Tomáš Grigar: „Vychytat stovku nul? To by byla paráda!“

Tomáš Grigar: „Vychytat stovku nul? To by byla paráda!“

Je stálicí a velkou oporou Teplic mezi tyčemi, i když na sever Čech stále dojíždí z hlavního města. Žlutomodrým na podzim ale pomohl jen v první polovině, neboť v ligovém duelu s Libercem si TOMÁŠ GRIGAR vážně poranil koleno. Nyní je už za pár dnů pětatřicetiletý brankář naprosto fit, těší se na jarní comeback, i když neví, jestli ho v únorové premiéře v Jablonci trenér Šmejkal postaví.

„Trenéři si oblíbili areál v Písku, kam jezdíme v poslední době na soustředění. Je to tam fajn, letos to ale mělo jednu menší vadu na kráse – že nás nepustili, i když bylo na leden velmi příznivé počasí, na přírodní trávu. Měl jsem trochu obavy, jak bude pravé koleno reagovat na umělý trávník, ale nedělalo mi to žádné problémy jak při pohybu, tak při kopání do míče, protože jsem pravák.

„POTOČNÉHO RÁNA NEBYLA GÓLOVÁ!“

Koleno jsem si poranil na konci září hned v úvodu domácího zápasu s Libercem. Letěl balon za naši obranu, tak jsem šel automaticky dopředu, jenže se pak odrazil k Potočnému, proto jsem zařadil hned zpátečku do branky. V tu chvíli mě píchlo v pravém koleni a také v kyčli, ránu jsem nechytil, i když nebyla rozhodně gólová a musel jsem vystřídat. Kyčel přestala bolet už druhý den, ale s kolenem to bylo horší. Natrhl jsem si postranní vazy, naštěstí to nebyl křížový vaz, se kterým bych marodil mnohem déle a kdo ví, jestli bych neodpískal celou sezonu…

„VYSTŘÍDAL JSEM POSTUPNĚ TŘI ORTÉZY…“

Doktoři zvolili konzervativní léčbu, postupně jsem dostal tři ortézy. S tou první jsem tři nebo čtyři týdny nemohl s kolenem vůbec hýbat, druhá už to umožňovala tak kolem šedesáti stupňů. S poslední ortézou jsem už běhal a jezdil na kole. Byl jsem v pořádku už na konci podzimu, ale nechtěli jsme zbytečně riskovat, aby se mi zranění případně neobnovilo. Dohodli jsme se, že začnu s mančaftem až v lednu zimní přípravu.

„UŽ ZA MĚSÍC TO V JABLONCI ZAČNE!“

V týmu už nejsou stoper Šušnjar a hlavně Martin Fillo, který přestoupil do ostravského Baníku. Je to samozřejmě ztráta, protože se jednalo o zkušeného hráče, který věděl, co a jak, táhl naši ofenzívu a byl i jistotou na penalty.  Mezi tyčemi se budu prát o místo s Jakubem Divišem, když jsem byl mimo hru, tak klub angažoval na hostování Honzu Šedu, který se teď vrátil zpátky do Mladé Boleslavi.

Už za měsíc začne jarní část ligy, po takové dlouhé pauze se samozřejmě těším o to víc. První zápas hrajeme v Jablonci, kde se nechá čekat, že bude nejspíš chumelit a vyhrnuté sněhové bariéry kolem hřiště. Uvidíme, jestli mě trenér pošle do branky, nebo budu utkání sledovat z lavičky. Na konci ledna jedeme jako tradičně na Kypr, kde v teple absolvujeme herní soustředění, abychom vyladili formu. V minulé sezoně jsme nakonec hodně smolně přišli o účast v evropských pohárech, které jsem zažil před lety ještě ve Spartě, tehdy jsem odchytal šest nebo sedm zápasů. Na jaře bychom se chtěli pokusit znovu o postup do Evropy, jestli to je reálné, to už, myslím, napoví hned start do jara.

„Z PRAHY DO TEPLIC POŘÁD DOJÍŽDÍM…“

V Teplicích mám smlouvu ještě na rok a půl. Když ji dodržím, tak sem budu jezdit z Prahy rovných deset let! Nejsem z mančaftu ale zdaleka jediný, je nás skoro půlka kádru. Vede sem konečně už dálnice, ale my jezdíme horní trasou přes Louny, protože jsme se vloni přestěhovali do domku v Herinku, který leží na pražském okruhu. Za pár dnů mi bude pětatřicet, takže si velké plány do budoucna nedělám, protože brankář na rozdíl od hráčů musí být vždycky stoprocentně zdravý, jinak nemá cenu, aby mezi tyče lezl. Snad jsem si už zdravotní trable dopředu vybral, ještě delší pauzu jsem ale měl před dvěma lety, kdy jsem si vykloubil rameno a pochroumal v něm ještě vazy… Rád bych Teplicím pomohl, aby jejich ligový vzestup pokračoval a byl stabilní, aby chodilo na Stínadla ještě víc diváků. Vím, že mám zatím v lize 87 čistých kont, a kdybych to stihl zarovnat na stovku, byla by to paráda!“

TOMÁŠ GRIGAR

Narozen: 1. února 1983. Výška: 193 cm. Váha: 83 kg. Stav: ženatý, manželka Žaneta, dcera Nela (5), syn Tomáš (16 měsíců). Fotbalový post: brankář. Kariéra: FC Vítkovice (1993-2003), Sparta Praha (2003-2009), FK Teplice (2009-?). Reprezentace: dva zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: účast na mistrovství světa hráčů do 20 let (2003, Spojené arabské emiráty), český mistr (2005, 2007), vítěz Poháru ČMFS (2006, 2009), nejbližší čekatel do do Klubu ligových brankářů týdeníku GÓL (87 nul).