Podpůrné body pro video

Ligová fotbalová asociace v týdnu před ostrým startem nového ročníku obou profesionálních soutěží, které zastřešuje a řídí, oficiálně oznámila, že v jarní části HET ligy bude při přesně definovaných sporných situacích v šestnáctkách používán videorozhodčí. Asi málokdo z jejich šéfů čekal, že hned po úvodním kole dostane tato průlomová technologická novinka podpůrné body pro svoje zavedení.

V domácím utkání mistrovské Slavie s Teplicemi se o to hned dvakrát nechtěně zasloužil rozhodčí z listiny FIFA Pavel Orel. Nejprve nechal v 9. minutě hru po kostrbatém obranném zákroku hostujícího Vondráška na vlastním malém vápně pokračovat, i sám vyletěl sledovat rodící se protiútok Severočechů, aby s notným časovým zpožděním písknutím akci zastavil, vrátil se zpátky a ukázal na penaltový puntík! Nebylo divu, že se zvedla mohutná vlna nesouhlasných teplických emocí, kterým přidala na intenzitě přesná trefa exekutora Halila Altintopa. Stejný hráč se ocitl v hlavní roli i o půl hodiny později, kdy chtěl dorážet míč do branky, ale zezadu ho trefil do paty stoper Jeřábek. Tentokrát píšťalka sudího zarytě mlčela, byť se jednalo o jasný faul, zřejmě se tak stalo pod vlivem předchozího problematického verdiktu, který nakonec rozhodl i o nejtěsnějším výsledku v Edenu…

Třebaže Komise rozhodčích FAČR od nové sezony konkrétní postihy chybujících arbitrů nezveřejňuje, z mediálního výstupu jejího předsedy Michala Listkiewicze po pondělní zasedání si lze snadno odvodit, že nyní bude mít Orel vynucenou přestávku, terminologicky nazývanou omezení delegací.