Se Skoty na dálku dvakrát o postup

Hektický reprezentační rok se pomalu chýlí ke svému konci. Oba české týmy „áčko“ a „jedenadvacítka“ stále hýčkají postupovou naději. Jestli se přemění v radostnou realitu, o tom však jejich hráči nebudou přímo rozhodovat.

Lvíčata“ už svoji kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, které se uskuteční s ročním odkladem v Maďarsku a ve Slovinsku, mají za sebou. Musejí ale nyní čekat, jak si v závěrečných duelech povedou jejich konkurenti. Skotové je mohou v případě výhry v Řecku na první příčce ve skupině ještě předstihnout, neboť při bodové rovnosti mají lepší vzájemnou bilanci. Pak by přišla ke slovu postupová varianta číslo dvě, neboť na závěrečný šampionát se podívá i pět nejlepších celků z druhých míst. I když je pořád několik výsledkových neznámých v ostatních skupinách, svěřenci trenéra Karla Krejčího mají v ruce kliku od dveří do Evropy, kam by se ročník 1998 podíval potřetí v řadě, neboť již startoval na kontinentálních šampionátech „sedmnáctek“ a „devatenáctek“.

Ve druhém ročníku Ligy národů zbývá odehrát ve skupině B2 ještě závěrečné šesté kolo, které teprve rozluští tajenku, kdo postoupí do elitního „áčka“ a kdo naopak spadne do „céčka“. O postup usiluje Skotsko a Česko, Černý Petr zůstane buď Izraeli, nebo Slovensku, a tak je v epilogu o co hrát. Pomohly k tomu v neděli nejtěsnější jednobrankové výhry Slováků doma na Skoty a Čechů v Plzni nad Izraelci.

V západočeské metropoli se uskuteční i prestižní česko-slovenské derby dvou účastníků o rok odloženého EURO 2020, na které si naši sousedé vybojovali účast až výhrou v prodloužení čtvrtečního play-off v Belfastu nad domácím Severním Irskem, kde je premiérově vedl místo před měsícem odvolaného českého trenéra Pavla Hapala nový kouč Štefan Tarkovič. V zářijovém úvodním utkání v Bratislavě svěřenci Jaroslava Šilhavého jednoznačně dominovali a zaslouženě zvítězili 3:1.

Případná středeční výhra i v odvetě však bude na dálku konfrontována s výsledkem souběžně hraného duelu v Izraeli. Pokud se i zde zopakuje předchozí vzájemné měření sil, které na začátku září skončilo v Glasgow remízou 1:1, bude mít česká radost dvojnásobné parametry, neboť by se v příštím třetím ročníku Ligy národů ocitl národní tým jako vítěz svojí skupiny mezi evropskou „šlechtou“.

Ať tato postupová přetahovaná se Skotskem dopadne jakkoliv, oba reprezentační výběry se znovu potkají 12. června v Glasgow v úvodním utkání skupiny D na mistrovství Evropy, na které si ostrovní tým proklestil účast po dlouhých 24 letech ve čtvrtek v penaltovém rozstřelu play-off v Bělehradě.