Reprezentaci přebírá Šilhavý

Nástupcem Karla Jarolíma ve funkci trenéra české reprezentace se podle očekávání stal Jaroslav Šilhavý. Bývalý kouč Liberce či Slavie byl dnes představen na tiskové konferenci. Podepsal smlouvu pro kvalifikační blok o mistrovství Evropy 2000, který končí v listopadu 2019, s případnou opcí pro případ postupu na šampionát. Jeho asistenty budou dlouholetí spolupracovníci Jiří Chytrý a trenér brankářů Milan Veselý a také někdejší reprezentační kapitán Tomáš Galásek. Tým poprvé povedou v polovině října, kdy v Lize národů nastoupí na hřištích soupeřů ve skupině – v Trnavě proti Slovensku a v Charkově proti Ukrajině.

"Pro mě je to veliká čest, že si mě vedení FAČR vybralo. Nečeká nás jednoduchá práce, ale co je dnes jednoduché. Když jsme přicházeli do Slavie, tak to také nebylo jednoduché a na konci z toho byl titul," říká nový kouč a dodává: "Věřím, že jsme schopni lidi přesvědčit, že tu fotbal u nás není tak špatný, jak se teď mluví. Nevěřím, že jsme zapomněli hrát fotbal."  

Reprezentace byla bez trenéra od minulého týdne, kdy u týmu po dvou letech skončil Karel Jarolím den po rekordním debaklu 1:5 v přípravném utkání v Rusku. "Proces volby byl rychlý a jsem za to moc rád. Další klíčové zápasy jsou za rohem, tak jsme museli být pružní. Volba byla logická. Pro Jardu Šilhavého hovoří celá řada úspěchů. Teď je potřeba se dívat dopředu a jsem přesvědčený, že to bude dobrá volba," konstatuje předseda FAČR Martin Malík.

Šestapadesátiletý Šilhavý je rekordmanem v počtu ligových startů, v dresech Plzně, Chebu, Slavie, Drnovic a Žižkova odehrál 465 zápasů. Hráčskou kariéru uzavřel v roce 1999 a dal se na trenérskou dráhu.  

V letech 2001 až 2009 byl u národního týmu asistentem Karla Brücknera a Petra Rady. Jako hlavní trenér vedl Kladno, Plzeň, České Budějovice, Liberec, se kterým v roce 2012 získal titul, Jablonec, Duklu a naposledy Slavii, s níž vyhrál ligu loni. Od začátku roku byl bez angažmá. Jaroslav Šilhavý věří, že mu v nové roli pomohou zkušenosti, které u národního týmu nabral jako asistent Karla Brücknera a Petra Rady. "Je to velká výhoda, že mám za sebou tuhle velkou školu. U spousty věcí, které teď řeším, si vzpomenu, jak to fungovalo. Probírali jsme to i s panem Brücknerem. Ta zkušenost je k nezaplacení," zdůrazňuje.