól utkání.

 

„FAVORITEM JE ANGLIE“

Rozjet boje v kvalifikační skupině vítězstvím je vždycky moc důležité. Nám se to povedlo, jsme moc spokojení. Když se podívám na složení skupiny, určitě se chceme poprat o postup. Víme dobře, že Anglie je největším favoritem, ale proč se nepokusit ji zaskočit? Ale i ze druhého místa by to určitě také šlo. Kdo je naším hlavním soupeřem v pomyslné bitvě o druhou příčku? Těžko soudit, je docela ještě brzo. Ale zřejmě Slovinsko a Albánie. Asi s těmito dvěma mužstvy se budeme rvát. Ale můžou klidně překvapit i zbývající mužstva ve skupině.

 

„SNAŽÍME SE HRÁT OFENZIVNĚ“

Začal nový cyklus jednadvacítky. Nechci porovnávat, jestli je silnější současný tým nebo ten předchozí, který odehrál na jaře Euro. Máme za sebou teprve první dva zápasy. Pokud se dobře sehrajeme, budeme týmoví jako minulé mužstvo, k tomu si budeme věřit a makat na maximum, můžeme být úspěšní. K jednadvacítce teď přišel nový trenér Suchopárek, který vystřídal pana Krejčího. Snažíme se hrát hodně ofenzivně, aktivně. Především chceme být nebezpeční dopředu.

 

„MŮŽU MÍT ZAJÍMAVOU SEZONU“

Po uplynulé sezoně mi skončilo hostování v Karviné. Vrátil jsem se do Kölnu, kde mám ještě rok smlouvu. Nebylo ve hře, že bych v Karviné pokračoval. Z německého klubu mi vzkázali, že mám přijet na letní přípravu a uvidí se. Cítím z reakcí členů realizačního týmu i z vedení, že mi věří, že můžu být Kölnu užitečný. Trenér Baumgart má rád dynamické hráče. Je se mnou spokojený, často se mnou komunikuje. Říká mi, že jsem na správné cestě. Myslím, že by to pro mě mohla být zajímavá sezona. Jsem rád, že se ukázalo, že příchod do Kölnu před lety byl správný krok.

 

„TĚŠÍ MĚ, ŽE JSEM KÖLNU POMOHL“

Ve třetím kole jsem si poprvé vyzkoušel bundesligu, odehrál jsem tři minuty proti Bochumi. S nastavením dokonce šest. (směje se) Byl to pro mě velký zážitek, debutovat v jedné z top soutěží Evropy. Těší mě, že jsem mužstvu pomohl asistencí na vítězný gól. Předtím jsme hráli na Bayernu. Proseděl jsem sice celé utkání na lavičce, ale i tak jsem byl unešený. V hlavě mi běželo, že je neskutečné, že můžu stát na jednom hřišti s nejlepšími fotbalisty světa. Kimmichem, Lewandowským, Müllerem. Říkal jsem si pro sebe: Ty jo, já tady můžu být s nimi.“

TOMÁŠ OSTRÁK

Narozen: 5. února 2000. Výška: 176 cm. Váha: 70 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Frýdek-Místek (2006-2016), 1. FC Köln (2016-2019), TSV Hartberg (2019-2020), MFK Karviná (2020-2021), 1. FC Köln (2021-?). Česká liga: 25 zápasů / 1 gól. Největší úspěchy: člen reprezentačních výběrů do 17, 18, 19 let a 21 let.