Šilhavého první nominace

Nový reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý zařadil do své první nominace i záložníka Davida Pavelku a obránce Lukáše Hejdu a Ondřeje Čelůstku, kteří se vracejí po delší době. Oproti poslednímu výběru svého předchůdce Karla Jarolíma udělal několik změn. Vracejí se také Matěj Vydra, Josef Šural a Bořek Dočkal, kvůli zranění vypadli Jan Kopic, Jan Sýkora a Tomáš Kalas. Mimo zůstali Ondřej Petrák, Tomáš Hořava, Vladimír Coufal a Jan Bořil. Národní tým si premiéru pod Šilhavým odbude 13. října v Trnavě proti Slovensku v Lize národů. O tři dny později se představí v Charkově proti Ukrajině.

"Byli jsme hodně pilní, rozjeli jsme se za kluky z Německa, Turecka, Itálie, s některými jsme hovořili osobně, s jinými telefonicky. Mluvil jsem i s trenéry Sparty, Plzně, Slavie, Jablonce. Informací jsme nasbírali hodně a snažili jsme se vybrat to nejlepší. Potěšující je, že hráči mají chuť reprezentovat,"říká Šilhavý, který ještě dva hráče plánuje nominovat, pravděpodobně stopera a krajního záložníka.
 
Mezi náhradníky na stopera jsou Václav Jemelka z Olomouce, Ondřej Kúdela ze Slavie, Patrizio Stronati z Ostravy a také bývalý kapitán reprezentace Tomáš Sivok z izraelského Maccabi Petah Tikva. "S Tomášem Sivokem jsem mluvil a byl překvapený a potěšený. Neukončil reprezentační kariéru a domluvili jsme se, že pokud bude třeba, rád přijede," přiznává kouč, který uvažoval i o Romanu Hubníkovi z Plzně, ten ale zpět do reprezentace nechce. Povolal ale jeho kolegu z obrany Viktorie Hejdu, který za národní tým nastoupil jen jednou v červnu 2014 proti Rakousku. Od té doby byl pouze mezi náhradníky. "Hraje v Lize mistrů, a i když se vrací po zranění, tak je to kvalitní hráč a stoper pro reprezentaci,"míní Jaroslav Šilhavý.  

Po dvou letech se vrací defenzivní záložník Pavelka, kterého dobře zná ze společného působení v Liberci. "Poznal jsme ho jako skvělého kluka a hráče. Je to typ válečníka, které mám rád. A hraje v Turecku pravidelně. To byla jasná volba,"zdůrazňuje. Při zranění Kopice trápí národní tým i pravý kraj zálohy, kde by mohli nastoupit útočníci Patrik Schick, Matěj Vydra a Josef Šural. Šilhavý by ale mohl ještě nominovat i někoho z náhradníků, kde jsou na tento post Lukáš Masopust, Jiří Skalák či Ladislav Krejčí.  

Nominace:
Brankáři: Tomáš Koubek (Rennes), Jiří Pavlenka (Brémy), Tomáš Vaclík (Sevilla).
Obránci: Jakub Brabec (Rizespor), Ondřej Čelůstka (Antalyaspor), Theodor Gebre Selassie (Brémy), Lukáš Hejda (Plzeň), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Filip Novák (Trabzonspor), Radim Řezník (Plzeň).
Záložníci: Antonín Barák (Udinese), Bořek Dočkal (Philadelphia Union), Josef Hušbauer (Slavia), Jakub Jankto (Sampdoria), David Pavelka (Kasimpasa), Tomáš Souček (Slavia), Josef Šural (Sparta), Jaromír Zmrhal (Slavia).
Útočníci: Michael Krmenčík (Plzeň), Patrik Schick (AS Řím), Matěj Vydra (Burnley).