Poslední nominační šance

V minulých dnech se oficiálně potvrdilo, kde sehraje český národní tým březnový přípravný dvojzápas. Dá se říci, že na neutrální půdě, neboť na stadionech ve Spojených státech (26. v Charlotte a 29. v Miami) se střetne po dvaceti letech opět s Mexikem a poprvé v historii s Hondurasem. Kvůli odletu na americký zájezd se slavnostní vyhlášení ankety Fotbalista roku uskuteční letos už v neděli večer, a nikoliv jako tradičně v pondělí, neboť v tu dobu budou reprezentanti na cestě do zámoří.

Vzhledem k tomu, že trenér Jaroslav Šilhavý deklaruje, že chce vzít do Itálie na závěrečný přípravný kemp před EURO 2020 pouze třiadvacítku vyvolených, jsou zmíněné dva duely s americkými soupeři poslední herní šancí pro hráče, kteří balancují na hraně nominace na evropský šampionát. Svoji roli ve výběru kádru, který usedne na palubu běžné letecké linky, s níž se do zámoří a zpátky do Prahy výprava přepraví, samozřejmě mohou sehrát i případné zdravotní omluvenky. Také zahraniční kluby, v nichž čeští fotbalisté působí, nebudou nejspíš příliš nadšené ze zvolené destinace v tomto oficiálním reprezentačním termínu s ohledem na finišující ligové soutěže kvůli riziku zranění či nadměrné únavy.

I když do nominace zbývají téměř dva měsíce, dá se předpokládat, že se v ní s největší pravděpodobností neobjeví úplný nováček. Většinu adeptů již kouč Šilhavý v „áčku“ vyzkoušel (v podzimním kvalifikačním bloku to byli dallaský „snajpr“ Zdeněk Ondrášek či slávista Petr Ševčík). A protože na sklonku března hrají také klíčové utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let „lvíčata“ v Řecku, bylo by necitlivé z ní v tuto dobu vytáhnout a otestovat největší opory kapitána Michala Sadílka či mimořádně talentovaného sparťanského útočníka Adama Hložka. Naopak se nabízí jednorázové posílení o Alexe Krále, který je v A-týmu již etablovaný, ale věkově spadá ještě do „jedenadvacítky“, jak to praktikují i jiné země, například jeden ze soupeřů ve skupině Chorvatsko.

Mnohem reálnější se jeví reprezentační comeback uzdravených zkušených středopolařů Bořka Dočkala a Davida Pavelky, kteří patřili stabilně do základní sestavy národního týmu. Bude ale záležet, jestli jejich rekonvalescence po vážných zraněních a podstoupených operacích, bude definitivně skončená a jestli budou mít již v nohou potřebnou rozehranost v ostrých zápasech svých klubů.