Stefan Simič: „Amerika rozhodne, jestli zůstanu v Miláně!“

Stefan Simič: „Amerika rozhodne, jestli zůstanu v Miláně!“

V jarním finiši italské Serie A se tak trochu vytratil z povědomí, i když Crotone, ve kterém hostoval z AC Milán, bojovalo o udržení mezi elitou. Českého stopera s chorvatskými kořeny STEFANA SIMIČE totiž trápily dlouhodobé zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl svým spoluhráčům pomoci na trávníku. Na novou sezonu je už ale nachystaný v plné síle, i když nyní ještě neví, kde ji odehraje…Odpověď na tuto kardinální fotbalovou otázku dají nejspíš jeho výkony v přípravných utkáních na dvoutýdenním turné ve Spojených státech, na které odletěl v neděli s milánským klubem.

„Myslel jsem si, že toho v Crotone odehraji mnohem víc jako třeba v předcházející sezoně v belgickém Mouscronu. Odešel jsem tam na roční hostování sice až v poslední den přestupového okna, ale měl jsem smůlu na taková nečitelná zranění. Snažil jsem se jít přes bolest a dnes už vím, že to nebylo nejlepší rozhodnutí… Udělal se mi edém na kosti, dostal jsem zánět do levého kolena, tři měsíce jsem se s tím trápil, ale pak už to dál prostě nešlo. Viděl jsem, že není reálné, abych týmu na jaře ještě pomohl. Odjel jsem se vyléčit do Milána, abych byl zdravý a připravený na novou sezonu.

„CHORVATÉ MĚLI LEPŠÍ PŘIVÍTÁNÍ NEŽ FRANCOUZI!“

Chystal jsem se na ni nejdřív individuálně v Chorvatsku, kde jsem také pochopitelně sledoval zápasy národního týmu na mistrovství světa v Rusku. Celá země tím žila a i já jsem jim moc fandil, aby přivezli domů medaili jako jejich předchůdci před dvaceti lety z Francie. Semifinále jsem už ale viděl v Miláně, protože nám začala letní příprava. I ve finále nebyli Chorvaté herně rozhodně horší, ale neměli na své straně potřebné fotbalové štěstí. Přivítání měli, myslím, ještě lepší než vítězní Francouzi, protože se skládalo ze tří oslav. Nejdřív po pondělním příletu do Záhřebu, kam je šli vítat i moji kamarádi, druhý den ve Splitu a ten další jel každý z reprezentantů pochlubit se světovým stříbrem do města, ze kterého pochází. A všude se sešlo dvacet až třicet tisíc nadšených chorvatských fanoušků. Mluvil jsem v pátek s obráncem Šimem Vrsaljkem, s nímž se dobře znám, který byl pořád plný emocí, co se jim v Rusku podařilo. Pro tak malou zemi to je, jako kdyby šampionát vyhráli! Národní tým, který tvoří silná generace skvělých hráčů, dozrál. Vsadil na týmovost, které se všichni podřídili, trenér Dalič držel hráče při zemi, a oni pak předváděli výkony na hranici svých možností. Luka Modrič s Ivanem Rakitičem byli ještě za ní a patřili mezi top fotbalisty celého mistrovství světa. Souhlasím, že by Luka měl letos vyhrát Zlatý míč, když navíc zvítězil také v Lize mistrů s Realem.

„OHROMNÝ IMPULZ NEJEN PRO JUVENTUS…“

Byl u toho samozřejmě i Cristiano Ronaldo. Když jsem začínal s fotbalem, tak on ještě hrával v Manchesteru United. Fandil jsem mu, dokonce jsem si tajně přál někdy proti němu na hřišti nastoupit. A teď jsem jen krůček od toho, abych si proti němu v lize zahrál… Je to prostě něco neuvěřitelného, že bude hrát v Juventusu. Je to ohromný impulz nejen pro turínský velkoklub, Serii A, ale i pro celý italský fotbal, že v něm taková světová hvězda bude působit!

„JSEM V LEPŠÍ POZICI NEŽ VLONI!“

Kde bude moje působiště v nové ligové sezoně, která v Itálii začíná 18. srpna, je ještě tak trochu ve hvězdách. Každopádně jsem v lepší pozici, než jsem byl vloni, nejen proto, že jsem nastoupil do letní přípravy výborně fyzicky nachystaný.  Z loňské základní sestavy odešel stoper Gomez, takže jsem v týmu na pozici stopera číslo čtyři. V tréninkovém centru klubu „Milanello“ jsme se dopoledne věnovali většinou nabírání kondice a posilování, odpoledne to pak byla herní cvičení s míčem a taktická příprava. I mně osobně pomohlo také nedávné rozhodnutí arbitráže CAS, která vrátila AC Milán zpátky do Evropské ligy, takže bude zapotřebí i širší hráčský kádr, aby zvládl obě soutěže.

„KOTNÍK JE UŽ V POŘÁDKU“

Hodně napoví zájezd do Ameriky, na kterém odehrajeme čtyři utkání. Vloni jsem bohužel o cestu do Číny smolně přišel, když jsem si zlomil při pádu v přípravném zápase kůstku na ruce. Zatím jsme hráli jen dvakrát s kluby ze čtvrté a třetí ligy. Před týdnem jsem si sice podvrtl pravý kotník, ale v pátek jsem už normálně běhal s týmem. Když se mě po něm trenér Gattuso zeptal, jestli jsem už zdravotně v pořádku, tak jsem mu řekl, že ano, že se mnou může opět počítat. Uvidíme, kolik příležitostí od něj dostanu, vracíme se zpátky do Milána 5. srpna. Klub teď prochází ne zrovna jednoduchým obdobím, protože se změnili majitelé i jeho vedení, do Spojených států s námi neodletěl ani sportovní ředitel…

„CROTONE SE MOŽNÁ UDRŽÍ A MÁ ZÁJEM…“

Moje karty drží Milán, od toho se vše odvíjí. Ale ve hře je i opět Crotone, které se možná v Serii A udrží. V příštím týdnu o tom bude rozhodovat fotbalový soud, jestli dodatečně nesebere body jiným prvoligovým klubům. Volají mi sportovní ředitel, trenér i kapitán. Až na to malé herní vytížení se mi na jihu Itálie moc líbilo. Z fotbalového hlediska bych radši oželel top-tým, kde bych dostával jen občas herní šanci nebo krátkou minutáž, a šel do klubu, kde budu naopak pravidelně nastupovat.“

STEFAN SIMIČ

Narozen: 20. února 1995. Výška: 189 cm. Váha: 79 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: stoper. Hráčská kariéra: Slavia Praha (2001-2012), FC Janov (Itálie, 2012-2013), AC Milán (Itálie, 2013-2014), AS Varese 1910 (Itálie, 2014-2015), AC Milán (Itálie, 2015-2016), Royal Excelsior Mouscron (Belgie, 2016-2017), AC Milán (Itálie, 2017), FC Crotone (Itálie, 2017-2018), AC Milán (2018-?). Reprezentace: jeden zápas / žádný gól. Největší úspěchy: postup a účast s českou „jedenadvacítkou“ na mistrovství Evropy této věkové kategorie (Polsko 2017).