Robert Hrubý: „Slezské derby je srovnatelné se Spartou!“

Robert Hrubý: „Slezské derby je srovnatelné se Spartou!“

Před dvěma lety udělal kreativní záložník ROBERT HRUBÝ razantní krok, když přestoupil ze Slavie do Baníku, neboť v Edenu s ním už příliš nepočítali. Někdejší juniorský reprezentant nešel ale do úplně neznámého prostředí, neboť za éry trenéra Vlastimila Petržely v topícím se slezském klubu hostoval. V ostravské sestavě se stabilně zabydlel, dokonce je už rok zástupcem kapitána Milana Baroše. Čtyřiadvacetiletý středopolař se po dvou bitvách s mistrovskou Plzní v minulém týdnu již těší na další prestižní duel – nedělní slezské derby v Opavě!

„Náš herní a výsledkový vzestup v této ligové sezoně je, myslím, docela logický. V zimě doznal hráčský kádr velké obměny, do Baníku přišlo šest nebo sedm nových kluků a chvíli to prostě trvalo, než jsme si na sebe vzájemně zvykli a naše hra si sedla. I proto bylo záchranářské jaro tak hektické. Nyní jsme už také schopni nahrazovat zraněné nebo z jiných důvodů chybějící hráče základní sestavy. Samozřejmě „Bary“ (Milan Baroš) je v tomto směru výjimkou. S ním totiž naše hra vypadá úplně jinak, také pro soupeře jsme ještě nebezpečnější, protože on dokáže neúnavně zaměstnávat svým napadáním jejich obrany, v soubojích pak dovede prodat obrovské zkušenosti, které nabíral během své dlouhé a úspěšné kariéry. Jako velký srdcař dokáže celý mančaft strhnout, je i psychickou oporou pro nás ostatní, a jsme proto moc rádi, že mu už dlouhý disciplinární trest vypršel.

„BOLAVÝ ZUB MĚ NA HŘIŠTĚ V PLZNI NEPUSTIL…“

Pohárový los způsobil, že jsme si s Plzní zahráli dvakrát během pouhých čtyř dnů. Já jsem ale nastoupil až v sobotním domácím ligovém zápase. Od utkání v Teplicích mě totiž bolel zub, který museli nakonec doktoři vytrhnout a nasadit mi antibiotika. A tak jsem zůstal ve středu jen na tribuně, kde to byly podstatně větší nervy, protože se výsledek přesýpal. První půli jsme moc nezvládli, ve druhé jsme ale dvěma brankami výsledek otočili a o výhru v normálním čase přišli až v nastavení z penalty. Kluci se s tím obdivuhodně vypořádali i s oslabením po vyloučení „Prochyho“ (Václava Procházky), náš tým prokázal velký charakter a za odměnu jsme si odvezli domů postup!

„MĚL JSEM KOPICE PŘED STŘELOU VÍCE NAPADAT!“

Viktorka v MOL Cupu některé hráče šetřila na ligové utkání v Ostravě, ve kterém jsme chtěli naplno bodovat, abychom nahradili některé zbytečné ztráty z předchozích kol. V Mladé Boleslavi jsme přišli o vítězství ve čtvrté minutě nastaveného času z úplně poslední akce domácích, také v malém derby s Karvinou jsme měli vyhrát, a ne pouze remizovat. I když jsme nakonec s Plzní prohráli, minimálně bod jsme si za předvedený týmový výkon zasloužili. Rozhodl gól Honzy Kopice, který se přesně trefil těsně před přestávkou. Střílel ze středu zálohy, nebyl v tu chvíli ode mne daleko, měl jsem ho víc napadat, aby neměl za vápnem prostor i čas zamířit…Bohužel jsme doplatili na neproměňování šancí, které jsme si vypracovali, nedali jsme i penaltu. Figuroval jsem mezi potencionálními exekutory, ale Jirka Fleišman si na ni věřil, zvlášť když ji ve středu v Plzni bezpečně proměnil. Nikdo mu nic nevyčítal, to se prostě ve fotbale stává. Ale potom byla ještě jedna sporná situace po souboji Romana Hubníka s Kubou Šašinkou, která zaváněla penaltovým faulem, ale videorozhodčí to podruhé tak neposoudil.

„KAPITÁNSKÉ PÁSKY V BANÍKU SI MOC POVAŽUJI…“

Od trenéra jsme dostali na neděli individuální plány k regeneračnímu výběhu a v pondělí volno. Proto jsme s manželkou jeli do Prahy podvečerním sobotním rychlíkem, který to zvládne za tři hodiny. Denisa dodělává vysokou školu, kterou má dva dny v týdnu, takže takhle dost často pendluje. V Ostravě jsem si už za dva roky zvykl, mám tady ještě smlouvu od zimy na sezonu a půl. Udělal jsem pro svoji další fotbalovou kariéru důležitý krok, když jsem přestoupil ze Slavie do Baníku. Víc herních příležitostí bych v Edenu určitě nedostával… Moc si taky vážím toho, že i když nejsem ostravským odchovancem, tak už rok dělám prvního zástupce kapitána. Při „Baryho“ absenci proto mívám kapitánský záskok, který byl nyní docela dlouhý.

„DO OPAVY SI V NEDĚLI JEDEME PRO TŘI BODY!“

Ale v neděli v Opavě už bude vše při starém. Slezské derby se v první lize dlouho nehrálo a zdejší fotbaloví fanoušci v posledních dnech o ničem jiném ani nemluví. Řekl bych, že ti z Baníku ho prožívají minimálně stejně, jako když do Ostravy přijede Sparta, která je tradičně považována za největšího rivala. Opavský nováček přečkal v úvodu podzimní sezony těžké období, když nemohl hrát na vlastním stadionu, kde bývá i díky svým příznivcům tradičně velmi silný. Teď se domů už natrvalo vrátil, o to těžší a hektičtější derby nás čeká. Ale my si do Opavy jedeme pro tři body!

S dosavadním bodovým ziskem jsme přes všechny zbytečné ztráty spokojeni. Pošilháváme po elitní šestce, ve které jsme se zabydleli hned od úvodních kol, a rádi bychom v ní natrvalo zůstali. Ale do konce ligy, která bude mít na jaře ještě premiérovou nadstavbu, zbývá ještě spousta zápasů, takže žádné řeči v kabině na tohle téma nebo dokonce o evropských pohárech vůbec nevedeme…“     

ROBERT HRUBÝ

Narozen: 27. dubna 1994. Výška: 184 cm. Váha: 78 kg. Stav: ženatý, manželka Denisa. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Slavia Praha (2000 - 2016), Baník Ostrava (2016), FK Teplice (2016), Baník Ostrava (2017 - ?). Reprezentace: dva zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: postup na EURO hráčů do 21 let (Polsko 2017), účast na turnaji v Kataru (2017).