Příliš kruté loučení…

Postupový zázrak se v Tychy nekonal a česká „lvíčata“ se k němu v průběhu posledního zápasu ve skupině C s Dánskem reálně nepřiblížila, neboť ani jednou nad svým soupeřem nevedla. Ani případné vítězství by jim pokračování na evropském šampionátu nezajistilo, neboť nejtěsnější výhra Italů nad Němci poslala do semifinále nakonec obě kontinentální mocnosti na úkor mladých Slováků, pro které to musí být obrovské zklamání…

Dánský tým vstoupil do utkání mnohem lépe, svěřenci trenéra Lavičky jakoby měli podvědomě nad sebou bič hrozících žlutých karet. Ve 20. minutě ještě Andersen nezúročil rychlý brejk, ale o chvíli později už otevřel skóre, když urostlý Zohore přešel přes stopera Lüftnera a ideálně mu naservíroval míč před českou branku. Podobně se na opačné straně zastřeloval Schick. Nejprve nezpracoval na hranici šestnáctky kolmici Jankta a za pár okamžiků ze stejného místa napálil z otočky míč pod břevno – 1:1. Bezprostředně po vyrovnávacím gólu mohli mladí Češi hned strhnout vedení na svoji stranu, jenže Černý místo přihrávky na úplně volného Schicka sobecky zvolil ukvapenou a nepřesnou střelu. Ve 35. minutě se skóre opět měnilo ve prospěch Dánů, kteří vystihli na vlastní polovině špatnou rozehrávku Havla na Černého, a obránce Pedersen po více jak padesátimetrovém sprintu našel neobsazeného Zohoreho. Do kabin se mohlo jít opět za nerozhodného stavu, ale Černého nájezd a jeho střelu z úhlu brankář Hojbjerg vyrazil stejně jako trestný kop Schicka minutu před přestávkou.

Do druhého poločasu si stoupl ke Schickovi další dlouhán Chorý a byl to povedený trenérský tah. V 54. minutě si na zadní tyči naskočil na přetažený centr Jankta z levé strany a hlavou vyrovnal na 2:2! Dvakrát se potom ocitl ve slibné šanci levý obránce Holzer, Schickovu ideální přihrávku na malé vápno Chorému stihl špičkou kopačky srazit na roh stoper Banggaard. Další dobrou možnost opět zazdil Černý, který ani nevystřelil, ani nepřihrál svým spoluhráčům v šestnáctce. Neprosadil se ani kanonýr Schick, který se sice opakovaně probil před dánského gólmana, ale ani jednou ho svoji střelou nepřekonal. A tak přišel v 73. minutě trest. Do otevřené české obrany pronikl střídající Christensen a připravil míč jako na zlatém podnose Zohoremu – 2:3. Diametrální rozdíl v efektivitě byl patrný i v závěru utkání. Neujaly se hlavičky Schicka a Součka, bombu kapitána Trávníka bravurně vyrazil brankář Dánů. Jeho protějšek Zima v nastaveném čase pak jen smutně přihlížel, jak zblízka nabídku Zohoreho využil Ingvartsen. Naopak Schickova dorážka ve skluzu aspoň korekci porážky nepřinesla, a tak nebylo divu, že po závěrečném hvizdu skotského rozhodčího Maddena popadala vyčerpaná „lvíčata“ zklamaně na trávník. Bylo to pro ně až příliš kruté loučení s EURO, neboť se místo atakování postupových příček po porážce 2:4 nakonec propadla na poslední místo ve skupině C….

ČESKO - DÁNSKO 2:4 (1:2)

Branky: 27. Schick, 54. Chorý – 23. L. Andersen, 35. Zohore, 73. Zohore, 90.+1 Ingvartsen.
Rozhodčí: Madden - McGeachie, Mather (všichni Skotsko).
ŽK: Simič, V. Černý, T. Souček - Ingvartsen.
Diváci: 9047.
Česko: Zima - Havel, Lüftner, Simič, Holzer (78. Havlík) – T. Souček, M. Hašek (46. Chorý) – V. Černý, Trávník, Jankto (64. Juliš) - Schick. Trenér: Lavička.
Dánsko: Höjbjerg - Nissen, Maxsö, Banggaard, Pedersen (74. Blaabjerg) - Hjulsager (65. Ingvartsen), Vigen Christensen (57. Nielsen), Nörgaard, Jensen - Zohore, L. Andersen. Trenér: Frederiksen.

JAK TO VIDĚL TRENÉR VÍTĚZSLAV LAVIČKA? "Je to veliké zklamání. Šli jsme do zápasu, že chceme postoupit a chceme dát vše pro postup. Ale nevyvíjel se pro nás dobře. Soupeř šel do vedení, stačili jsme reagovat tím, že jsme vyrovnali. Ale do šatny jsme dostali další gól, to byla komplikace. Srážely nás nevynucené ztráty, Dánové měli svou kvalitu a nemohli jsme hrát úplně bezhlavě. Ve druhé půli jsme se zlepšili, snažili jsme se zareagovat na vývoj novými hráči, přeskupením s větším akcentem na ofenzivu. Vyrovnali jsme a měli další šance, bohužel takové štěstí jako třeba minulý zápas s Itálií při nás nestálo. Pak jsme otevřeli defenzivní brány naplno a soupeř nás v závěru potrestal ještě dvěma góly…“