Skvělý Pavlenka

Čeští reprezentanti prohráli v přípravném utkání v Německu 0:1. Zápas v Lipsku rozhodl pro čtyřnásobné mistry světa a trojnásobné evropské šampiony ve 13. minutě Luca Waldschmidt. Národní tým se musel obejít bez nejlepšího střelce polské Ekstraklasy Tomáše Pekharta, jemuž stejně jako Pavelkovi nevyšel reprezentační comeback, neboť měl den před utkáním pozitivní test na COVID-19, prohrál s Německem potřetí za sebou a posedmé z devíti vzájemných duelů v samostatné historii.

Oba týmy nastoupily s hráči, kteří většinou nepatří do základních sestav. Debut za „áčko“ si odbyl Václav Černý, v nezvyklém složení se představila obrana a na hrotu útoku dostal šanci Krmenčík. Německý trenér Löw dal před Ligou národů volno oporám včetně hvězd Bayernu.

Jako první zahrozili hosté, Dočkal ale v šesté minutě přihrávku od Matějů mezi tyče nedokázal tečovat. Ve 13. minutě udeřilo na opačné straně. Brankář
Pavlenka vyrazil Neuhausovu střelu do strany a po Maxově přihrávce zblízka nezaváhal nepokrytý Waldschmidt. Ve 28. mohli mistři světa z roku 2014 zvýšit, do Gündoganovy střely ale stihl v poslední chvíli skočit Novák. Poté udělal velkou chybu v rozehrávce Jemelka, ale domácí Brandt vypálil mimo. V závěru poločasu český celek dvakrát podržel skvělými zákroky gólman Pavlenka, který se kvůli koronavirové situaci vrátil po zápase do bundesligových Brém. Ve 43. minutě vychytal brejk střídajícího Amiriho a stejnému hráči zkazil radost i vzápětí.

Kouč
Šilhavý poslal do druhé půle tři střídající hráče Součka, Jankta a Vydru. Löw nasadil čerstvého Dahouda, který po hodině vypálil bodlem těsně vedle. Pak se hrálo dlouho bez šancí, až v 77. minutě napálil odražený balon zpoza vápna do spojnice břevna a tyče Neuhaus. O pět minut později byl blízko k vyrovnání střídající Vydra, který si naběhl na Janktův centr, ale jeho hlavičku vyrazil gólman Trapp. Němci, kterým v průběhu zápasu upřel rozhodčí dvě penalty za ruce českých hráčů, už vedení udrželi a poprvé po roce neinkasovali.

NĚMECKO – ČESKO 1:0 (1:0)

Branka: 13. Waldschmidt. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasjonnikovs (všichni Lotyšsko). ŽK: T. Souček (Česko). Bez diváků.

Německo: Trapp - Tah, Koch, Rüdiger - Baku, Neuhaus, Gündogan (46. Dahoud), Max (69. Schulz) - Hofmann (20. Amiri), Waldschmidt, Brandt. Trenér: Löw.

Česko:
Pavlenka - Matějů, J. Brabec, Jemelka, F. Novák (46. T. Souček) - Holeš – V. Černý (46. Jankto), Dočkal (69. Darida), Barák (68. Král), J. Kopic (78. Ondrášek) - Krmenčík(46. Vydra). Trenér: Šilhavý.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ? "Narazili jsme na velmi silný tým. Němci hráli v tempu, s chutí, dostávali se do šancí. Nesehraností jsme v první půli dělali spoustu chyb a nabízeli jsme jim šance. Nezachytávali jsme jejich rychlost a tah na branku. Velký dík patří Jirkovi Pavlenkovi, který zvládl několik šancí soupeře. Když jsme v druhém poločase prostřídali, vypadalo to trochu jinak a hra se začala vyrovnávat. Ke konci jsme měli nějaké možnosti. Asi by to nebylo zasloužené, kdybychom dali gól a vyrovnali, ale šance jsme měli."