První „runda“ každému nechutnala

Světový šampionát v Rusku má za sebou první „rundu“ zápasů, které přinesly řadu překvapení na úkor favoritů. A tak se očekávané výhry nedočkali Brazilci (se Švýcary) a Argentinci (s Islandem), jejichž vstupní duely skončily remízou 1:1. Ještě hůř dopadli němečtí obhájci titulu z Brazílie 2014, kteří dokonce prohráli s Mexičany 0:1! I když se svěřenci trenéra Joachima Löwa v předchozích přípravných duelech představili v rozpačitém herním světle, všeobecně se počítalo, že jako tradičně vyladí formu na závěrečný turnaj v pravý čas. Ale do jeho konce je ještě dlouhá doba, tak je nyní předčasné i zbytečné vynášet nějaké kategorické fotbalové soudy.

O nejvýraznější dosavadní výhru se postarali fotbalisté hostitelské země, kteří naopak byli s trenérem Stanislavem Čerčesovem dlouhodobě pod palbou tvrdé kritiky. Vítězstvím 5:0 nad Saúdskou Arábií v úvodním zápase se přiblížili k postupu ze skupiny, ale ještě nemají úplně vyhráno. Reprezentační týmy z asijského a zejména afrického kontinentu navzdory angažmá svých klíčových hráčů v evropských klubech stále nesrovnávají krok s dominantním tandemem Evropa – Jižní Amerika. Írán a Japonsko sice dosáhly na plný tříbodový zisk, ale výraznou měrou k tomu přispěla pro ně příznivá konstelace.  Smolný vlastní gól lepšího Maroka v nastaveném čase, resp. téměř devadesátiminutová přesilovka po červené kartě Kolumbijce Carlose Sáncheze za hraní rukou v šestnáctce…

V prvních dnech a duelech jsme byli svědky výtečných individuálních výkonů. Svoje střelecké kvality potvrdili na ruských trávnících Cristiano Ronaldo, Harry Kane i Romelu Lukaku. Na gólový příspěvek naopak čekají uzdravený Neymar i Lionel Messi, který neproměnil penaltu. Pokutových kopů nařizují arbitři, kteří jsou premiérově operativně propojení s videorozhodčím, poměrně hodně. Ale někdy i moderní technologie vyvolávají rozpaky v rozdílném finálním posuzování identických situací.

Nadcházející druhá utkání ve skupinách již mnohem víc odtajní, které týmy se už mohou připravovat na vyřazovací fázi, které o ni budou muset ještě zabojovat a které si už budou pomalu smutně balit na předčasnou zpáteční cestu domů.