Postupový polštář leží doma!

Sedmá účast národního týmu na závěrečném turnaji mistrovství Evropy v řadě přímo vybízí k ohlédnutí za kvalifikačními cestami, které české reprezentanty na kontinentální šampionát dovedly. Naopak ve čtyřletém mezidobí vesměs nezvládli boje o postup na mistrovství světa s výjimkou roku 2006, kdy ho uspořádalo sousední Německo.

I kvalifikace na EURO 2020 potvrdila, že postupový polštář leží především doma, v co nejlepší výsledkové bilanci. Pokud naopak marnotratně body rozdáváte hostům, s největší pravděpodobností neuspějete, protože vám v konečném účtování budou citelně chybět. Stoprocentní bodový zisk z domácích zápasů si český národní tým připsal hned v premiérové kvalifikaci na „stříbrné“ EURO 1996 v Anglii, díky tomu a za příznivé konstelace ostatních výsledků ustál výběr trenéra Dušana Uhrina dvě fatální klopýtnutí – bezbrankovou remízu na Maltě, a především šokující porážku 0:1 v Lucembursku! Dveře na MS 1998 ve Francii přibouchla bezbranková remíza na Letné se Španělskem, a hlavně porážka s tehdejší Jugoslávií na stejném stadionu. Na EURO 2000 se svěřenci Jozefa Chovance probojovali s absolutním rekordem – v deseti duelech neztratili jediný bod! Do neúspěšné baráže s Belgičany o postup na MS 2002 poslaly Nedvěda a spol. bezbrankové remízy opět na Maltě a doma s Dánskem, umocněné i porážkou na v té době průměrném Islandu.

Heslo „Můj dům, můj hrad“ znovu stoprocentně platilo v kvalifikaci na „bronzové“ EURO 2004 v Portugalsku. Jenže v té další světové do Německa 2006 musel stratég Karel Brückner skousnout domácí porážku s „oranjes, a když se k tomu připočetly i prohry v Nizozemsku a Rumunsku, musel jeho tým zvládnout barážový reparát s Norskem. Také v cestě na EURO 2008 se nepodařilo udržet čistý domácí štít, neboť reprezentace podlehla Německu, což senzačně napravila v odvetě v mnichovské Allianz Areně, kde pokořila sebevědomé hostitele 3:0! I když se národní tým dostal do nejlehčí skupiny, přesto se na „svět“ v roce 2010 do Jihoafrické republiky nepodíval. Po porážce v Polsku a bezbrankových remízách v Severním Irsku a Slovinsku zažil drsný aprílový žert, když 1. dubna na Letné podlehl Slovákům 1:2. V odvetě v Bratislavě potřebovali vyhrát, ale jen remizovali…

Bídně vykročilo Česko pod taktovkou Michala Bílka do kvalifikace EURO 2012, když podlehlo v Olomouci Litvě 0:1, domácí porážka s úřadujícími evropskými a světovými šampiony Španěly se víceméně očekávala. Remíza 2:2 ve skotském pekle nastavila směrovku do baráže, ve které tým dvakrát zdolal Černou Horu. Šance na postup do Brazílie 2014 brzy zhasly – remíza doma 0:0 s Bulharskem, prohry 0:3 s Dánskem a 1:2 s Arménií vystavily rezolutní stop. Nový kouč Pavel Vrba zvládl vstup do kvalifikace EURO 2016 excelentně – jeho svěřenci porazili na Letné šťastně čerstvě bronzové „tulipány“ a dokázali vyhrát i na horké půdě v Turecku. I když domácí remízu 1:1 s Lotyšskem zachraňoval Václav Pilař až v poslední minutě, z vítězné odvety v Rize se reprezentace v předstihu přivezla postupové razítko do Francie, které už nevymazala domácí prohra s Turky.

Poslední dvě kvalifikace jsou v živé paměti – o další české neúčasti na světovém šampionátu 2018 rozhodly úvodní domácí bezbrankové remízy se Severním Irskem a Ázerbájdžánem. Tři shodné výhry 2:1 doma nad Bulharskem, suverénním lídrem Anglií a v zápase o druhé místo ve skupině s Kosovem, v nichž musela jedenáctka Jaroslava Šilhavého vždy otáčet výsledek, a dvě vítězství 3:0 nad Černou Horou přinesly sedmé postupové ovoce. A upozadily debakl ve Wembley i prohry v Prištině a v Sofii