Po obratu v předstihu na EURO 2020!

Čeští fotbalisté posedmé za sebou postoupili na mistrovství Evropy. V předposledním utkání kvalifikace o postup na EURO 2020 porazili po obratu Kosovo 2:1 a zajistili si v pětičlenné skupině druhé místo za první Anglií. Hosty poslal v Plzni v 50. minutě do vedení Atdhe Nuhiu, ale v 71. srovnal střelou z hranice šestnáctky Alex Král a za osm minut otočil stav jemnou tečí Ondřej Čelůstka po hlavičce Krále. Český celek oplatil soupeři zářijovou úvodní porážku 1:2 z úvodního vzájemného duelu v Prištině. Reprezentace potvrdila, že se jí evropské kvalifikace daří, v samostatné historii postoupila i na sedmé kontinentální mistrovství. Los EURO 2020, které se bude konat poprvé ve 12 zemích, se uskuteční 30. listopadu v Bukurešti. Český tým uzavře kvalifikaci v neděli v Bulharsku.

Kouč Jaroslav Šilhavý udělal jedinou změnu oproti říjnovému vítěznému utkání s Anglií. Místo zraněného útočníka Schicka nastoupil Krmenčík, který dostal přednost před Ondráškem. Právě plzeňský kanonýr měl první velkou šanci, jeho hlavičku vytáhl gólman Muric s pomocí teče břevna na roh. Domácí začali náporem a 20 minut prakticky nepouštěli soupeře za půlku. V 10. upadl Coufal po souboji ve vápně, ale rozhodčí Rocchi rozpažil a penaltu nenařídil. O osm minut později si slávistický obránce navedl těsně za vápnem míč na střelu a mířil jen těsně nad. Kosovský gólman pak dvakrát raději zasáhl proti pokusům, které nejspíš mířily těsně nad. Vyrazil Janktův přímý kop i následnou Součkovu hlavičku. Balkánský tým, který hraje mezistátní zápasy teprve od roku 2014, pak trochu vyrovnal hru, ale k žádné šanci se v úvodním dějství nedostal.

Do druhé půle nevstoupili domácí dobře. Rrahmani ještě minul, ale v 50. minutě už Kosované udeřili. Na Hadergjonajův centr si naběhl Nuhiu a hlavou k tyči překonal Vaclíka. Hostující útočník, jenž v sestavě nahradil zraněného nejlepšího střelce Muriqiho, se v reprezentaci trefil potřetí. Trenér Šilhavý po hodině hry poslal místo Krmenčíka na trávník Ondráška, který při reprezentační premiéře zařídil gólem výhru nad Anglií. Chvíli nato Janktova tečovaná střela skončila těsně mimo, v 67. minutě pak dotlačil míč do sítě Darida, ale rozhodčí odpískal Součkův faul na gólmana. V 71. už český celek srovnal. Za vápnem se do odraženého míče opřel Král a přesnou střelou k tyči překonal Murice.

Domácí mohli rychle otočit stav, ale dvakrát jim zkazilo radost břevno. Nejprve ho napálil v 74. minutě z voleje po centru Jankto a poté z dorážky Ondrášek. V 79. už Češi velký tlak zužitkovali. Po rohu se dostal míč ke Královi a jeho hlavičku ještě lehce tečoval Čelůstka, který dal druhý reprezentační gól.

ČESKO - KOSOVO 2:1 (0:0)

Branky: 71. Král, 79. Čelůstka - 50. Nuhiu. Rozhodčí: Rocchi - Meli, Carbone (všichni Itálie). ŽK: Bořil, Souček - Rashkaj, Aliti, Nuhiu, Zhegrova.
Diváci: 10.986.

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, J. Brabec, Bořil - Král, T. Souček - Masopust (76. Ševčík), Darida, Jankto (90. Kadeřábek) - Krmenčík (61. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.
Kosovo: Muric - Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli - Rashkaj (46. Halimi), V. Berisha - Hadergjonaj (77. Zhegrova), Celina (85. Rashani), Rashica - Nuhiu. Trenér: Challandes.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ?

"Byť jsme do zápasu vstoupili velmi dobře, měli jsme velkou šanci na začátku, pak jsme znervózněli a neměli potřebný klid ve finální fázi. Na začátku druhé půle jsme dostali gól. Možná z nás paradoxně spadla tíha odpovědnosti, kluci si začali víc věřit, tlačili jsme se do šancí. Po dvou břevnech to tam nakonec spadlo. Obrovská euforie, ani nevím, co mám udělat s tou radostí. Jsem rád, že pojedeme do Bulharska v klidu s postupem na EURO. Největší zápas kariéry? Asi ano, postoupit s národním týmem na mistrovství Evropy, to se jen tak někomu nepodaří."