Slávisty čekají „Lišky“ z Leicesteru

Fotbalisté pražské Slavie si v úvodním kole jarní vyřazovací fáze Evropské ligy zahrají s anglickým Leicesterem, který v sezoně 2015/2016 vyhrál Premier League. Český šampion zahájí dvojzápas 18. února doma a odvetu odehraje o týden později venku. Slavia postoupila do jarní fáze evropských pohárů jako jediný český klub. Pražané se do vyřazovacích bojů kvalifikovali z druhého místa ve skupině, v níž nestačili pouze na vítězný Leverkusen.

Slávisté byli mezi 16 nenasazenými týmy a mohli dostat i evropské giganty Tottenham, Manchester United či AC Milán. Trenér Pražanů Jindřich Trpišovský si přál Glasgow Rangers, což se mu nesplnilo, jeho svěřenci se ale i tak podívají do Velké Británie. Leicester v roce 2016 senzačně poprvé v historii vyhrál anglickou Premier League, v následujících sezonách se ale umístil nejlépe na pátém místě v minulém ročníku. V aktuální tabulce mu po 12 kolech patří třetí příčka.V Evropské lize ovládly "Lišky" skupinu před Bragou, Luhanskem a AEK Atény. S českými kluby dosud v pohárech Leicester nehrál. Hlavní hvězdou mužstva je útočník Jamie Vardy, nejlepší střelec minulého ročníku anglické nejvyšší soutěže a momentálně druhý kanonýr v aktuální sezoně.

Slavia si od sezony 2007/
2008 zahraje jarní část pohárů teprve podruhé. Předloni pod trenérem Jindřichem Trpišovským rovněž postoupila ze skupiny Evropské ligy a došla až do čtvrtfinále, kde ji vyřadil pozdější vítěz londýnská Chelsea. Klubovým pohárovým maximem je semifinále dřívějšího Poháru UEFA ze sezony 1995/1996, kdy se ještě nehrály skupiny.

Červenobílí
, kteří do Evropské ligy přešli po vyřazení v závěrečném předkole Ligy mistrů, si dosud v této sezoně evropských pohárů vydělali 11,2 milionu eur (téměř 295 milionů korun). Lídr české ligy navíc ještě dostane prémii zhruba 30 milionů korun za desetiletý klubový koeficient a další finance může získat v případě postupu ve vyřazovací části. Finále se odehraje 26. května v Gdaňsku.