Slováci zaskočili hostitele

Hned v úvodní den mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Polsku se zrodilo překvapení na úkor hostitelů, o které se postarali se mladí Slováci. Svěřenci českého kouče Pavla Hapala sice inkasovali hned v úvodní minutě, ale nijak je to nesrazilo do kolen. V dalším průběhu nad svým severním sousedem aktivní hrou dominovali a ve 20. minutě zaslouženě vyrovnali.

Střelec gólu Valjent tak tím nejlepším způsobem napravil svoji předchozí chybu, když před vedoucí brankou polského týmu nepokryl nabíhajícího Lipského. I po přestávce měli hosté ze Slovenska kombinačně navrch, podržel je dvěma výbornými zákroky brankář Chovan a dvanáct minut před koncem jim vystřelil cennou výhrou střídající Šafranko, který chvíli předtím vystřídal na hrotu útoku kapitána Zreĺáka. Kromě tohoto jabloneckého forvarda nastoupili v základní sestavě ještě dva krajánci z české ligy – záložníci Chrien z Plzně a Mihalík ze Slavie, který na jaře ale hostoval v polské Crakovii Krakov.

Do postupových karet nahrává Slovensku, které je po sedmnácti letech podruhé na závěrečném turnaji (v roce 2000 ho pořádalo a skončilo na čtvrtém místě), i výsledek druhého utkání ze skupiny A, v němž obhájci evropského titulu z šampionátu v Česku v roce 2015 Švédové remizovali s Angličany 0:0. Měli k vítěznému vykročení ale blíž než reprezentanti fotbalové kolébky, kteří mohou děkovat za bod brankáři Pickfordovi, kterého nedávno koupil Everton za rekordních 25 milionů liber ze Sunderlandu. V 81. minutě totiž zlikvidoval penaltu Wahlqvista do středu branky i následnou dorážku. Oba soupeři na sebe narazili ve skupině i před dvěma lety v Olomouci a tehdy vyhrála Anglie 1:0.