Spartu povede Dán Priske

Novým trenérem fotbalistů Sparty se stal Dán Brian Priske. Pětačtyřicetiletý kouč v minulosti vedl Midtjylland, s nímž v září 2020 v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů vyřadil pražskou Slavii. Na Letné podepsal dvouletou smlouvu. "Brian byl jako trenér formován systémem Midtjyllandu, který má za cíl vyhrávat, rozvíjet hráče a dávat příležitost mladým talentům. To jsou stejné cíle, jaké máme i my ve Spartě. S tímto způsobem práce dokázal vyhrát titul v dánské lize a následně postoupit přes kvalifikaci do skupinové fáze Ligy mistrů," říká sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický a dodává: "Má také zkušenosti z Evropské ligy, kam se dokázal probojovat též přes kvalifikační předkola s Antverpami. Věříme, že ve Spartě naváže na svou dosavadní trenérskou práci."

S vedením Sparty jednal několik dnů. Na Letnou by rád vrátil titul. "Je to jasné. Když podepíšete na Spartě, máte cíl být nejlepší. To je také důvod, proč jsem přišel. Vím, jak vysoké jsou tady ambice, které jdou od majitele až po nás, kteří budeme na hřišti každý den," zdůrazňuje dánský kouč a pokračuje: "Sparta hrála nedávno v Dánsku proti BröndbyKodaň, takže o ní vím docela dost. Líbí se mi její styl hry a více hráčů, kteří jsou v kádru. Pokud se nám podaří udělat malé taktické změny, věřím, že můžeme dosáhnout skvělých věcí."

Hlavním trenérem Midtjyllandu se stal v roce 2019. V první sezoně 2019/2020 získal s týmem titul. V následujícím ročníku s ním i na úkor Slavie postoupil poprvé v klubové historii do hlavní fáze Ligy mistrů, kde v konkurenci Liverpoolu, Bergama a Ajaxu Amsterdam skončil poslední. V dánské nejvyšší soutěži obsadil druhé místo. Poté usedl na lavičku Royalu Antverpy, s nímž v minulé sezoně belgické ligy obsadil čtvrtou příčku. Na podzim se s týmem představil i ve skupině Evropské ligy.

Pražany vedli ze zahraničních trenérů Němec Jürgen Sundermann či Ital Andrea Stramaccioni, který působil na sparťanské lavičce od léta 2017 do března 2018, kdy kvůli špatným výkonům a výsledkům předčasně skončil. Rodák z Říma si na Letnou přivedl řadu drahých zahraničních posil, ale týmu se pod jeho vedením nedařilo. Sparta před začátkem uplynulého ročníku vyhlásila útok na titul, na který čeká od roku 2014. Nakonec však zůstala bez jakékoli trofeje. V lize skončila třetí s odstupem 12 bodů na mistrovskou Plzeň a ve finále domácího poháru prohrála na Slovácku 1:3. U porážky už nebyl trenér Pavel Vrba, jehož Sparta odvolala tři soutěžní zápasy před koncem ročníku. Týmu se dočasně ujal kouč druholigového „béčka“ Michal Horňák. Letenští se představili i v pohárové Evropě. Přes kvalifikaci Ligy mistrů si zajistili účast v hlavní fázi Evropské ligy, odkud se dostali do úvodního kola jarní vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy. V něm nestačili na Partizan Bělehrad.