Termín rozhodnutí se blíží!

S postupným uvolňováním restriktivních opatření, která byla v jednotlivých evropských zemích přijata kvůli pandemii koronaviru, se obnovuje i tréninkový proces ligových týmů, směřující k pokračování přerušených soutěží. Den, co den se objevují konkrétní či naopak pořád ještě velmi mlhavé termíny. Plánovaný restart mohou oddálit případné pozitivní nálezy u fotbalistů, kteří podstupují testování na COVID-19 jako prioritní podmínku k zahájení bojů o ligové body, vesměs bez diváků na stadionech.

UEFA vyzvala všech 55 členských federací, že se musejí do 25. května rozhodnout, jak a kdy mají v úmyslu dokončit přerušenou sezonu, aby mohla naplánovat tu nadcházející pohárovou, která se oproti každoročním termínovým schématům výrazně posune dozadu. Již nyní je jisté, že dvě velké kontinentální ligy byly nuceny odpískat předčasný konec jako reakci na verdikt nizozemské a francouzské vlády, které zakázaly sportovní akce na svém území až do konce srpna. Stop-stav aktuálních tabulek a z nich určení týmů, které si zahrají v pohárové Evropě, nebo naopak elitní soutěž opustí jako sestupující, vyvolal podle očekávání velkou vlnu negativních reakcí. Olympique Lyon, který by měl po dlouhé době absentovat mezi účastníky evropských pohárů, deklaruje, že se bude bránit u soudu. K sestupu odsouzený předposlední Amiens požaduje revokaci tohoto kroku a mimo jiné se inspiruje v rovněž ukončené Eredivisie, ze které nikdo nepadá… V sousední Belgii zrušili nadstavbu, titul před pár týdny přidělili vedoucím Bruggám, ale stále se termínově oddaluje „razítko“ od valné hromady klubů, která by měla jako poslední instance vše potvrdit. I zde běží čas jen do 25. května.

Kdyby soutěž nemohla být dohrána, UEFA bude po národních svazech požadovat vysvětlení a také seznam účastníků pohárů pro ročník 2020/2021,“ zdůrazňuje předseda UEFA Aleksander Čeferin. Jinými slovy to znamená, že by se musely členské země „zpovídat“, pokud by svoje ligy ukončily bez zásahu vyšší moci, tedy kvůli zákazu sportovních akcí ze strany státu, jako se stalo v Nizozemsku a ve Francii, nebo kvůli nepřekonatelným ekonomickým problémům. Na ně však UEFA pamatuje formou štědrých dotací, které národním svazům v tomto období fotbalové nečinnosti v předstihu poskytuje.

Ve dvou pandemií koronaviru nejpostiženějších zemích starého kontinentu Itálii a Španělsku začínají ligové týmy v tomto týdnu s tréninky, které byly téměř dva měsíce tabu. Také tamní kluby vyjadřují odhodlání dohrát sezonu na hřišti. Německá bundesliga je podstatně dál, její pokračování má i vládní podporu, ale bez jakýchkoliv úlev či naopak privilegií oproti občanům. Obě elitní soutěže by měly pokračovat v polovině května. Česká liga počítá s opětovným startem 25. května, musejí to však většinově odsouhlasit zástupci 32 profesionálních klubů na grémiu, které se sejde příští úterý. I prodloužení sezony přes 30. červen, neboť v červenci za normálních okolností začíná už nový ročník…