Sladký a hořký podzim

Aritmeticky vzato patnáctým kolem skončil ligový podzim, i když se o příštím víkendu předehrává ještě jedno jarní. Los tomu chtěl, že na sebe narazily dva týmy, jejichž předsezónní představy a plány byly diametrálně odlišné. Sparta se chtěla vrátit na český mistrovský trůn a v létě se zhlédla v evropském klubovém modelu mnohonárodnostního týmu včetně trenéra, který masivnímu přívalu posil na Letnou nijak nebránil, spíš naopak byl hybnou silou tohoto avantgardního procesu. Olomoucká Sigma, která v nedávné minulosti zažila dva trpké pády do druhé ligy, se chtěla mezi elitou především opět natrvalo zabydlet, jako tomu bylo v předchozích třech dekádách. A najít také konečně nového movitého vlastníka, neboť vše souviselo i se skromnými finančními podmínkami.

V neděli v podvečer se na Andrově stadionu úplně setřely role chuďase a boháče. Na trávníku se totiž jen potvrdilo v dobrém i špatném fotbalové rozpoložení obou soupeřů. Hanáci nadšeným týmovým výkonem prodloužili spanilou podzimní jízdu a jejich zaslouženou výhru nad Spartou po téměř dvaceti letech (naposledy se z ní radovali 31. května 1998!) zařídil pohotovou dorážkou po standardní situaci záložník s příznačným jménem Sladký, protože takovou chuť mají tři body pro svěřence trenéra Václava Jílka, kteří nadále senzačně drží druhou příčku a živí i naději na účast v pohárové Evropě!

Sparťané mají na Sigmu až z pátého místa už sedmibodovou ztrátu, což je pro nejslavnější tuzemský klub, jeho ambice a věrné fanoušky pořádně hořký pohár, ze kterého v průběhu podzimu bohužel pijí docela pravidelně na všech třech frontách, z nichž nyní zůstala jen ta ligová. Ale žádné pojmenování příčin trvale bídného stavu, natož pak nějaký radikální nebo aspoň koncepční řez, který by tápající tým oživil, však z Letné nepřichází. A soudě podle opakovaných pozápasových výroků italského kouče Stramaccioniho jde Sparta správnou cestou! Docela by mě zajímalo, komu jeho přeslazené fráze, které tristní letenskou realitu zkreslují, ještě nelezou krkem. Pokud není raněný provozní slepotou…