Reprezentace v kleštích

S neustále bobtnající termínovou listinou o další zápasy inovovaných modelů starých soutěží či úplně nových, úměrně klesala v posledních letech ochota špičkových klubů uvolňovat svoje elitní hráče pro potřeby jejich národních týmů, neboť se často vraceli v lepším případě zpátky o pár dnů později, v tom horším pak zraněni. V odmítání nominací z nejrůznějších důvodů jim však bránil reglement FIFA, že omluvený fotbalista nesmí v následujících sedmi dnech nastoupit na klubové úrovni.

Jenže v letošním anomálním roce se kvůli COVID-19 změnily dlouholeté zažité pořádky, posunuly se konce a začátky ligových sezon včetně evropských pohárových soutěží, které se ve skupinové fázi nyní hrají každý týden. Aby se vůbec dohrálo play-off o postup na o rok odložené EURO 2020, tak na podzim UEFA přidala do každého ze tří mezinárodních reprezentačních termínů ještě jeden zápas. Nedávné změkčení vlastního nařízení FIFA, která připustila, že kluby nemusejí automaticky svoje hráče uvolňovat k plnění reprezentačních povinností, však dostalo národní týmy do kleští.

Původní nominace se stávají téměř nezávazným dokumentem, který se permanentně až do začátku srazu personálně mění, byť faktor pozitivních testů na koronavirus v tom hraje také svoji roli. A tak kouč italské „squadry azzurry“ Roberto Mancini, který musel nakonec do karantény, jmenoval pro listopadové tři zápasy 41 hráčů. Některé kluby ze Serie A – AS Řím a Fiorentina deklarovaly, že tentokrát všichni jejich fotbalisté zůstanou preventivně doma. Brémy pustily pouze gólmana Jiřího Pavlenku, ale zřejmě jen proto, že ve středu večer hraje Česko v Lipsku s Německem, a je docela pravděpodobné, že brankářská „jednička“ Werderu se poté vrátí zpátky do bundesligového klubu.

Druhou stranou pomyslných kleští jsou pro reprezentační trenéry ambice vedení národních svazů a očekávání fanoušků. K jejich naplnění však potřebují mít pohromadě kompletní hráčský kádr, který si vybrali. V podzimním finiši Ligy národů je to iluzorní představa. Ti, kteří mají už v kapse účast na červnovém evropském šampionátu, se mohou alespoň utěšovat tím, že na jaře, až se bude bojovat o konečnou nominaci, tak budou mít přetlak dychtivých aspirantů, Jaroslava Šilhavého nevyjímaje. Také pohled klubových chlebodárců se dočasně pragmaticky změní, protože půjde o bonitu hráčů.