Reprezentační pozitiva

Kdyby náhradní reprezentační tým uhrál minulé pondělí v Olomouci v utkání Ligy národů se Skotskem alespoň remízu, kterou si za svůj sympatický a srdnatý výkon zasloužil, mohl být trenér Jaroslav Šilhavý v posledních dnech s aktuálními zprávami o svých svěřencích, myslím, na výsost spokojený.

Pokud ještě zůstaneme u výběru, který se stvořil během pár hodin, aby se pokusil v nelehké misi nahradit vítězný celek z Bratislavy, poslaný vzápětí hygieničkou kompletně do karantény, rozrostl se mu širší kádr. Někteří narychlo povolaní ligisté si totiž předvedenými výkony řekli do budoucna v případě potřeby o další, tentokrát už plnohodnotnou šanci v reprezentaci – brankář Mandous, obránci Holeš s Jemelkou, středopolaři Jánoš a Havlík či autor jediného gólu rychlonohý Pešek.

Kouče národního mužstva jistě potěšila klubová definitiva, kterou získal elitní forvard Patrik Schick zkraje týdne podpisem pětileté smlouvy s Leverkusenem, který ho „vykoupil“ z AS Řím, takže po ročním úspěšném hostování v Lipsku zůstane i nadále v bundeslize. V Evropě se postupně začínají rozbíhat kvůli COVID-19 zpožděné ligové soutěže. O víkendu se v nich gólově prosadili reprezentační útočníci Milan Škoda v turecké Superlize a Michael Krmenčík dokonce premiérově v belgické Jupiler lize. V anglické Championship se trefil i stoper Tomáš Kalas, který v Bristolu povýšil na kapitána. Zpátky do Evropy natrvalo letí další forvard a adept startu na o rok odloženém EURO 2020 Zdeněk Ondrášek, který ukončil angažmá v americké MLS v dresu Dallasu a po osmi letech se opět představí v české lize coby úderné kladivo vicemistra z Plzně, takže bude Šilhavému mnohem víc na očích.

V úvodních kolech nového ligového ročníku září čerstvý reprezentační debutant a historický rekordman teprve osmnáctiletý útočník Sparty Adam Hložek, který má lví podíl na stoprocentním letenském vstupu a tuctu vstřelených branek. Kdo považoval nominaci sotva plnoletého mladíka do „áčka“ a nasazení do základní sestavy ve federální derby se Slovenskem za předčasné nebo konspiroval o dlouhých prstech jeho manažera, už určitě prozřel, protože do elitního výběru země bez ohledu na věk již plným právem patří! A troufnu si tvrdit, že po dvaceti letech, které v zimě uplynou od přestupu sparťanského dirigenta a dnešního sportovního ředitele Tomáše Rosického do Borussie Dortmundu, je v blízkém časovém horizontu (možná až po EURO 2020), na spadnutí podobný transfer do některého z evropských velkoklubů, dlouhodobě kroužících kolem Letné…