Tomáš Hájek: „Jdu mladým v Arnhemu příkladem!“

Tomáš Hájek: „Jdu mladým v Arnhemu příkladem!“

V Arnhemu kroutí třetí sezonu. Stopera TOMÁŠE HÁJKA těší, že tým jde stále kvalitativně nahoru. V nizozemské lize má Vitesse na dostřel třetí místo, v únoru ho čeká vyřazovací fáze Konferenční ligy. Bývalý obránce Plzně patří, i přes menší herní využití, k důležitým personám mužstva.

„MÁME CÍL SKONČIT DO PÁTÉHO MÍSTA“

„V sobotu jsme vyhráli na půdě Feyenoordu. Nechci říkat, jestli naše výhra někoho zaskočila nebo ne, Feyenoord má ale obrovské jméno. Vitesse už však není týmem, kterým býval před několika lety. Máme jasně danou vizi, cíle. Proti Feyenoordu jsme šli vlastně z voleje, kvůli covidu jsme v zimní pauze nesehráli žádný přípravný zápas. Ze soustředění v Portugalsku jsme odjeli už po třech dnech, kdy se objevilo pár nakažených. Jsme rádi, že jsme odstartovali jaro vítězně. Díky tomu jsme se právě na třetí Feyenoord dotáhli na tři body. Máme cíl skončit do pátého místa a také být před Utrechtem. Což je největší rival Arnhemu.


„TRENÉR LETSCH JE JAKO NÁŠ OTEC“

V Arnhemu jsem třetí sezonu. Těší mě, že mužstvo jde neustále výkonnostně nahoru. Nechci vůbec tvrdit, že dřív byli v týmu horší hráči. Byli tu zkušení kluci. Byli výborní stejně jako ti, co jsou ve Vitesse nyní. Výkonnostní vzestup je i zásluha trenéra Letsche, který vyznává jiný přístup než kouči, které jsem v klubu poznal před ním. Klade důraz na týmovost. Není z generace starých trenérů, zároveň ani z mladé generace. Umí s týmem žít. Z pozice nejstaršího hráče kabiny můžu říct, že je jako náš otec. Baví se s námi otevřeně. Prožívá s námi legraci, když je třeba, seřve nás. Ale po bouřce vzápětí znovu nastolí pohodu.


„S ARNHEMEM ŠLAPEME“

Pan Letsch je Němec, tréninky jsou tvrdé, což nám prospívá. Mají vysoké tempo, naše GPSky jsou pokaždé po trénincích vybité. Ale chrániče nenosíme, jako tomu bylo za někdejšího kouče Slutského. Nejsem toho ani zastáncem. Děláme přece všichni fotbal nějaký čas, někoho bolí víc a méně. Když se pokopeme, tak se pokopeme. Chrániče nám nepomůžou. (směje se)

Jasně, ti, co tolik nehrají, nadšení nejsou. Ale tak to prostě ve fotbale chodí. Především nesmí nikdo zpohodlnět. Všechno je o týmu. Teď se nám spousta věcí sešla, proto s Arnhemem šlapeme.


„V KABINĚ JSEM VE TŘICETI NEJSTARŠÍ“

Jak jsem zmínil, jsem v kabině nejstarší. Což je ve třiceti letech nezvyklé. V uplynulé sezoně bylo v kádru pět starších kluků, než jsem byl já. Pořád ale nepatřím do staré generace, máme prostě ve Vitesse mladý tým. I když tolik nehraju, snažím se být pořád stejný. Trenér se se mnou často baví, chce, abych šel příkladem ostatním. Což u mě není problém. Když vidím, že někteří mladíci, kteří přišli z různých zemí, předvádějí různé nálady... Mají bezstarostný život, vysoké výplaty, mají všechno. Jasně chtějí hrát, ale musejí se kousnout. Tohle jsem jim musel párkrát říct. Někdy důrazně.


„NĚKDY NA MLADÍKY ZVÝŠÍM HLAS“

Jak vypadá, když jim domlouvám důrazně? Společně se čtyřmi spoluhráči, kteří jsou jen o něco mladší než já, na mladé prostě zvýšíme hlas. Někdy je až nepochopitelné, co by chtěli dělat. Ale rozhodně nejsem hráč, který by na někoho zbytečně řval a otravoval mu život. Když mi bylo osmnáct, v české kabině to bylo mnohem krušnější, než to mají současní mladí hráči. Musím ale říct, že mě tehdejší starší spoluhráči připravili do života hezky. Snažím se nyní něco předat zase já mladíkům. Jdu jim příkladem, trénuju naplno.“


„RAPID MŮŽEME VYŘADIT“

Na podzim jsme hráli skupinu Konferenční ligy, dokázali jsme za sebou nechat Tottenham a postoupili jsme do jarní vyřazovací fáze. Čeká nás Rapid Vídeň, moc se na souboj s populárním rakouským klubem těšíme. Plusem je, že nemusíme nikam daleko cestovat. Jedinou kaňkou je, že kvůli incidentům našich fanoušků na stadionech Tottenhamu a v Rennes nedostaneme pro zápas ve Vídni žádné lístky. Nechci tvrdit, že Rapid je schůdný soupeř, v této fázi soutěže mají všechna mužstva kvalitu. Ale zase to není protivník, kterého bychom nemohli vyřadit.“

TOMÁŠ HÁJEK

Narozen: 1. prosince 1991. Výška: 186 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Barbara, dcera Sára (13), synové Jaroslav (8) a Tomáš (4). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Tescoma Zlín (1998-2011), Fastav Zlín (2011-2013), FK Hradec Králové (2013), Fastav Zlín (2013-2017), Viktoria Plzeň (2017-2019), Vitesse Arnhem (Nizozemsko, 2019-?). Česká liga: 85 zápasů / 4 góly. Největší úspěchy: účastník základní skupiny Ligy mistrů (2018), vítěz české ligy (2018), postup do vyřazovací fáze Kinfereční ligy (2021), postup do první ligy (2015).