Roman Procházka: „Konkurence v Plzni je obrovská!“

Roman Procházka: „Konkurence v Plzni je obrovská!“

V létě se rozhodl pro novou výzvu. Po pěti letech opustil bulharský Levski Sofia, kde měl silnou pozici, a upsal se mistrovské Plzni. Slovenský záložník či obránce ROMAN PROCHÁZKA se už Viktorii vyplácí. V Olomouci vstřelil vítězný gól, o víkendu doma proti Zlínu se na vítězné trefě Krmenčíka podílel.

„VIKTORKA JE NESKUTEČNĚ ZKUŠENÁ“

 „Jsem rád, že jsme dokázali vyhrát i počtvrté, zápas se Zlínem byl ale strašně těžký. Soupeř dobře bránil, nedostávali jsme se do šancí. Zlín hrozil z brejků, na konci jsme měli i trochu štěstí. Po našem gólu měli dvě možnosti k vyrovnání, podržel nás brankář Matúš Kozáčik. Závěr jsme měli odehrát lépe, udržet víc míč a hrát vepředu. Ale nakonec utkání dobře dopadlo, máme tři body, což jsme chtěli. Na vlastní kůži se přesvědčuji, že Viktorka je neskutečně zkušený tým. Kluci si dokáží počkat na jediný moment a udeří. Zkušenost je na naší straně, ukazujeme to.

„JSEM RÁD, ŽE TÝMU POMÁHÁM“

Věděl jsem, že nebude jednoduché se v Plzni prosadit, konkurence je tu obrovská. Každý má ambice hrát devadesát minut. Bojuju o místo, věřím, že se do základní sestavy dostanu. Počítal jsem, že ze začátku budu spíš naskakovat během zápasů, zklamaný nejsem. Snažím se odvádět maximum na tréninku i každou vteřinu při utkáních. Zatím se mi to daří, povedl se mi vítězný gól v Olomouci, se Zlínem jsme se na něm podílel. Je to i trošku o štěstí, že jsem se při těchto situacích nachomýtl. Jsem především rád, že jsem pomohl týmu.

„PARTA V PLZNI JE SUPER“

V Plzni dlouhodobě působí slovenští fotbalisté, naší zemi a fotbalu tady dělají dobré jméno. I k tomu jsem trochu přihlížel, když jsem se rozhodoval, jestli v Levski skončím. Do kabiny jsem zapadl v pohodě, bez problémů. Četl jsem o plzeňské partě, že je specifická. Teď, když v ní jsem, musím říct, že je super. Bez přehánění. Kluci jsou spolu několik let, vztahy mezi nimi jsou silné. V Levski se podobná parta nevytvořila, protože kádr se každý rok výrazně změnil.

„ČESKÁ LIGA JE ZAJÍMAVĚJŠÍ NEŽ BULHARSKÁ“

Liga teprve začala, sledoval jsme ji ale už předtím. Můžu si tedy dovolit srovnání s bulharskou soutěží. Zápasy v české lize jsou vyrovnanější, v Bulharsku jsou tři, čtyři top celky, ostatní jsou slabší. Na vyšší úrovni je taktická vyspělost českých klubů, stadiony, návštěvnost. Celkově je česká liga zajímavější. Z Bulharska si mi ale odcházelo těžko, zažil jsme tam krásné roky. Měl jsme výborný vztah s fanoušky, s klubovými funkcionáři. Cítil jsem však, že potřebuju změnu, novou výzvu. Levski mi nakonec předložil nabídku na prodloužení smlouvy, jenže to už se mi ozvala Plzeň. A ta se neodmítá.

„ROZLUČKA V LEVSKI MĚ DOJALA“

Poslední zápas za Levski byl pro mě nesmírně emotivní. V té době jsem věděl, že s největší pravděpodobností půjdu do Plzně, tato informace se dostala před domácím utkáním do místních médií. Po konci zápasu celý stadion skandoval moje jméno. Fanoušci i já jsme cítili, že je to opravdu moje derniéra v Levski. Dojalo mě to. Oběhl jsem kolečko kolem hřiště, abych se s fanoušky rozloučil. Rozlučka byla moc hezká. A těžká zároveň. Pochopitelně jsem s některými bývalými spoluhráči v kontaktu, sleduju, jak si v nové sezoně vedou.

„Z LIGY MISTRŮ JSEM V OČEKÁVÁNÍ“

V září vstoupíme do Ligy mistrů. Jsem v očekávání, zatím jsem nepřemýšlel, jaké to bude. Nikdy jsem tuto soutěž nezažil, bude pro mě novinkou. Každopádně hrát proti takovým soupeřům bude krásné. Věřím, že do zápasů zasáhnu. Los základních skupin se blíží, vysněného soupeře nemám. Existují dva úhly pohledu. Chtěl bych si zahrát proti Realu Madrid, šlo by o zážitek, který bych si pamatoval do konce života. Na druhou stranu stát proti takovému gigantu asi nebude žádná legrace.“ (smích)

ROMAN PROCHÁZKA

Narozen: 14. března 1989. Výška: 184 cm. Váha: 76 kg. Státní příslušnost: Slovensko. Stav: ženatý, manželka Michaela, syn Timotej (2). Fotbalový post: záložník, obránce. Hráčská kariéra: Spartak Trnava (1996-2012), Levski Sofia (2012-2013), Spartak Trnava (2013-2014), Levski Sofia (2014-2018), Viktoria Plzeň (2018-?). Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: vicemistr bulharské ligy (2013), člen slovenské reprezentace do 21 let.