Tomáš Hájek: „K ukončení ligy všechno směřovalo!“

Tomáš Hájek: „K ukončení ligy všechno směřovalo!“

Má titul s Plzní, zažil s ní Ligu mistrů. Od léta stoper TOMÁŠ HÁJEK působí v předním nizozemském klubu Vitesse Arnhem. Na větší šanci zatím čeká, v této sezoně se jí už nedočká. Kvůli pandemii koronaviru byla holandská liga předčasně ukončená. Po životní stránce je však s rodinou v Nizozemsku maximálně spokojený.

„KLUBY SE DOHODLY NA KONCI“

„V pátek zasedaly holandské profesionální kluby. Dohodly se, že sezona končí. Upřímně, k předčasnému ukončení všechno směřovalo. Na jedné straně jsme doufali, že se bude pokračovat, na druhé jsme ale věděli, že na osmdesát procent to nepůjde. Situace kolem nákazy je v Nizozemsku vážnější, oproti jiným zemím je vyšší počet nakažených i úmrtnost. Jsou tu, v dobrém slova smyslu, fanoušci šílení do fotbalu. Kdyby přijel Ajax nebo my do Amsterdamu, tak pět tisíc lidí by sice nepřišlo na stadion, ale shromáždili by se ve městě. Tomu chtěli starostové měst zamezit.

 

„NIKDO NESESTUPUJE“

Rozhodlo se, že nikdo nesestoupí, ani do první ligy nepostoupí. Místa v evropských pohárech se obsadí na základě nynějšího umístění v tabulce. Poslední dva týmy verdikt pochopitelně přivítaly, Den Haag a Waalwijk se zachránily. Jinak samozřejmě situaci vidí první dvě mužstva ze druhé ligy De Graafschap a Cambuur. Hrála celou sezonu výborně, držela postupové příčky. Zřejmě se budou kvůli rozhodnutí odvolávat. Je možné, že za čtyři měsíce bude první liga rozšířená o dva týmy. My s Arnhemem jsme na předčasný konec nedoplatili, týkala se nás prostřední skupina nadstavby.

 

„NÁVRAT DO ČESKA NEŘEŠÍM“

Čekám na informace z klubu, jak to bude dál. Kdy budeme moct trénovat společně, kdy bude volno. Zatím pokračujeme v individuální přípravě. Nebo se můžeme napsat do plánu, dojet do tréninkového centra, a ve třech, čtyřech hráčích si provizorně zatrénovat. Jezdíme na kole, dáme si na hřišti pár přihrávek. Po dvou hodinách nastoupí další skupina. Návrat do Česka neřeším, není pro mě tolik aktuální jako pro jiné spoluhráče. Jsem totiž v Arnhemu s rodinou, děti chodí do školy, které se mají otevřít jedenáctého května. Běhat můžu kdekoli - v Česku nebo tady.

 

„BONY TU ZANECHAL VÝRAZNOU STOPU“

Za Vitesse jsem zatím odehrál dva pohárové zápasy. Byť se mi v nich dařilo, příležitost v holandské lize jsem nedostal. Jsem pochopitelně zklamaný, ale musím jít dál. Ve fotbale je člověk jednou nahoře, jednou dole, všechno se zase otočí. Před lety za Vitesse válel bývalý sparťan Bony Wilfried. Zanechal tady výraznou stopu. Na dlouhé zdi v tréninkovém centru jsou napsaná jména všech fotbalistů, kteří prošli klubem. Kluci, kteří zanechali v Arnhemu největší stopu, jsou napsáni větším písmem. Bony patří mezi ně. Velmi dobrý dojem zanechal ve Vitesse také obránce Tomáš Kalas.

 

„NA DOMÁCÍ ZÁPASY JEZDÍME AUTY“

Jestli mě v Arnhemu něco překvapilo, tak režim při domácím utkání. Nemáme soustředění, scházíme se čtyři hodiny před výkopem v tréninkovém centru v blízkém Papendalu, kde sídlí také Národní sportovní centrum. Na stadion se pak dopravujeme vlastními auty. Jinačí je také stravování. Jíme necelé tři hodiny před utkáním, můžeme si dát, co uznáme za vhodné. Pak to ale musíme na hřišti ukázat. Překvapilo mě také, že z osmnácti ligových týmů má šest umělou trávu. V zemi, která chrlí světové hráče a fotbal je v ní skoro náboženstvím, zvláštní. Ale celkově jsem nadšený.

 

„FASCINUJE MĚ HOLANDSKÁ VSTŘÍCNOST“

S manželkou nás fascinuje holandská vstřícnost. Místní lidé mají také osobní problémy, ale nikdo z nich neřeší, v čem kdo jezdí, jaké má oblečení. Snesli by nám modré z nebe. Už jsme pomalu nasákli jejich mentalitu. Jsou země, kam by člověk nešel, i kdyby mu tam nabízely velké peníze. Nemohl jsem si vybrat lépe, podstatný je totiž život. S dětmi často jezdíme na kole, poznáváme okolí Arnhemu. Autem vyrážíme občas k moři nebo se plavíme lodí všudypřítomnými kanály. Holandsko je nádherná země, všechno je navíc do hodiny a půl autem. A po rovině. Snad jen kolem Arnhemu je pár kopečků, ale nic dramatického.“

TOMÁŠ HÁJEK

Narozen: 1. prosince 1991. Výška: 186 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Barbara, dcera Sára (11), synové Jaroslav (6,5) a Tomáš (2). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Tescoma Zlín (1998-2011), Fastav Zlín (2011-2013), FK Hradec Králové (2013), Fastav Zlín (2013-2017), Viktoria Plzeň (2017-2019), Vitesse Arnhem (Nizozemsko, 2019-?). Česká liga: 85 zápasů / 4 góly. Největší úspěchy: vítěz české ligy (2018), účastník základní skupiny Ligy mistrů (2018), postup do první ligy (2015).