Sergio Ramos: král posledních minut

Zdálo se, že jeho éra už končí. Ve španělském nároďáku i madridském Realu jej měli pomalu nahradit mladší, rychlejší, disciplinovanější. Jenže SERGIO RAMOS prokázal, že je i po třicítce jednoduše nepostradatelný! S kapitánskou páskou na rukávu pořád táhne Bílý balet i La Furii Roja k dalším výhrám. Jeho sbírka červených karet se utěšeně rozrůstala, dělal až moc chyb v defenzívě, fanoušci se zlobili, že i rychlostně mu už ujíždí vlak. Navíc se přidaly zdravotní trable – loni to bylo rameno, chodidlo a záda, letos zmeškal více než měsíc kvůli kolenu.

Na trávníky se vrátil ve druhé polovině listopadu a kdekdo pochyboval, zda se do toho dostane...

Vítězná DNA

Jenže teď už je zase za hrdinu, vždyť v letošní sezoně už jako bonus vytasil několik klíčových gólů. V srpnu v 93. minutě Superpoháru proti Seville poslal zápas do prodloužení, které už Real ovládl. V prosinci v poslední minutě vyrovnal v Barceloně v ostře sledovaném El Clásiku na konečných 1:1, týden poté v 92. minutě vstřelil vítěznou branku do sítě La Coruni. V lednu dvěma zásahy zařídil tápajícímu Realu triumf 2:1 nad Málagou, v polovině března pak devět minut před koncem rozhodl o vítězství madridského giganta nad Betisem a jeho návratem na čelo tabulky španělské ligy. A fanoušci jej zase zbožňují.

„Sergio je prostě speciální! U něj se tohle nestalo poprvé, je to prostě náš kapitán a duše tohoto týmu. Jeho mentální síla je obdivuhodná,“ vysekl mu poklonu trenér Zinedine Zidane.

Má čich na rozhodující okamžiky ve vypjatých koncovkách, nejslavnější trefu předvedl v předloňském finále Ligy mistrů, kdy proti Atlétiku skóroval v 93. minutě. „Jsem šťastný, že se mi daří střílet tyto důležité branky, protože pomáhají našemu týmu dosahovat cílů,“ prozradil.

U Sergia ale nejde o náhodu, o pouhé štěstí, že se prostě jen přimotá do gólové situace. Vypovídá to o jeho zanícení do hry, touze za každou cenu uspět. „Tohle je prostě DNA Realu – bojovat až do posledních minut a pořád doufat. Když se snažíte, tvrdě pracujete a nezabalíte to, odměna se dostaví,“ usmál se. Sám jde ale svým parťákům příkladem. „Taková je prostě moje mentalita,“ pokrčil rameny.

Góly i vyloučení

Je produktem mládežnické akademie Sevilly, kde válel třeba i po boku Puerty. Když v srpnu 2007 jeho kamarád zemřel po srdečním kolapsu během zápasu, Sergio se po triumfu na Euru 2008 navlékl do trika s jeho podobiznou.

Ano, Ramosova kariéra byla raketová, už v osmnácti reprezentoval (a stal se i nejmladším hráčem historie, který dosáhl stovky reprezentačních startů), v devatenácti jej koupil Real za 27 milionů eur. V Madridu se rychle adaptoval, rostl v superhvězdu. Na obránce ukazoval nevídaný gólový instinkt, zaujal i svým důrazem a hrou plnou emocí. A tak ve svých prvních čtyřech sezónách za Real nastřílel přes 20 gólů a posbíral devět ze svých celkem 21 červených karet, což je absolutní rekord klubu.

Nejvíce ho samozřejmě dokázalo vyhecovat prestižní El Clásico, kde byl jako utržený ze řetězu. V listopadu 2010 při potupě 0:5 skosil zezadu Messiho a pak držel pod krkem Puyola – svého parťáka z nároďáku... „Dobrá věc na fotbale je, že vám dává šanci na odplatu,“ usmál se.

Triumf jako sex

Nicméně během let se stal ikonou Realu. Loni tam podepsal novou pětiletou smlouvu a po odchodu brankáře Casillase dostal do trvalé péče kapitánskou pásku. Loni dotáhl klub k dalšímu triumfu v Lize mistrů.

„Vyhrát poprvé Champions League je jako mít první sex. Nikdy na něj nezapomenete, ale chcete si to pak zopakovat znovu a znovu. Navíc když víte, že se v tom stále zlepšujete,“ smál se. Je jasné, že letos by se chtěl s velkou stříbrnou trofejí znovu laskat. „Jo, jsem velmi ambiciózní kluk a do svého životopisu chci přidat co nejvíce trofejí. Chci stále tvrdě pracovat a zlepšovat se. Zbývá mi ve fotbale ještě spousta let, ale plánuji to ztížit všem, kdo se na mne budou zezadu tlačit,“ prozradila ikona Realu.

Sergio Ramos

Národnost: Španělsko. Narozen: 30. března 1986 v Camasu. Výška: 183 cm. Kluby: Sevilla (1996-2005), Real Madrid (2005-). Pozice: obránce. Reprezentace: 140 zápasů/10 gólů. Sbírka trofejí: mistr světa, 2x mistr Evropy, 2x vítěz Ligy mistrů, 2x vítěz Superpoháru, vítěz MS klubů, 3x mistr Španělska, 2x vítěz Španělského poháru, 2x vítěz Španělského superpoháru.