Suchý si zahraje bundesligu za Augsburg

Zastupující kapitán české reprezentace Marek Suchý po konci angažmá v Basileji zamířil do německého Augsburgu. S patnáctým týmem uplynulé bundesligové sezony podepsal jednatřicetiletý obránce dvouletou smlouvu s roční opcí. Zkušený stoper po pěti a půl letech skončil v Basileji, kde dělal kapitána a získal čtyři švýcarské ligové tituly. Slávistický odchovanec se rozhodl neprodloužit smlouvu a chtěl si zahrát jednu z pěti největší evropských lig, což se mu nyní splní. V Augsburgu se sejde s českým záložníkem Janem Morávkem.

"Už v momentě ukončení mého angažmá v Basileji jsem říkal, že bych si rád vyzkoušel angažmá v jedné z top pěti evropských soutěží. Navíc samozřejmě nebylo jednoduché najít takové místo, které také kvalitou života bude Basileji konkurovat. Každopádně Augsburg v mých očích splňuje všechno," spokojeně konstatuje Suchý, který měl ještě nabídky z Itálie, Turecka i dalšího bundesligového týmu, a dodává: "Augsburg mi však dával jednoduše největší smysl, osobní setkání s lidmi z klubu mi správnost rozhodnutí pouze potvrdilo. Pevně věřím, že mě čeká zajímavé, a především sportovně úspěšné angažmá. Augsburg hraje bundesligu nepřetržitě od roku 2011 a na tom samozřejmě nechtějí nic měnit. Líbí se mi jejich filozofie postupných cílů. Probíhající investice do hlavního stadionu i mládežnické akademie, klub se chce dlouhodobě zařadit mezi tradiční a vážené bundesligové týmy." 

Svůj příchod probíral s krajanem Janem Morávkem, který je v Augsburgu už od roku 2012."S Honzou jsem byl v poslední době v živém kontaktu. Klub mi po všech stránkách doporučil. Už v Basileji jsem si s Tomášem Vaclíkem vyzkoušel, jak je super mít k sobě českého parťáka, na společné angažmá s Honzou se moc těším. Je skvělé, že nedávno opět prodloužil smlouvu - pomůže mi určitě ve startu angažmá v kabině i na hřišti," přeje si.  

V bavorském klubu o českého reprezentačního stopera hodně stáli. "Lidé ve vedení mě překvapili svou srdečností, ještě před sportovními otázkami mi doporučovali školy pro děti či dávali tipy na rodinné výlety. Znali veškeré mé statistiky, mluvili s lidmi v Basileji i v Rusku. Neřešili jen fotbalovou stránku mého angažmá, ale také moje začlenění do kabiny nebo vstřícnost k médiím. Jsem rád, že očividně dostali všude pozitivní reference. Také trenér (Martin Schmidt) měl o mně velmi podrobné informace, původem je totiž Švýcar. Ačkoliv svoji trenérskou dráhu prožil převážně v Německu, o švýcarském fotbale si udržuje podrobný přehled,"shrnuje Marek Suchý.  

V červnových zápasech evropské kvalifikace s Bulharskem a Černou Horou dělal kapitána českého týmu místo zraněných Bořka Dočkala a Vladimíra Daridy. Stoper, který v minulosti hrával i za Spartak Moskva, má na kontě za reprezentační „áčko“ 42 utkání a jednu vstřelenou branku. V roce 2007 získal stříbro na MS hráčů do 20 let.