Tomáš Čížek: „Cítím se výborně, fotbal si užívám!“

Tomáš Čížek: „Cítím se výborně, fotbal si užívám!“

Sparťanům se o něm bude ještě dlouho zdát. Gól jim sice záložník Bohemians 1905 TOMÁŠ ČÍŽEK v nedávném pražské derby nedal (2:2), ovšem tak jako on letenskou defenzivu dlouho nikdo nepozlobil. Pokud by mu přálo štěstí a v brance nestál výborný Bičík, mohl klidně slavit hattrick. Čížek, který strávil několik let v angažmá v ruských klubech, popírá svůj věk. Přestože mu bude na podzim 38 let, rychlostně dává o mnoho mladším protihráčům na frak. Jeho letní příchod z Jablonce se ukazuje jako správný krok. Bohužel zranění záložníka nepustilo do nedělního duelu o krále Vršovic se Slavií (0:0).

„V médiích jsem si přečetl, že jsem na jaře chytil druhý dech. Nevím, jestli to přesně sedí, nicméně musím říct, že se na hřišti cítím opravdu výborně. Pohoda vzešla z mnoha věcí. Fotbal si užívám, poctivě trénuji, v Bohemce je skvělá parta, navíc předvádíme dobrý fotbal. Člověk má pak ze všeho větší radost. V zimě jsme výtečně potrénovali, shodil jsem i nějaká kila navíc, což je na hřišti hodně znát. Jsem také rád, že neztrácím rychlost. Výsledkem pak je, že mi daří.

 „ROZHODNĚ S FOTBALEM KONČIT NECHCI!“

Nedívám se na kluky, kteří hráli do čtyřicítky, jako třeba Pavel Horváth. Nehledám žádný vzor, žádnou motivaci. Tou zásadní pro mě je, že mám do fotbalu pořád chuť, stále mě baví. Uvidím, jestli budu dál zdravotně v pořádku. Pokud ano, rozhodně budu chtít hrát dál, nepřemýšlím, že bych skončil. Pokud to nepůjde, budu řešit jiné varianty. Možná zkusím trenéřinu nebo se zařadím mezi funkcionáře. U fotbalu chci každopádně zůstat. Zatím mám trenérskou B třídu, na áčko jsem se chtěl přihlásit už několikrát, jenže nikdy k tomu nedošlo. Obávám se, že s vrcholovým fotbalem bych studium nedokázal skloubit.

 „KOUZLO ĎOLÍČKU JE NESKUTEČNÉ“

Bohemka je rodinný klub. Od fanoušků, přes vedení až po hráče, všichni táhnou za jeden provaz. To je unikátní. Když jsem v létě do Prahy přicházel, měl jsem příznivé informace od kapitána Pepy Jindřiška, se kterým dojíždím denně z Jablonce. Do puntíku se vyplnily. Poznal jsem, kolik lidí, i mimopražských, Bohemce fandí. Když jsem jezdil do Ďolíčku jako soupeř, byla tam vždycky nádherná atmosféra. Tu si nyní vrchovatě užívám jako hráč Bohemky. Kouzlo Ďolíčku je neskutečné, lidi fandí za každého stavu.

 „DALI JSME DO KUPY SYSTÉM, LIDEM SE NAŠE HRA LÍBÍ“

Nevím, jestli Bohemka hraje nejlepší fotbal za poslední desetiletí, jak kolem sebe slyším. Mám však z našeho herního projevu dobrý pocit. Vždycky se o Bohemce mluvilo jak o bojovném, tvrdém, nepříjemném soupeři. Když ale vezmu kluky, se kterými jsem přišel, všichni jsme fotbaloví, techničtí, žádný ranaři. Je to také o agresivitě, ale o zdravé, neděláme zákeřnosti. Když kluci chtějí hrát, dokážeme si vyhovět. S trenérem Pivarníkem jsme dali do kupy systém, víme, co hrát. Nese to ovoce, lidem se to líbí.

 „ZÁCHRANA JE BLÍZKO

Současná Bohemka má určitě solidní potenciál. Uvidíme, jestli v létě kádr zůstane pohromadě. Pokud se zachová kostra, což by měla, neboť hodně hráčů je pod smlouvou, a navíc se tým vhodně doplní, mohla by se stávající nasazená laťka dál udržet.

V nedělním derby se Slavií jsem kvůli zranění trpěl na tribuně. Kluci dřeli, ale z obou stran byla obava z inkasovaného gólu. Ani Slavia se nehnala bezhlavě do útoku. Bylo to utkání o dvou šancích. Ty přišly, zůstaly však nevyužity. Bezbranková remíza je tedy zasloužená. Chtěli jsme sice víc, bod je ale pro nás nakonec dobrý. Tři kola před koncem máme na předposlední Olomouc náskok šesti bodů, záchrana je blízko.“

VIZITKA

TOMÁŠ ČÍŽEK

Narozen: 27. listopadu 1978

Výška: 178 cm

Váha: 72 kg

Stav: ženatý, manželka Markéta, dcery Kristýna (11) a Valentýna (5,5)

Fotbalový post: záložník

Hráčská kariéra: Děčín (1985-1992), Teplice (1992-1993), Děčín (1993-1995), Jablonec (1995-1996), Děčín (1997), Jablonec (1997-2001), Sparta Praha (2001-2002), Rubin Kazaň (Rusko, 2003-2005), FK Moskva (Rusko, 2006-2008), Jablonec (2008), Alanija Vladikavkaz (Rusko, 2009), Jablonec (2009), Novosibirsk (Rusko, 2010-2012), Jablonec (2012-2015), Bohemians 1905 (2015-?)

Česká liga: 202 zápasů / 24 gólů

Největší úspěchy: účastník osmifinálové skupiny Ligy mistrů (2002), postup do hlavní fáze poháru UEFA (2002, 2008), vítěz Českého poháru (2013), finalista Ruského poháru (2010)